2024. november 22., péntek

Oroszország és Fehéroroszország kész tárgyalni a nyugati államokkal

Oroszország és Fehéroroszország kész tárgyalni a többi állammal, közöttük az európaiakkal is – jelentette ki Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal folytatott hétfői minszki tárgyalása kezdetén.

Az orosz elnök a tárgyalásokat záró sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta: Oroszországnak nem érdeke, hogy magába olvassza Fehéroroszországot. Közölte: a két ország a jövőben is tart közös hadgyakorlatokat, és országa folytatja az atomtöltet hordozására alkalmas fehérorosz repülőgépek pilótáinak kiképzését.
A fehérorosz elnök a tárgyalás kezdetén felszólította a Nyugatot, hogy „hallgasson a józan észre", és térjen vissza a biztonságról folytatott konstruktív párbeszédhez.
Vlagyimir Putyin hétfőn utazott Fehéroroszországba, amely közvetlenül nem vesz részt az ukrajnai háborúban, de lehetővé tette, hogy Moszkva a területéről is indítson támadást a február 24-én kezdődött hadműveletek során.
„A fehérorosz-orosz kapcsolatok javulása természetes válasz volt a változó nemzetközi helyzetre. (...) Véleményem szerint néhány nézeteltéréstől eltekintve megtaláljuk a hatékony választ a kihívásokra és fenyegetésekre" – mondta Lukasenka.
Vlagyimir Putyin a gazdasági együttműködés kérdéseiről beszélt. Kijelentette, hogy Moszkva kész továbbra is segíteni Fehéroroszországot az atomenergetikai fejlesztésekben.
„Minden téren aktívan együttműködünk. Az energetika területén Oroszország a saját terhére folytatja az atomerőmű építését. Az első energiablokk már működik" – mondta az orosz elnök.
Putyin megjegyezte, hogy Oroszország szállíthatna több gázt is Fehéroroszországnak, de ehelyett működik az atomerőmű, az általa termelt energia nagyjából 4,5 milliárd köbméter földgáznak felel meg. „Készek vagyunk továbbfejleszteni ezt a projektet, és újabb energiablokkokat építeni" – tette hozzá.
Oroszország a Hrodno megyei Osztrovecben épít atomerőművet, a két reaktorblokk teljesítménye 1200 megawatt, az elsőt 2020 novemberében kapcsolták rá a fehérorosz energiahálózatra.
A tárgyalást követő sajtótájékoztatón Vlagyimir Putyin kijelentette, hogy Oroszországnak nem érdeke legszorosabb szövetségesének „beolvasztása, ez amúgy sem célszerű". Mint mondta, nem erről van szó, hanem a gazdaságpolitikák egyeztetéséről, mint ahogyan más nemzetközi szervezetek esetében is történik.
Putyin közölte, hogy Moszkva és Minszk magabiztosan és hatékonyan száll szembe a szankciós nyomással és a világpiacon történő elszigetelési kísérletekkel.
Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy Moszkva és Minszk a jövőben is folytatja közös hadgyakorlatait, a közös katonai tervezést, és tovább működik az orosz-fehérorosz regionális hadseregcsoport. Közölte, hogy folytatódik az atombombák hordozására alkalmas fehérorosz repülőgépek pilótáinak orosz kiképzése is.
Vlagyimir Putyin arról is beszélt, hogy sok kollégájával, közöttük Emmanuel Macron francia elnökkel tart fenn továbbra is hivatali kapcsolatot.
Az orosz elnök közölte, hogy egyeztették a Fehéroroszország számára megszabott energiahordozó-árak alapvető paramétereit is. Emlékeztetett, hogy Moszkva „teljesen előnyös áron, kedvező feltételek között szállít földgázt Minszknek, ami szavai szerint megerősíti a két ország közötti partneri viszony kivételezett jellegét és komoly támaszt jelent a fehérorosz gazdaságnak.
Aljakszandr Lukasenka a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy országa csak Oroszország segítségével tudja megvédeni a szuverenitását.
Az orosz elnök minszki látogatása előtt szóvivője, Dmitrij Peszkov kijelentette, hogy ostoba és alaptalan koholmányok azok a publikációk, amelyek szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfői minszki látogatása arra fogja kényszeríteni Fehéroroszországot, hogy vegyen részt az Ukrajna elleni orosz „különleges hadműveletben".

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: AP