Az elmúlt egy évben a háború miatt temérdek bevételtől elesett Ukrajna. Kijev ugyanakkor arra számít, hogy a nyugati országok nemcsak katonai segélyekkel látják el az országot, hanem még éveken át komoly pénzügyi forrásokat is biztosítanak számára.
Becslések szerint akár 38 milliárd eurónyi összeg is hiányozhat az ukrán államkasszából, melyet a nemzetközi közösség tagjai közösen pótolnának ki. Az Európai Unió idén 18 milliárd euró hitelt nyújt Kijevnek, hogy segítsen betömni az óriási költségvetési lyukat. A fennmaradó részt az Egyesült Államoktól származó támogatások és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapott kölcsönök, valamint kisebb, kétoldalú hozzájárulások teszik ki – emlékeztetett a Politico brüsszeli hírportál.
Az idei uniós csomag strukturális megoldást szolgáltat Ukrajna idei pénzügyi támogatására, a visszafizetési kötelezettségre tízéves türelmi idő vonatkozik. A hitelfelvétel garanciáit vagy az uniós költségvetés, vagy a tagállamok biztosítják.
A cél a rövid távú pénzügyi segítségnyújtás, Ukrajna azonnali szükségleteinek finanszírozása, a kritikus infrastruktúra helyreállítása és a háború utáni fenntartható újjáépítés kezdeti támogatása annak érdekében, hogy a posztszovjet ország tovább haladhasson az európai integráció felé vezető úton – olvasható az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács közleményében.
Ami a 2024-re vonatkozó esetleges finanszírozási igényeket illeti, az is hatalmas lesz – erről már Szerhij Marcsenko ukrán pénzügyminiszter beszélt a Politicónak. Hozzátette: „nem lesz könnyű feladat drasztikusan csökkenteni a kiadásainkat, természetesen ez a hadjárattól függ. Szerintem nem lehet kevesebb, mint az idei 18 milliárd euró." A tárcavezető szerint tehát, 2024-ben legalább ugyanannyi pénzt vár az ország a működésének finanszírozására, mint amennyit idén biztosít Brüsszel.
Keményen visszavágott Szijjártó Péter az ukrán elnöknek Volodimir Zelenszkij szerint Magyarország viselkedése NATO-tagországként nem megfelelő.
Arra a kérdésre, hogy az EU kész-e megismételni ezt a támogatási szintet jövőre, Paolo Gentiloni gazdasági ügyekért felelős európai uniós biztos azt mondta, ez attól függ, hogy milyen vitát kezdenek az unió költségvetéséről, de kétségtelen, hogy ugyanolyan elkötelezettséggel kell folytatni a támogatást.
Erre először júniusban lesz lehetőség, amikor az EU felülvizsgálja a költségvetését, amelynek célja, hogy többletpénzt találjon számos prioritásra, például a harmadik országoknak, köztük Ukrajnának nyújtott úgynevezett makroszintű pénzügyi támogatásra.
Egymás után érkeznek az ukrán követelések
Néhány héttel ezelőtt az ukrán energiaügyi miniszter egyéb követeléseket is megfogalmazott. German Galuscsenko a Politicónak azt mondta, hogy a nagy nemzetközi energiaipari vállalatoknak, amelyek a háború alatt az áremelkedés miatt busás profitot termeltek, a pénz egy részét Ukrajna szétvert energetikai infrastruktúrájának újjáépítésére kellene fordítaniuk.
Nyitókép: EPA - EFE