2024. december 27., péntek

A kormány mehet, az elnök maradhat

Bulgáriában egy vadonatúj párt nyerte a megismételt előrehozott választást

Egy új párt, a Folytatjuk a változást (PP) nyerte az – az idén immár másodszor megtartott – előrehozott bolgár parlamenti választást. Rumen Radev államfőnek jó esélye van arra, hogy megőrizze tisztségét, hiszen az ország vezetőjéről is dönthet a lakosság. A vasárnap tartott általános választáson első helyezettként került be a még novemberben esedékes második fordulóba.  

Hét párt és pártszövetség képviselőiből alakulhat meg a 240 tagú új bolgár parlament a vasárnapi általános választás (még nem végleges) eredményeként. Az arra jogosultak az államfőjelöltekre is szavazhattak, hiszen – a kommunista rezsim bukása óta most először – egyidejűleg tartottak elnök- és parlamenti választást az EU legszegényebb országában. Az egészet azonban rendkívül alacsony, mindössze 25,97 százalékos részvétel mellett tartották meg.

A tegnap ismertetett nem végleges adatok szerint az újraválasztásáért induló Rumen Radev államfő megőrizheti tisztségét, mivel a voksok majdnem 50 százalékával győzött, s főesélyesként került be a második fordulóba, amelyre november 21-én kerül sor. Jelentős szavazattöbbséggel utasította maga mögé riválisait, akik közül a második fordulóban Anasztasz Gerdzsikov lesz a kihívója. A független jelölt Gerdzsikov 22 százalékot kapott, jóllehet támogatásáról biztosította az országot az utóbbi tíz évben irányító jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt is.

A GERB sem szerepelt valami fényesen ezúttal. A mérsékelt részvétel mellett megtartott áprilisi „rendes” parlamenti választást ugyan megnyerte, ám csak kevéske előnnyel. A Bojko Boriszov (akkori) miniszterelnök vezette GERB egyedül képtelen volt (ismét) kormányt alakítani, és koalíciós társakat sem talált. Az ellenzék sem tudott mit kezdeni a kormányalakítási megbízással, ezért júliusban előrehozott választást tartottak, amelyen a Szlavi Trifonov (popzenész, tévésztár, szórakoztatóipari vállalkozó) alapította Van ilyen nép! (ITN) protesztpárt diadalmaskodott. Csakhogy akkor sem sikerült új kormányt összeállítani, ezért másodszor is előrehozott parlamenti választást kellett kiírni (november 14-ére).

A történtek miatt Bulgáriát május 11-e óta hivatalnok kormány vezeti, élén Sztefan Janev nyugalmazott tábornokkal, aki korábban Radev katonai tanácsadójaként is tevékenykedett.

A vasárnapi választás részeredményei alapján egyre valószínűbb, hogy a GERB végleg elveszíti a hatalmat, amit sokan nem is bánnának. A lakosság egy része ugyanis azzal vádolja a pártot és vezetőjét, Boriszovot, hogy csaknem egy évtizednyi kormányzásuk alatt korrupcióra és megfélemlítésre alapozott rendszert építettek ki, amelyet oligarchák, vazallusként ténykedő helyi pártfőnökök és maffiabandák működtettek.

Ennek ellenére a GERB (és választási szövetségese, a Demokratikus erők szövetsége, SZDSZ) a második helyet szerezte meg, a szavazatok 22,4 százalékával. Igaz, Boriszov csúfosan megbukott saját választókerületében, amire eddig még nem volt példa.

A győztesre, a Folytatjuk a változást pártra a választók 25,3 százaléka voksolt. A pártot csak nemrég (szeptember 17-én) alapította Kiril Petkov és Aszen Vaszilev (a májustól működő ideiglenes kormány két volt minisztere). Célként tűzték ki a tiszteletre méltó emberek képviseletét, egyszersmind hangsúlyozták, ideológiamentesen akarnak politizálni.

A győztes mellett a török kisebbség nevében fellépő Mozgalom a jogokért és szabadságért (DPSZ) párt lehet a legelégedetteb, hiszen (a majdnem 14 százaléknyi voksainak köszönhetően) harmadik legerősebb politikai erőként szerepel majd a parlamentben.

A szocialisták (BSZP) és a maguk mögé szorított júliusi győztes, a Trifonov féle ITN nem igazán örülhet az eredménynek; az előbbi (amely korábban kormányzati pozíciót is betöltött) ugyanis csak 10,34 százalékot kapott, utóbbi meg mindössze 9,75-öt, ami bő 14 százalékkal elmarad a győztes júliusi eredményétől.  

A négy százalékos küszöböt még két párt lépte át: a Demokratikus Bulgária (DB), majdnem 6 százalék szavazatot gyűjtve és az Újjászületés Pártja, amely kis híján öt százaléknyi voksot kapott.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás