Csütörtökön Budapesten, a karmelita kolostorban fogadta – mindössze néhány nappal a találkozó kezdeményezését követően – dr. Pásztor Bálintot, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét Orbán Viktor magyar miniszterelnök. Az első információkból tudni lehetett, hogy a megbeszélés során az aktuális szerbiai társadalmi-politikai helyzetet, a VMSZ álláspontjait, valamint a gazdaságfejlesztési program részleteit is megvitatták. Pénteken a VMSZ elnöke érdeklődésünkre elmondta, hogy két új projektum megvalósításában is megállapodott a miniszterelnökkel, ami manapság, az ukrajnai háború árnyékában, az uniós pénzek visszatartása idején, amikor a magyar kormányzat számos nehézséggel küzd meg, igenis nagy eredménynek és támogatásnak számít. A jelen nem a vadonatúj beruházásokról szól, mégis megértésre találtak a vajdasági magyar kezdeményezések. Mint a Magyar Szónak elmondta, két helyi, de a jelentőségénél fogva helyi jellegén jócskán túlmutató projektumról van szó, melyek hamarosan kezdetüket veszik, s a megvalósítás is gyors lesz. Az egyik a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület székházának megvásárlására, a másik a Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete székházának felújítására vonatkozik – tudtuk meg. Mint mondta, mindkét projektum a szórványt érinti, ezzel is bizonyítva, hogy a szórvány megmaradásáért folytatott harc fontos, méltányolni kell mindig.
– Két olyan projektumról van szó, amelyek a szórványmagyarság számára fontosak, úgy gondolom, hogy mindkettő túlmutat a lokális jelentőségen, de ugyanakkor azt a fontos üzenetet hordozza magában, hogy Magyarország kormánya, a VMSZ és a Magyar Nemzeti Tanács is méltányolja a szórvány magyarságának a küzdelmeit. A szórványban mindig nehezebb volt, most is nehezebb, ezért igyekszünk ezeket a projekteket felkarolni. A javaslatra a miniszterelnök is rögtön azt mondta a beszélgetés során, hogy elfogadja, véghez kell vinni a terveket – számolt be Pásztor Bálint.
– A nagykikindai projektum esetében voltaképpen a Miasszonyunk Iskolanővérek rendházát vásároljuk meg: innen is, de a közeljövőben Magyarországról is kivonulnak, ezért árulják ezt az ingatlant. A nagykikindaiak tudják, egy fontos épülete ez az ottani katolikus közösségnek, az ottani magyarságnak. Magyarországi kormányzati támogatásból ezt az ingatlant meg tudjuk vásárolni, és az Egység Művelődési Egyesület ezáltal nyolc évtized után saját ingatlanba költözhet, jelenleg ugyanis önkormányzati bérleményt használ, tagjai ott fejtik ki tevékenységüket. Az új ingatlan alkalmas lesz arra, hogy kültéri, beltéri programokat, rendezvényeket, színházi előadásokat, ünnepségeket, koncerteket lehessen tartani, tehát a nagykikindai meg az észak-bánáti közösségünknek az egyik fontos bástyája lesz – magyarázta a pártelnök.
A Temerini Iparosok és Vállalkozók Magyar Egyesülete székházában az iparos testület 1888 óta működik megszakítás nélkül.
– Nagyjából ezer négyzetméteres telken van ez az épület Temerin központjában, a 90-es évek eleje óta ott semmiféle felújítás nem ment végbe. A temerini civil szervezeteknek is felújított otthona lehet az iparosok és vállalkozók egyesülete mellett. A projektum magába foglalja a tetőszerkezet cseréjét, a helyiségek adaptálását és az egyéb olyan munkálatokat, amelyek egy több évtizedet követő felújításnál előtérbe szoktak kerülni, és fontosak ahhoz, hogy ez az épület a következő évtizedekben is szolgálni tudja az ottani magyarságot – szögezte le.
A gazdaságfejlesztési terv egyéb aspektusairól szólva Pásztor Bálint közölte, csupán tavaly csaknem 21 millió eurónyi értékben tudtak 1811 pályázót támogatni. Tájékoztatta a miniszterelnököt arról, hogy a második gazdaságfejlesztési terv már készül 88 szakember bevonásával. Az egyetemi tanárok és mindenki más a fölkért szakértők közül örömmel vállalta ezt a munkát. Elmondta, arra fektetnek most külön hangsúlyt, hogy a jelenleg külföldön élőket hazahívják, de természetesen azoknak a támogatása is lényeges, akik az elmúlt évtizedekben is itthon voltak, és ma is itthon próbáltak és próbálnak boldogulni. Keresik annak a módozatait is, hogyan tudna ez a gazdaságfejlesztési terv azoknak is konkrét hasznot hozni, akik nem vállalkozók, nem mezőgazdasági termelők, és falusi házat sem szeretnének vásárolni.

Dr. Pásztor Bálint és Orbán Viktor a karmelita kolostorban (Fotó: Facebook)
A középiskolai kollégiumi hálózat bővítése is prioritás – mutatott rá. A napokban a tartományi szerepvállalásnak köszönhetően elkezdődtek a Kosztolányi Dezső Gimnázium Kollégiumának építési előkészületei, a tartományi támogatás is meglett mindehhez, de folyamatban van a Bolyai Gimnázium Kollégiumának fejlesztése is. Ezek olyan fejlesztések, amelyeket itthoni forrásokból valósítanak meg – húzta alá –, innen is látszik, hogy nincs igazuk azoknak, akik azt állítják: az összes nemzetpolitikai célt magyarországi kormányzati pénzből valósítják meg, szerbiai forrás nélkül.
Dr. Pásztor Bálint az aktuálpolitikai témákra kitérve lapunknak elmondta: az elmúlt hónapokban, a szerbiai belpolitikai válság idején a VMSZ a normalitás, a józan ész, a párbeszéd értékeit képviselte, mindenekfelett pedig a vajdasági magyar közösség érdekeit tartotta szem előtt.
– Megőriztük az önállóságunkat, de a legitim szerb erőkkel együttműködünk a továbbiakban is, hiszen ez a szerb–magyar együttműködés az elmúlt, most már több mint tíz esztendőben, a határ mindkét oldalán nagyon fontos eredményeket hozott. A magyar miniszterelnököt tájékoztattam arról is, hogy nem fogunk csatlakozni a szerb államfő által fémjelzett mozgalomhoz, s nem veszünk részt a szombati belgrádi nagygyűlésen sem – mondta.

Nyitókép: Fotó: Facebook