Aleksandar Vučić államfő a Nem adjuk Szerbiát! elnevezésű belgrádi nagygyűlésen mondott beszédében élesen bírálta az ellenzéket és az utóbbi hónapok tiltakozásait. Mint fogalmazott, „egyesek azt mondják, hogy ellenzik az erőszakot, közben pedig nap mint nap erőszakot alkalmaznak”.
Az államfő hangsúlyozta, hogy a mostani rendezvényen „nem volt vita, nem tört ki összecsapás, nem volt hangágyú sem”, majd visszatekintett saját politikai pályájára is: – Közel 13 éve töltök be valamilyen tisztséget a szerb államban. Minden tőlem telhetőt megtettem, ahogy harcostársaim is, hogy jobbá tegyük Szerbiát – mondta.
Kitért az ellenzéki tiltakozások gazdasági következményeire is: – Ha ezt nem tették volna velünk, idén mi lettünk volna a leggyorsabban növekvő gazdaság egész Európában – fogalmazott.
Beszédében megemlítette a november 1-jei tragédiát is, hozzátéve, hogy „mások, akik kevésbé törődnek az áldozatokkal és azokkal a csodálatos emberekkel, akiket elvesztettünk, két nappal később már teljesen mással kezdtek foglalkozni – városházát akartak elfoglalni”. Ezt követően – állítása szerint – „megkezdődött azoknak a politikusoknak a terrorja, akik korábban romba döntötték Szerbiát”.

Fotó: Beta
Emlékeztetett a niši eseményekre is, ahol szerinte „megtiltották a gyülekezés szabadságát azoknak, akiknek egyetlen bűnük az volt, hogy másként gondolkodtak”. Hozzátette: „Hogy nem látjuk, mivé váltunk? Akadályozzák a szabad mozgást, pedig az alkotmány garantálja ezt a jogot. Nem engedik az embereket tanulni, iskolába, egyetemre járni.”
Az államfő ugyanakkor öt követelést fogalmazott meg az állam intézményei és részben saját maga irányában is, amelyek célja a rend és a béke helyreállítása.
Mint mondta, e követelésekről nem fognak lemondani, amíg azokat maradéktalanul végre nem hajtják.
Első követelésként Vučić kijelentette, hogy a Nem adjuk Szerbiát! elnevezésű nagygyűlés résztvevői teljes alkotmányos és törvényi rend helyreállítását követelik, Szerbia és polgárai biztonságának garantálásával egyetemben. Követelik továbbá, hogy a polgári szuverenitás nevében a polgároktól elvett intézményeket adják vissza az embereknek, köztük a Szerbiai RTV-ét is, amely Vučić szerint az egyik kulcsszereplője a színes forradalomnak.
Második követelés: Állapítsák meg a büntetőjogi felelősséget minden olyan személy esetében, aki vandalizmusban és a polgárok elleni támadásokban vett részt a békés tiltakozások során. Követelik továbbá, hogy derítsék ki és büntessék meg a niši események tetteseit, felbujtóit és segítőit, akik brutális támadást követtek el békés polgárok ellen.
Harmadik követelés: Minden tanuló és egyetemista számára biztosítsák a tanulás lehetőségét, amennyiben élni kíván vele – Vučić szerint ez nem lehet alku tárgya.
Negyedik követelés: Azonosítsák azokat a személyeket, akik támadásokat intéztek az állam létfontosságú intézményei és létesítményei ellen, valamint követelik, hogy akadályozzák meg a jövőbeni hasonló cselekményeket.
Ötödik követelés: Állítsák meg azokat a tevékenységeket, amelyek önkényesen és törvénysértő módon megbénítják a gazdasági életet, illetve akadályozzák a polgárokat abban, hogy a megszokott módon végezzék mindennapi tevékenységeiket. A cél, hogy a nyilvános renddel összhangban, egy demokratikus társadalomban mindenki biztos lehessen abban, hogy az állam megvédi az alapvető érdekeit.
Vučić a beszédében kijelentette: a követeléseket nemcsak felolvasták, hanem végig is fogják vinni, hangsúlyozva, hogy ezek a rend, a jog és a Szerbia védelmében fogant igények.
Az államfő folytatva beszédét kiemelte, hogy az ellenzék ugyan párbeszédet követelt, de amikor erre lehetőség nyílt, „azt mondták, csak vicceltek, és mégsem akarnak párbeszédet”.
– Szerbia nem fogja tovább tűrni a zsarnokságukat. Békésen, demokratikusan fog harcolni, és senki sem fél tőlük többé – mondta.
Az elnök hangsúlyozta, hogy szerinte mindez külső beavatkozás eredménye: „Valakinek külföldről nem tetszik Szerbia sikere.”
– Nem tudjátok megtörni a szerb nép gerincét – jelentette ki.
Úgy véli, talán sikeres lett volna a színes forradalom, ha nem követték volna el egy nagy hibát a nagy agresszió során:
– Az emberek látták, hogy az államot akarják lerombolni. Bármit bánthattok, de van egy csodás tulajdonságunk: ha valaki a mi országunkat próbálja bántani, ha azt akarja romba dönteni, akkor mi mindannyian összefogunk, a háromszínű lobogónk mögé sorakozunk, és nem engedjük, hogy bárki is lerombolja az országunkat – fogalmazott az államfő.
– Véget ért a színes forradalmuk, sétálgathatnak, amennyit csak akarnak, de nem lesz ebből semmi – zárta beszédét Vučić.

Nyitókép: Az államfő szavai szerint sétálgathatnak, amennyit csak akarnak, de nem lesz ebből semmi (Fotó: Beta/Illusztráció)