F–16-os vadászgépek is részt vettek az Ukrajna ellen pénteken indított, nagyszabású orosz légitámadás elleni harcban. Ezúttal is energetikai létesítményeket támadtak, komoly károkat okozva hőerőművekben, ami újabb áramkorlátozásokat okozott. Washington még 500 millió dollár értékű fegyverszállítmányt küld Ukrajnának, amelyet Donald Trump sem akar magára hagyni.
Oroszország pénteken újabb erőteljes légitámadást intézett ukrajnai célpontok ellen. Számos robbanásról érkeztek hírek Odesszából és Kijev környékéről is. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő azt üzente, hogy a támadás válasz volt arra, hogy a kijevi erők két nappal korábban amerikai ATACMS rakétákkal támadták Oroszország taganrogi katonai repterét.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő szerint az orosz haderő ezúttal 93 rakétát és manőverező robotrepülőt indított, amelyek közül a védelem 81-et lelőtt. A védekezésbe F–16-os vadászgépek is bekapcsolódtak és 11 rakétát leszedtek. Zelenszkij arról számolt be, hogy további 200 Sahed-drónt, vagy ahhoz hasonlót is bevetett az ellenség. Közölte: az oroszok az energetikai létesítményeket támadták.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Moszkva rengeteg fejlett haditechnikai eszközhöz jut hozzá. Követelte, hogy a kormányok még súlyosabb szankciókkal sújtsák Oroszországot, mert csak úgy lehet érdemi eredményeket elérni vele szemeben.
Elmondta azt is, hogy megfelelő légvédelmi rendszer kiépítésével biztosítható a hatékony védekezés, ezért ismételten Patriot rendszereket kért. Szerinte a béketárgyalások menete függhet attól, mekkora erőt tud felmutatni Ukrajna. A csevegés nem állítja meg Putyint; erőre van szükség a béke megteremtéséhez – fogalmazott.
ELKÖTELEZETTEN TÁMOGATJÁK
Washington előzőleg jelezte, hogy újabb, 500 millió dolláros katonai segítséget nyújt Ukrajnának. Az amerikai külügyminisztérium tájékoztatásából kiderül, hogy drónelhárító rendszereket, HIMARS sorozatvetőkbe való rakétákat, páncélozott járműveket, valamint vegyi és nukleáris támadások esetén használható védőfelszereléseket küldenek. „Az Egyesült Államok és több mint ötven további ország egységesen elkötelezett amellett, hogy biztosítsák Ukrajna számára mindazokat a képességeket, amelyek az orosz agresszióval szembeni védekezéshez szükségesek” – közölte a minisztérium. A kormányzat néhány nappal korábban bejelentett egy 725 millió és egy 988 millió dollár értékű katonai támogatást.
Eltérő becslések jelentek meg arról, hogy az USA eddig mekkora összértékű segítséget nyújtott Ukrajnának. A legóvatosabb kalkuláció is legalább 50 milliárd dollárról szól, de némely elemzők a százmilliárdot is reálisnak tartják.
HIHETETLEN VESZTESÉGEK
Donald Trump megválasztott amerikai elnök sem akarja magára hagyni Ukrajnát, de a háborúval kapcsolatban (béke)megállapodást akar, aminek – mint a Time-nak elmondta – „egyetlen módja, ha nem hagyjuk el a terepet”. A hírmagazin az év emberének választotta. A vele megjelent interjúban Trump elfogadhatatlannak, sőt őrültségnek nevezte, hogy az ukrán haderő Oroszország ellen mélységi támadásokra használja fel az Egyesült Államoktól kapott ballisztikus rakétákat. Szerinte ez a háború kiterjedéséhez vezet, s tovább rontja a helyzetet, ezért megengedhetetlen az alkalmazásuk ilyen célra. (A Kreml pénteken üdvözölte eme kijelentését.)
A háborús veszteségekről megjegyezte: amikor (mindkét oldalon) nyilvánosságra kerülnek a valós számok, azok hihetetlennek tűnnek majd a kívülállók számára. Elmondta ugyanakkor, hogy „van egy nagyon jó terve a segítségnyújtásra”, ám részleteket nem árult el. Megjegyezte azonban, hogy észak-koreai csapatok bevetése az orosz erők oldalán nagyon bonyolulttá teszi a helyzetet.
Nyitókép: Drónbecsapódás nyomán oltják a tüzet Harkivban (Fotó: UES via AP/Beta)