2025. április 8., kedd

Marine Le Pen politikai döntésnek és boszorkányüldözésnek nevezte az ellene hozott bírósági ítéletet

Politikai döntésnek és boszorkányüldözésnek nevezte Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője az őt és pártját közpénzek hűtlen kezeléséért elmarasztaló elsőfokú bírósági ítéletet vasárnap a párizsi Invalidusok dómja előtt tartott támogató nagygyűlésen.

„Ez nem bírósági döntés, hanem politikai döntés, amely nemcsak a jogállamiságot, hanem a demokrácia államát is semmibe vette" – mondta híveinek a korábbi háromszoros köztársasági elnökjelölt, és megígérte, hogy „semmit sem fog feladni".

„Ismerem a politika hullámvölgyeit (...). Ismerem a sebeket, de nem ismerem a feladást. Ismerem a fájdalmat, amit okoznak, de nem ismerem a kétségbeesést. Ismerem a felháborodást, de nem ismerem a lemondást" – hangsúlyozta.

„Nem azt kérjük, hogy a törvények felett álljunk, de nem is a törvények alatt" – tette hozzá, kijelentve, hogy nem „az uszítás szellemisége" vezérli.

Az RN vezetője „békés, demokratikus, népi és hazafias ellenállásra" szólított fel, Martin Luther King alakját idézve, aki az 1960-as években az Egyesült Államokban a polgári jogokért küzdött.

A néhány ezer résztvevővel megrendezett naggyűlésen beszédet mondott a pártelnök Jordan Bardella is, aki szintén elítélte a szerinte „durva", „militáns", „igazságtalan", „botrányos" bírósági döntést, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem akar „minden bírót diszkreditálni".

„Soha nem lesz szó arról, hogy minden bírót vagy igazságszolgáltatási intézményt megvádolnánk vagy lejáratnánk" – jelentette ki Bardella, mielőtt a Bírák Országos Szakszervezetét támadta, amely szerinte „az elkövetőt áldozatként állítja be, és elősegíti a mentegetőzés tűrhetetlen kultúráját".

„Nem csak Marine Le Pent ítélték el igazságtalanul. A francia demokrácia az, amelyet egy egyszerű bírósági döntés alapján kivégeztek" – fogalmazott a pártelnök.

A párizsi büntetőbíróság két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte hétfőn a francia ellenzéki politikust és azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért az általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használt fel. Mellékbüntetésként 100 ezer eurós pénzbírsággal is sújtották Marine Le Pent, aki azonnal fellebbezett az ítélet ellen.

Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson, amelynek három sikertelen kísérlet után jelenleg egyik nagy esélyese a felmérések alapján.

Bár a hétfőn kiszabott büntetésre a fellebbezés felfüggesztő hatállyal bír, a közügyektől való eltiltás – egy 2016-os parlamenti szigorítás értelmében – azonnal végrehajtandó, azaz Marine Le Pen jelenleg nem jelöltetheti magát semmilyen választáson. A párizsi fellebbviteli bíróság azonban a héten közölte, hogy az ügyet olyan időkereten belül fogja megvizsgálni, amely lehetővé teszi, hogy 2026 nyarán – néhány hónappal az elnökválasztás előtt - döntés szülessen, s így a büntetés enyhítése esetén a politikus elindulhat a 2027-es elnökválasztáson.

Ezzel egy időben az ellenzék másik vezető ereje, a radikális baloldali Engedetlen Franciaország a Zöldek támogatásával ellengyűlést szervezett a párizsi République téren, öt kilométerre a Nemzeti Tömörülés rendezvényétől. A baloldali megmozdulásra a szervezők 15 ezer résztvevőt jelentettek be előzetesen, a rendőrség szerint mintegy háromezren gyűltek össze.

„Az RN most megmutatja igazi arcát, a demokráciára veszélyes pártét" – mondta beszédében Manuel Bompard radikális baloldali képviselő.

„Nem elég nyakkendőt viselni a Nemzetgyűlésben. A szélsőjobboldal veszélyes párt, veszélyes a demokráciára és veszélyes a jogállamiságra. Ez egy erőszakos párt, amely még a bírákat is megfenyegeti, amikor a bíróságok által hozott döntésekkel nem elégedettek" – hangsúlyozta Bompard.

Marine Tondelier, a Zöldek vezetője sajnálatát fejezte ki a szocialisták és a kommunisták távolmaradása miatt. Olivier Faure, a szocialisták vezetője a France 3 köztévében kifejtette, hogy nem akarja „azt a benyomást kelteni, hogy ez egy politikai jellegű demonstráció lenne". Pártja azonban jelen lesz egy másik tüntetésen, amelyet szakszervezetek, nem kormányzati szervezetek és egyesületek hívnak össze jövő szombatra - tette hozzá. Szerinte nem szabad "ürügyet adni Marine Le Pennek arra, hogy azt mondhassa: egyik oldalon a baloldal védi a bírákat, míg a másik oldalon a jobboldal és a szélsőjobb bizalmatlan velük szemben" – mondta a baloldali politikus.

Mindeközben a Párizstól északra fekvő Saint-Denis-ben az elnöki tábor vezető ereje, a centrista Reneszánsz is nagygyűlést tartott, amelyet már hónapokkal ezelőtt meghirdetett a pártot jelenleg vezető Gabriel Attal volt miniszterelnök.

A szervezők szerint mintegy kilencezer embert vonzó tömegrendezvényen részt vett François Bayrou kormányfő is.

„Ha lopsz, meg kell fizetned érte, főleg ha politikus vagy" – mondta beszédében Gabriel Attal, megismételve a 2024 februárjában tett általános politikai nyilatkozatában használt mondatát a korrupció elítélésére.

Az elnöki párt frakcióvezetője elítélte azt is, hogy Donald Trump amerikai, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerinte „példátlan módon beavatkozott" Marine Le Pen támogatásába.

Francois Bayrou a maga részéről úgy vélte, hogy „nem egészséges és nem is kívánatos" egy bírósági döntés megtámadása érdekében nagygyűlést szervezni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az RN vezetője „békés, demokratikus, népi és hazafias ellenállásra" szólított fel, Martin Luther King alakját idézve (Fotó: Beta/AP)