Ovom novinskom članku pripada i foto-galerija.
U petak je održan prvi roditeljski sastanak u Mađarskoj predškolskoj ustanovi i vežbaoni „Vackor” u Novom Sadu, gde su zainteresovani dobili korisne informacije o radu ovog vrtića. Lanac vrtića „Vackor” osnovan je 2021. godine zahvaljujući Nacionalnom savetu mađarske nacionalne manjine, a počeo je da radi 1. septembra 2021. godine u Subotici, gde se sa decom bave u pet grupa, dve jaslene i tri vrtičke grupe, što znači da tamo mogu da idu deca uzrasta od jedne do sedam godina. Novosadski ogranak počeće sa radom 8. januara u sedištu „Mađar soa”, gde su smeštene četiri grupe: deca će biti podeljena u dve jaslene i dve vrtićke grupe.
U petak su roditelji doveli decu, a vaspitačice su se pobrinule za njih, održale im aktivnosti. Nakon roditeljskog sastanka, direktorka Agneš Katona Novak je za naš list rekla sledeće:
– U Subotici radimo u pet grupa, primamo decu u dve jaslene i tri vrtićke grupe, što znači da kod nas dolaze deca uzrasta od jedne do sedam godina. U Subotici je moguće smestiti 120 dece, u oktobru 2023. godine otvorili smo naše prvo izdvojeno odeljenje u Nosi, koja pripada Hajdukovu. Ovde vaspitači rade sa decom u jaslenoj grupi. To znači da primamo decu starosti od jedne do tri godine. U decembru smo dobili dozvolu za rad jednog modernog, lepog odeljenje u sedištu „Mađar soa”. Ovde je moguće smestiti dve jaslene i dve vrtićke grupe. Ove grupe ćemo otvarati prema potrebi, pa ćemo raditi u zavisnosti od broja dece. Vaspitno-obrazovni rad u vrtiću „Vackor” odvija se na mađarskom jeziku, a obezbeđujemo celodnevne aktivnosti kako bi deca mogla da uče na maternjem jeziku. Smatramo da je vaspitanje na maternjem jeziku veoma važno od malih nogu, jer deca u ovom uzrastu najbolje mogu da se izraze na svom maternjem jeziku. Oni se međusobno povezuju na svom maternjem jeziku i time je njihov razvoj najsigurniji. Celodnevni boravak podrazumeva da se po dve vaspitačice u svakoj grupi bave sa decom od 6:30 ujutru do 5:30 popodne. U jaslenim grupama pomažu i medicinske sestre, negovateljice i stručni saradnici. Posebnost našeg vrtića u Subotici je to što smo vežbaona za obuku Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku. Ovde u Novom Sadu smo otkrili da postoji velika potreba za razvojem dece, logopedskim i drugim razvojnim aktivnostima na mađarskom jeziku. Zato ih pružamo deci. Vrtić „Vackor” je stoga osnovao Nacionalni savet mađarske nacionalni savet, a naš rad podržava državni sekretarijat za nacionalnu politiku Mađarske. Pored toga, roditelji svojim doprinosom pomažu naš rad, a trudimo se i da se uključimo u gradski sistem subvencija, istakla je Agneš Katona Novak.
Agota Pap, psihološkinja vrtića „”Vackor, ispričala je za naš list po čemu je „”Vackor poseban, po čemu se razlikuje od drugih vrtića: – Ono što ga čini posebnim se već može naći u njegovom imidžu. Vaspitanje na mađarskom jeziku se odvija u grupama, možemo raditi u dve grupe, prema uzrastu. Ovo su mešovite grupe, što je jedna od stimulacija i ideja osnovnog programa, a pokazalo se da daju više rezultata. Koristimo projektnu edukaciju, što znači da se svaka tema obrađuje na osnovu interesovanja dece, uključujemo roditelje, oni su takođe prisutni. Takođe sarađujemo sa raznim institucijama i organizacijama lokalne zajednice, uspostavljajući trajnu vezu sa porodicama i gradom u kome živimo. Jezik sredine i strani jezici pojavljuju se i u svakodnevnom ritualu, a igra, razvoj, zajedničko druženje, socijalizacija su sve faktori koji su veoma važni, naglasila je Agota Pap.
Tamara Živković je sa zadovoljstvom roditelja pričala o otvaranju ovog vrtića: – Otvaranje izdvojenog odeljenja u Novom Sadu čekamo već duže vreme. Veoma smo srećni zbog toga, mislim da je to odlična mogućnost za porodice i decu koja govore mađarski. Srećni smo što je otvoren jedan novi vrtić, pa sada ima više smeštajnih kapaciteta za decu. Sigurna sam da će to olakšati situaciju onim roditeljima koji nisu uspeli da upišu decu u vrtiće, naglasila je Tamara Živković.
Nyitókép: Novosadsko odeljenje počinje sa radom 8. januara u sedištu „Mađar soa” (fotografija Andraša Otoša)