Harkivban harcok folynak, az oroszok elfoglalták a déli Herszont, orosz bejelentések szerint ma folytatódnak a tárgyalások Oroszország és Ukrajna között, ám Zelenszkij ukrán államfő szerint Moszkvának előbb fel kell hagynia a harci cselekményekkel – néhány félmondatban ezek lennének a főbb, friss ukrajnai történések.
Sajtóértesülések szerint orosz légideszantosok értek az északkelet-ukrajnai Harkivhoz szerdára virradóan, összecsapások törtek ki köztük és az ukrán erők között – jelentették be az utóbbiak, hozzátéve, hogy egy kórházat is támadás ért.
Az orosz határhoz közeli, 1,4 milliós várost kedden rakétatámadások érték. Legalább 21-en meghaltak és 112-en megsebesültek az orosz tüzérségi támadásban az elmúlt 24 órában – mondta el Oleh Szinehubov, a megye kormányzója szerdán.
A dél-ukrajnai Herszonban az orosz erők az éjszaka elfoglalták a vasútállomást és a kikötőt – közölte Ihor Kolihajev polgármester. Kedden napközben még arról számolt be, hogy az oroszok a 290 ezer lakosú város határában vannak.
Ma hajnalban harcok folytak Herszonban, egy dél-ukrajnai kikötővárosban – számolt be a Sky News. Kedd este Vadim Denisenko ukrán belügyminisztériumi tanácsadó megerősítette, hogy orosz katonák vonultak be a kimagaslóan fontos stratégiai városba, azonban akkor még azt állította, hogy még mindig ukrán ellenőrzés alatt áll. Ez néhány órával később változott: a BBC arról számolt be, hogy az oroszok átvették az irányítást a város felett; egy helyi tanácstag szerint a merényletben 200 ember vesztette életét. Szemtanúk azt mondták, hogy orosz csapatok vannak az utcákon, bár a város pontos helyzete továbbra sem tisztázott.
Herszon ukrán kikötővárost teljesen ellenőrzése alá vonta az orosz hadsereg – jelentette be szerdán Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője. Konasenkov szerint a Dnyeper fekete-tengeri torkolatánál fekvő város polgári infrastruktúrája, életfenntartó létesítményei és a városi közlekedés a megszokott módon működnek. A helyi hatóságokkal tárgyalások folynak a szociális infrastruktúra működésének fenntartásáról is. A tábornok által ismertetett szerdai hadijelentés szerint a Moszkva által „különleges hadműveletnek" nevezett háború kezdete óta az orosz hadsereg az ukrán fegyveres erők katonai infrastruktúrájának 1502 objektumát semmisítette meg.
A Kijevtől 50 kilométerre lévő Borodjanka településen orosz légicsapásokban megsemmisült kedden két lakóépület – közölte az egyik kormányfőhelyettes. Az ukrán védelmi minisztérium az éjszaka közleményt adott ki, amely szerint félő, hogy Fehéroroszország is bekapcsolódik a háborúba, mert készültségbe helyezték a hadsereget. Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kedden is azt állította, hogy országa nem lép be a háborúba, csak megerősíti a határ menti erőit.
Japán átmenetileg bezárja kijevi nagykövetségét, helyette a nyugat-ukrajnai Lvivben állít fel átmeneti diplomáciai képviseletet – jelentette be szerdán a szigetország külügyminisztériuma. A tájékoztatás szerint a lengyel határhoz közeli iroda továbbra is segítséget nyújt az Ukrajnában élő japán állampolgároknak és intézi az evakuálásokat is. A háború kirobbanását követően a nagykövetségről többeket hazaküldtek, de Macuda Kuninori nagykövet néhány munkatársával az ukrán fővárosban maradt. Tokió azt követően döntött a nagykövetség áthelyezéséről, hogy az orosz hadsereg figyelmeztette a Kijevben élőket, hogy távközlési célpontokat fog támadni. Moszkva ezt azzal indokolta, hogy „meg akarja szakítani az Oroszország elleni információs támadásokat”. Február 27-éig mintegy 120 japán állampolgár hagyta el Ukrajnát.
Deborah Haynes, a Sky News biztonságpolitikai szakújságírója az ország fővárosából számolt be az ukrajnai helyzetről; arról osztott meg egy videót, hogy ismét megszólalnak a szirénák Kijevben. Tegnap a főváros elleni rakétatámadás során megsemmisült a kijevi tévétorony is, amiben öten meghaltak. „Kijev véres, de még mindig áll" – mondta egy helyi riporter ma reggel.