Költészetnapi szavalóversenyt tartottak pénteken délután Óbecsén a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben, a kultúrkör és a Perem Magyar Színházi Egyesület közös szervezésében. A megmérettetésre Óbecséről, Dreáról és Péterrévéről, illetve Zentáról is érkeztek versmondók.
– A versenyen 137 szavaló mondta el egy magyar költő versét, aminek nagyon örülök, hiszen látszik, hogy ennek a magyar közösségnek van jövője. Köszönjük a diákoknak a kitartásukat, a tanítóknak és a tanároknak, illetve a szülőknek a munkájukat, hogy időt és energiát szentelnek a tanulók felkészítésére. A jelentkezők száma miatt két helyszínen és két időpontban tartottuk meg a megmérettetést. Külön örülök annak, hogy az óbecsei Testvériség Általános és Középiskola tanulói is megmutatták felkészültségüket, nagyon szépen helyt álltak. A zentai barátaink a közösségi oldalon látták meg a felhívást a szavalóversenyre. Eredetileg a község szavalóinak terveztük a versenyt, de természetesen a zentaikat is „befogadtuk”, akik nagyon felkészülten érkeztek – közölte Ricz Róbert, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör elnöke.

A harmadikosok és a negyedikesek is sikeresen szerepeltek (Fotó: Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör)
A versenyzőket mindkét helyszínen háromtagú zsűri hallgatta meg és értékelte. Az egyik teremben Postáné Pető Györgyi, a csongrádi Batsányi János Gimnázium és Kollégium magyartanára, Szabó Beatrix, az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék végzős hallgatója és Budinčević Krisztián, a Szabadkai Népszínház színművésze zsűrizett, míg a másikban Magyar Zsófia, a Szabadkai Népszínház színművésznője, Posta István, a csongrádi Batsányi János Gimnázium és Kollégium magyartanára és Butás Flórián magyartanár hallgatta meg a szavalókat.
– Örömmel tölt el, hogy részt vehettem az idei költészetnapi szavalóversenyen, ahol rengeteg tehetséges, lelkes, szorgalmas gyermekkel találkoztam. Annak idején én is hevesen dobogó szívvel álltam ki a félelmetes zsűri elé, ma pedig már én vagyok a félelmetes zsűri, pedig minden porcikámmal azon dolgozom, hogy ne tűnjek ijesztőnek, igyekszem sokat mosolyogni. Hálás vagyok a szervezőknek, hogy évről évre visszatérhetek, hiszen megismerkedhetek számos gyönyörű verssel és versmondással, ezáltal gazdagabban térhetek haza. De az tesz leginkább boldoggá, hogy látom a diákok csillogó tekintetét akár előadás közben, akár amikor egymásnak szurkolnak a nézőtérről. Mindezt megelőzi egy nagyon pontos versválasztás, felkészülés, de ami a legfontosabb: sok olvasás, amely segít nekik jobban megismerni önmagukat, az őket körülvevő világot – mondta Magyar Zsófia.
A szervezők ebben az évben egy újdonságot is bevezettek: diákzsűri is értékelte az elhangzott szavalatokat, és díjazta a legjobbakat.
– Az egyik helyen Bozsik Rebeka, Tripolszki Rita és Deák Evelin hallgatta meg a versmondókat, míg a másik helyszínen Raffai Lara, Ferenci Orsolya és Gál Noémi osztotta szét a diákzsűri ajándékait, ami egy-egy édesség volt – tette hozzá Ricz Róbert, aki azt is elmondta, hogy a szakmai zsűri arany-, ezüst- és bronz minősítéseket osztott, illetve a legjobb versmondók ajándékban is részesültek, de minden szavaló oklevelet és érmet is kapott.

Nyitókép: A szavalóversenyen a másodikosok voltak a legtömegesebbek (Fotó: Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör)