Színpompás padlózat, külön fürdők és szobák, kényelmesen elhelyezett betegágyak és korszerűen felszerelt műtők biztosítják a jövőben azt, hogy a gyermekeink családtagjaik támogatásával könnyebben és gyorsabban gyógyuljanak – ígérhették volna tegnap azon a bemutatón, amelyen az újvidéki kórház átépítési terveit tárták a nyilvánosság elé a tartományi kormány épületében. Mindezt azonban szavak helyett projekttervekkel igazolták: az egybegyűlt orvosok, tartományi vezetők és a sajtó is nagy érdeklődéssel figyelte a mérnökök által megálmodott jövőképeket. Akik a csábító és modern külső mellett még arra is gondoltak, hogy a korszerű épületet „gyógyító” megvilágítással szereljék fel.
A több éves projekt megvalósításához azonban új kórházat kell építeni a fogászati klinika számára, három épületet le kell rombolni, és a meglevők átépítésével egy teljesen új épületegyüttest létrehozni azon a korlátolt területen, ahol ma is működik a Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Egészségvédelmi Intézet.
A befektetés értéke megközelíti a 9 milliárd dinárt, a kivitelezéshez azonban nem elég biztosítani az anyagiakat: az ott dolgozók további odaadására éppúgy szükség van, mint a lakosok megértésére – mutatott rá a hatalmas volumenű, közhasznú tervek széles körű elfogadásának és támogatásának jelentőségére Igor Mirović tartományi kormányfő.
Az újvidéki gyermekkórház átépítési terveit tegnap mutatták be a tartományi kormány előcsarnokában. Ugyanitt elmondták, hogy ezentúl november 3-án és 4-én tartják a Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Egészségvédelmi Intézet napját. Az ünnep dátumának választásakor ugyanis számos sikerhez és névhez térhettek volna vissza a múltba, de inkább az ellenkezőt tették: a jövőbe tekintettek, és azt a napot jelölték pirossal a naptárban, amelyen megkezdődik az intézet teljes átalakulása – hangzott el a bemutatón.
JÖVŐBE NÉZŐ INTÉZMÉNY
Az intézet olyan egészségügyi és oktatási intézmény, amelyben a gyermekeket gyógyítják és ápolják születéstől 18 éves korig. Emellett az Újvidéki Egyetem Orvostudományi Karának egyik fő bázisa, de a gyakorlati képzés terén együttműködik az újvidéki Április 7-e Egészségügyi Szakközépiskolával is. Az intézet által nyújtott egészségügyi ellátás lehetőségét jelenleg 400 ezer vajdasági gyermek használhatja ki. Évente átlag 130 ezer vizsgálatot végeznek el a szakorvosok, de 12 ezer kórházi kezelést és 3,5 ezer műtétet is véghez visznek az ott dolgozók – támasztotta alá számadatokkal az intézmény jelentőségét prof. dr. Jelena Antić, az intézet megbízott igazgatója.
– A tartományi kormány és az egészségügyi titkárság jelentős hozzájárulásának köszönhetően több mint 800 ezer dinár értékű korszerűsítés valósult meg az intézetünkben az elmúlt hét év alatt. Immár öt teljesen felújult műtővel rendelkezünk. Ezáltal olyan beavatkozásokat is el tudunk végezni, amelyekre korábban esélyünk sem volt. Többek között három éve műtjük a gerincdeformációval születetteket: a beavatkozást régió szinten csak nálunk végzik az orvosaink, külföldi szaktekintélyekkel együttműködve. Nagy segítséget jelent az aneszteziológiai osztálynak biztosított felszerelés is, a gyermekkórházban ugyanis sokkal többet támaszkodunk az altatóorvosainkra, mint az egészségügy más területén. Emellett a tartományi vezetés és alapítványok támogatásával megvalósítottuk az úgynevezett Szülői házat is, amelyben a legsúlyosabb rákos betegeinket szüleik jelenlétében tudjuk ellátni. Kiemelném azt a befektetést is, amely révén ma már Vajdaság bármely területéről 24 óra alatt Újvidékre szállíthatjuk az életveszélyben levő koraszülötteket. A rehabilitációs klinikánk viszont a Technológiai Karral együttműködve olyan tudományos programban vett részt, amely által életre kelt a Marko névre hallgató humanoid robot: segítségével sokkal gyorsabban javul kis pácienseink állapota. Hatalmas segítség volt a mágnesesrezonancia-gépek beszerzése is: a folyamatos szakmai képzéseknek köszönhetően már az inkubátorban levő koraszülötteken, illetve a még meg nem született babákon is végezhetünk ilyen vizsgálatokat az intézményünkben. De új komputertomográffal, röntgengépekkel és ultrahangkészülékekkel is rendelkezünk. Ahhoz, hogy a modern eszközöket és gépeket a képzett szakembereink megfelelően tudják használni, és ezáltal korszerű ellátást biztosítsanak a gyermekeinknek, funkcionális épületegyüttesre lenne szükség – mondta az intézet megbízott igazgatója, aki rávilágított a jelenlegi épületek hiányosságaira is.
A nemrégiben elvégzett felmérés szerint ugyanis a rendelkezésre álló területet teljesen kihasználták, és felújítással, valamint hozzáépítéssel sem lehet funkcionális, a mai kor követelményeinek megfelelő épületegyüttest szükséges létrehozni. Így teljesen új projekt megvalósításába kezdtek: a tartományi kormány és az egészségügyi titkárság támogatásával elkészült az a tervezet, amely három épület lerombolását követően valósulhat meg azon a helyen, ahol ma is áll az újvidéki gyermekkórház.
VALÓBAN OTT LEHESSEN A SZÜLŐ A GYERMEKE MELLETT!
A Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Egészségvédelmi Intézetnek jelenleg hét épülete van Újvidéken, amelyek különböző időben épültek, így szerkezetileg és építészetileg is teljesen különböznek. A betegek száma is jelentősen növekedett: a törvénymódosítás pedig immár országunkban is biztosítja a szülőknek és a nevelőknek azt a lehetőséget, hogy gyermekeik mellett maradjanak a kórházi ellátás idején. Ezt azonban a jelenlegi szobák és azok elrendezése végképp nem teszi lehetővé – hangzott el az eseményen, amelyen Đorđe Bajilo, a DBA tervező cég igazgatója mutatta be az új épületegyüttes terveit.
– Az újvidéki gyermekkórházként ismert épületegyüttes jelenleg 16 ezer négyzetméternyi területtel rendelkezik: az átépítéssel ezt ugyanazon az alapterületen 57 ezer négyzetméterre növelnénk.
Megtartottuk viszont a 350 betegágyas kapacitást: ez is mutatja, hogy a jelenlegi térelosztás mennyire nem felel meg a követelményeknek és szabályozásoknak. Az új betegszobák háromágyasak lesznek és mindegyikükhöz tartozik majd fürdőszoba és külön helyiség az ott tartózkodó kísérők számára. A tervek előtérbe helyezik a korszerű egészségügyi ellátás követelményeit. Csapatunk ugyanis évek óta követi a külföldön épülő egészségügyi intézmények tervezését és megvalósítását – mutatott rá a cégvezető, aki többek között modernebb műtők és az önműködő gyógyszertárak beépítését is említette. Kiemelte: – A külső megjelenítést épp úgy a felhasználók igényeihez alakítottuk, ahogyan a belső berendezést is. Például olyan megvilágítást terveztünk, amelyről külföldi felmérések számadatokkal is igazolják, hogy gyorsabb felépülést biztosít a kórházban tartózkodó gyerekeknek – mondta az építészmérnök, majd bemutatta az intézmény részére tervezett új oktatási tereket is.
A tervező csapat vezetője kiemelte a parkolókhoz fűződő gondok megoldását is. Jelenleg ugyanis 60 olyan parkolóhely tartozik az épületegyütteshez, amelyek többsége nem felel meg a szabályozásoknak. Megoldatlan a mentőkocsik és magánautók elkülönített bejárása is – mutatott rá a problémákra a szakember, majd elmondta, hogy a behatárolt építési terület miatt az említett gondokat kétszintes mélygarázs építésével kívánják orvosolni, amely 152 férőhelyet biztosít majd az érkezőknek. Az új épületegyüttesnél elkülönítik a sürgősségi bejáratot a napi forgalomtól – hangsúlyozta a tervezőiroda képviselője.
HATALMAS TERVEK, ÓRIÁSI BEFEKTETÉS
A két éve készülő projektdokumentáció költségeit a tartományi kormány fedezte, ahogyan az egészségügyi titkárság által magára vállalta a kivitelezés terhét is. A jelenlegi vezetés ugyanis folytatni kívánja azt a fejlődési ütemtervet, amelyet az elmúlt években is véghezvitt – hangsúlyozta a projekt bemutatóján Igor Mirović tartományi kormányfő.
– A Vajdasági Gyermek- és Ifjúsági Egészségvédelmi Intézet munkája a kétmilliós vajdasági közösség jövőjét határozza meg. Így ezt a tervet meg kell valósítani, és félre kell tenni minden gyengeségünket, mellőzni kell a félreértéseket. Elsősorban teljesen át kellett formálnunk a Covid-kórházként épült objektum rendeltetését ahhoz, hogy a gyermekkórház átépítésének idején az intézet Mišelukon zökkenőmentesen folytathassa a munkát. Ezt megelőzően azonban a klinikai központ területén új kórházat kell építenünk a fogászati osztálynak is – utalt a gyerekkórház épületegyüttesében működő részleg áthelyezésére a tartományi kormányfő. Kiemelte, hogy csak ezek után kezdődhet meg az intézet új épületegyüttesének megvalósítása. Feltehetőleg az év végéig elrendezik az építési engedélyeket, a jövő év folyamán pedig a szerb állammal együtt biztosítják a kivitelezéshez szükséges eszközöket – vetítette előre a nagy értékű projekt megvalósításának lehetőségeit a tartományi kormányfő.
Igor Mirović beszédében emlékeztetett arra is, hogy az elmúlt években teljesen megújult a Kamenicai Intézet is. Legkésőbb jövő májusban befejeződik ugyanis a Kamenicai 3-ként ismert épület felújítása, amelyet szintén korszerű, új gépekkel és eszközökkel szerelnek fel, majd azonnal belekezdenek a mélygarázs építésébe, de a tüdőbetegeket ápoló osztály felújítását is tervezik – mutatott rá a további befektetésekre a tartományi kormányfő. Beszédében kiemelte a Vajdasági Klinikai Központ keretében megvalósuló beruházásokat is, amelyek értéke az elmúlt nyolc év alatt elérte a 22 milliárd dinárt. A legtöbb kórházat ugyanis a koronavírus-járvány és a gazdasági válság ellenére is sikerült felújítani. A szerb állam magára vállalta a kötelezettséget, hogy a következő év végéig befejezi a Vajdasági Sürgősségi Központ B és C létesítményének felépítését, de a Poliklinika épületének felújítására is különített el pénzt. Amennyiben a következő években sikerül felújítani a fertőzőosztály és a neurológia és a neropszichiátria épületét, akkor a teljesen megújult klinikai központtal lezárjuk a küldetésünket – fogalmazott Mirović.
Nyitókép: Az új kórházkomplexum látványterve (Fotó: vojvodina.gov.rs)