2024. szeptember 1., vasárnap

Az igazságtétel csak utópia volt

Florance Hartmann szerint Hága úgy döntött, eltörli a parancsnoki felelősség koncepcióját, a bűncselekményekért a szervezők helyett csak a helyi elkövetőket vonja felelősségre

A hágai törvényszék hitelességének szemmel látható megtépázásának nevezte Jovica Stanišić és Franko Simatović felmentését Florance Hartmann a törvényszék egykori szóvivője.

„A hágai törvényszék igazolta, hogy célja a nemzetközi büntetőjogból eltüntetni a parancsnoki felelősség és a katonai és polgári vezetés bűnrészességének koncepcióját, szisztematikus erőszak elkövetése alkalmával. Ezzel jutalmazták azokat az agytrösztöket, akik átveréssel élve sikeresen terveztek el és folytattak le tömeges erőszaktételt, mindezt egy-egy intézmény mögé bújva, ügyelve rá, hogy ne írjanak alá közvetlen parancsot” – mondta.

Értékelése szerint a hágai törvényszék a genfi egyezmény felszámolási folyamatát  kezdte meg, amivel megsemmisítenek mindent, amit sikerült elérni a második világháború óta a polgári áldozatok védelme terén.

„Hágában egy olyan fordulat történik, amelyet az utolsó európai háború áldozatai a saját bőrükön tapasztalnak, ám ennek hosszabb távú következményei lesznek világszerte” – értékelte.

„El tudom képzelni az áldozatok reakcióját, akiknek a gyermeki közvetlen áldozatai voltak „a sötétség szellemeinek”, akik Stanišićban és Simatovićban öltöttek testet, akik most már szabad emberek. A jelek szerint a bűncselekmények miatti felelősséget leszűkítették a helyi szereplőkre, nem pedig a tervezőkre” – mondta Hartmann.

„Az átverés keserű íze érezhető, mert szó sincs sem igazságról, sem igazságtételről” – tette hozzá.

A hágai törvényszék a héten hozott ítéletében kimondta, hogy Jovica Stanišić, egykori állambiztonsági főnök és Franko Simatović a vörös sapkás alakulat első parancsnoka nem felelősek a szerb állambiztonság egységeinek irányításáért, szervezéséréért, felkészítéséért, felfegyverzéséért és finanszírozásáért. A vádirat szerint ezek az egységek horvát, bosnyák és más nem szerb nemzetiségű személyeket gyilkoltak, üldöztek és deportáltak Bosznia-Hercegovina és Horvátország területén 1991 és 1995 között.

„A legnyugtalanítóbb, hogy megszűnik bármilyen remény az igazság feltárására és az áldozatok igazságtételére vonatkozóan. A jelek szerint a hágai törvényszék mandátuma vége előtt azt akarta mondani, hogy mindaz, amiben hittünk, csak utópia volt“ – tette hozzá.