2024. július 17., szerda

Uroš Mišić feladta magát

A Crvena zvezda szurkolóját két amerikai tengerészgyalogos megtámadásával gyanúsítják

Ügyvédje kíséretében szerdán megjelent a belgrádi rendőrségen a nemrég szabadlábra helyezett Uroš Mišić (24), akit a belügyi szervek beidéztek, hogy tegyen tanúvallomást egy fővárosi szórakozóhelyen történt verekedés ügyében. A meghallgatás után 48 órás rendőrségi őrizetbevételt rendeltek el ellene. A gyanú szerint köze volt ahhoz a verekedéshez, amelynek során a belgrádi Plastik klubban megtámadtak két amerikai tengerészgyalogost, akik az Egyesült Államok belgrádi nagykövetségének biztonsági szolgálatánál teljesítettek szolgálatot.

– Mišićet az ügyész javaslatára vették 48 órás őrizetbe, ugyanis azt javasolta, hogy tegyenek tanúvallomást az állítólagosan megtámadott tengerészgyalogosok is. Védencem nem tudja kikről van szó. Elismeri, hogy jelen volt a szóban forgó szórakozóhelyen, azonban nem vett részt semmilyen verekedésben – nyilatkozta a meghallgatás után Borivoje Borović, az egyik legismertebb szerbiai ügyvéd.

Az eset után Mišićet tanúvallomásra idézték be az ügyészségre, ő azonban több felhívásnak sem tett eleget, annak ellenére sem, hogy ügyvédje háromszor is bejelentette, védence megjelenik a kitűzött időpontokban. Az ügyvéd korábbi nyilatkozata szerint védence félt feladni magát, majd hozzátette, hogy a szórakozóhelyen készült videofelvétel be fogja bizonyítani Mišić ártatlanságát. A rendőrség február 21. óta nyomoz a Crvena zvezda börtönviselt szurkolója után. Mivel a drukker többszöri felszólításra sem jelent meg, a rendőrség gyanúsítottá minősítette Mišićet, és a hónap eleje óta négy csoporttal nyomozott utána, átfésülték az ismerősei lakásait, valamint a kocsmákat, ahová járni szokott.

A gyanú szerint Moler A. J. és Garcia E. H. tengerészgyalogosokat ismeretlen tettesek a Plastik nevű szórakozóhelyen fejbe verték üveggel, majd összerugdosták őket. A tettesek a rendőrség megérkezése előtt elmenekültek. A rendőrség birtokában van az események videofelvétele, amelyen állítólagosan Uroš Mišić is felismerhető. Az amerikai tengerészgyalogosokat az eset után a sürgősségi osztályra szállították, de az egyik katona elutasította a szerb orvosok segítségét és azt kérte, hogy vigyék el az USA nagykövetségének épületébe, ahol később amerikai orvosok vizsgálták meg.

A tavalyi év végén meghozott amnesztiatörvénynek köszönhetően december 5-én helyezték szabadlábra Uroš Mišićet, aki 2007-ben egy égő fáklyával súlyosan megsebesítette a felbőszült, törő-zúzó szurkolók ellen intézkedő rendőrök egyikét, Nebojša Trajkovićot. Minősített emberölési kísérlet miatt első fokon 10 év szabadságvesztésre ítélték, majd a fellebbviteli bíróság megfelezte a büntetését. A testület indoklása szerint Mišić nem előre kitervelt módon kísérelte meg meggyilkolni a csendőrt, ezért hivatalos személy elleni támadás miatt mondott ki ellene elmarasztaló ítéletet, végül tavaly az amnesztiatörvénynek köszönhetően fél évvel korábban kiengedték a požarevaci Zabela börtönből, miután eleget tett az újonnan meghozott jogszabály feltételeinek.

Nebojša Trajković nyugalmazott rendőr, a hírre, miszerint egykori támadóját a rendőrség újból keresi, annyit mondott, hogy az incidens várható volt.

– Amikor kiengedték a börtönből, elmondtam, hogy az állam előbb-utóbb meg fogja bánni Mišić szabadlábra helyezését. Támadóm többször kijelentette, hogy őszintén megbánta tettét és bánkódik, de ez hazugság. Egyszerű reklámfogás volt az egész – vélekedett a nyugalmazott rendőr.

A szurkoló szabadlábra helyezésekor Trajković csalódottságának adott hangot.

– Uroš Mišićet megjutalmazták. Győzött, én meg életem végéig nyomorék maradok. Fel akartak gyújtani. Azt akarták, hogy úgy lobbanjak fel, mint egy gyertya. Ezek után hogyan békéljek meg szabadon engedésével? Hát miféle állam ez? Szabadon enged olyasvalakit, aki mást szándékosan felgyújtott, tönkretette az életét, és az áldozat családjának életét is. Nem magam miatt voltam akkor a stadionban, hanem az állam érdekei miatt. Az állam pedig most rohan segíteni ugyanannak a Crvena zvezdának, de soha sem kérdezte meg, hol az a Nebojša, hogy mehet a sora? – mondta decemberben Trajković.
Miután 2007-ben Mišić megtámadta Trajkovićot, Szerbiát elárasztották a Szabadságot Urošnak feliratú plakátok, s csak egy nappal a Mišić felett kimondott ítélet után a Crvena zvezda játékosai egy mérkőzés előtt az Igazságot Urošnak feliratú fehér pólókban vonultak pályára.