Megnövekedett a Jamal-Európa földgázvezetéken a nyugatról keletre szállított mennyiség, miután Oroszország szerdán leállította a Lengyelországba és Bulgáriába irányuló gázszállítást – közölte a gázvezeték üzemeltetője. A Jamal-Európa gázvezeték lengyel-német határon fekvő Mallnow mérőállomáson a Cascade gázvezeték üzemeltető adatai alapján csütörtök reggel nyolc órakor óránként 13.191.391 kilowattórányi gáz haladt át Németországból Lengyelországba, szemben az éjfélkor mért 12.742.545 kilowattórával. A vezetéken tavaly december közepe óta tart kisebb-nagyobb megszakításokkal a keleti irányú szállítás Németországból Lengyelországba.
A Reuters hírügynökség gázipari vállalatok adatait idéző szerdai jelentése alapján Lengyelország gázkészletei rekordmagas szinten állnak, miközben más európai országoké jellemzően az ötéves átlag alatt van a feltöltésükre tett igyekezet ellenére. A Rystad Energy adatai szerint a lengyel készletek a tározókapacitás 76 százalékán, rekordszinten állnak, miközben az év e szakaszában 40 százalék szokott lenni. A tározók töltöttségi aránya Németországban 33,5 százalék. A Gas Infrastructure Europe szerint az április 25-i adatok alapján az európai tározók töltöttségi szintje 31,78 százalék, ami csaknem hét százalékponttal marad el az ötéves átlagtól.
Zavartalan Magyarország földgázellátása, az országba továbbra is a megszokott rendben érkezik földgáz, a hazai tárolókban 1,24 milliárd köbméter földgáz van – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) csütörtökön az MTI-vel. A közlemény szerint a hivatal folyamatosan figyelemmel kíséri az Európába irányuló földgáz-szállításokkal kapcsolatos fejleményeket. A MEKH naprakész információkkal rendelkezik a Magyarországra irányuló gázforgalom adatairól. A határkeresztező vezetékek jelenleg is teljes kapacitással rendelkezésre állnak, így Magyarország Szlovákia, Ausztria, Horvátország, Szerbia, Románia és Ukrajna irányából is tud földgázt importálni. A megkötött szerződések teljesítése folyamatos, a hazai piac megfelelően működik, esetleges fennakadásról, ellátási zavarról nem érkezett információ az iparági szereplők részéről.
A Gazprom csütörtökön, az európai fogyasztókkal kötött szerződéseknek megfelelően, folytatta a földgázszállítást Európába Ukrajnán keresztül – derült ki az ukrán gázvezeték-üzemeltető adataiból.
Az Ukrajnán keresztül a szlovák Velke Kapusany (Nagykapos) határállomáson a TSO Eustream szlovák gázvezeték hálózat üzemeltető adatai szerint csütörtökön napi 599,036 megawattórányi gáz érkezik az európai vásárlókhoz, kevesebb a szerdai 601,288 megawattóránál.
A Balti-tengeren átvezető Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Németországba tartó gázszállítás csütörtök reggel 72 166 427 kilowattórányi volt, ami megfelel a szerződéses lekötött mennyiségnek, és alig változott az előző 24 órához képest.