Tapssal fogadták a polgárok és az úgynevezett européer ellenzék Dušan Mitić nyomozót, aki tegnap a Jovanjica-ügyben tanúskodott a belgrádi Különleges Bíróságon. Mitićet ezúttal a védelem kérdezte. „Tolvajok, tolvajok” – skandálta a tömeg, amikor a bíróság épülete előtt megjelent Predrag Koluvija fővádlott, a Jovanjica birtok tulajdonosa. A polgárok a Szerbia az erőszak ellen elnevezésű tüntetés szervezőinek meghívására érkeztek a bíróság épülete elé.
Azért jöttek össze, hogy támogatásukról biztosítsák Dušan Mitić és Slobodan Milenković nyomozókat, akiknek kulcsszerepük volt a Jovanjica-ügy felgöngyölítésében, nyilatkozta Srđan Milivojević, a Demokrata Párt parlamenti képviselője. Hozzátette, Aleksandar Vučić azon nyilatkozata, hogy „minden szerbiai házban van olyasmi, amit a Jovanjica-birtokon találtak", szintén összejövetelre ösztönözte őket, mivel szerintük az államfő ezzel elismerte, hogy a Jovanjica állami projektum. Hozzátette, az ellenzéki képviselők némelyike jóval több értesüléssel rendelkezik a Jovanjica-ügy kapcsán, mint amennyiről a közvéleménynek beszámolt. „Egyelőre nincsenek konkrét bizonyítékaink, ám amikor a jelenlegi hatalom megbukik, mindenki elcsodálkozik majd, hogy milyen országban éltek. Predrag Koluvija mellett hamarosan a Jovanjica-üggyel összefüggésbe hozható tisztségviselők is a vádlottak padjára kerülnek” – vélekedett Milivojević.
Amikor az igazságtalanság gyakorlattá válik, a polgári ellenállás kötelezettség, jegyezte meg MiroslavAleksić, a Néppárt alelnöke, aki szerint kötelező támogatni azokat, akik a társadalom egészséges részébe tartoznak. Addig nem szabad elállni a küzdelemtől, amíg ki nem derül, hogy ki áll Európa legnagyobb marihuána-ültetvényének hátterében, hangsúlyozta Jovanović. Amikor a hatalom képviselői Koluviját védik és a birtokra bukkanó nyomozókat támadják, valójában magukat védik. Koluvija csak utasításokat hajtott végre, csupán a projektum kivitelezője, nyomatékosította Aleksić.
Dušan Mitić és Slobodan Milenković nyomozókat kizárólag a nyilvánosság tarthatja életben, fogalmazott MarinikaTepić, a Szabadság és Igazságosság Pártjának alelnöke. Rámutatott, a tárgyalóteremben Vladimir Đukanović ügyvéd és a Szerbiai Képviselőház Igazságügyi Bizottságának elnöke Koluvija védője, míg a tárgyalótermen kívül Bratislav Gašić belügyminiszter, „aki nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy csak egy üzenetváltás erejéig állt kapcsolatban Koluvijával”. A vádirat a Jovanjica birtokot nem marihuána-ültetvényként definiálta, hanem Európa legnagyobb droggyáraként, ahol skunkot is termeltek, közölte Tepić.
Mitić egy korábbi tárgyalási napon közölte: „Nem volt kellemes bűncselekményen tetten érni és leleplezni az államot.” Ugyancsak kifejtette, hogy nem afférról van szó, hanem Európa ezen részének, vagy egész Európa legnagyobb skunkgyáráról. Arról is beszélt a bíróságon, hogy amióta Milenković kollégájával rábukkantak az említett marihuána-ültetvényre, folyamatos nyomásgyakorlás, megvesztegetési kísérlet és fenyegetés áldozatai. A biztonsági szolgálatok csúcsvezetéséből üzentek nekik, hogy a Jovanjica-ügy nem kerülhet nyilvánosságra, az ugyanis a BIA és a VOA – Katonai Hírszerző Ügynökség – projektuma, mondta Mitić. Egyébként a belgrádi sajtó szerint az említett nyomozó már 2018-ban arról tájékoztatta kollégáit, hogy értesülései szerint Koluvija drogkereskedő.
A közelmúltban Koluvija a Happy tv Ćirilicacímű műsorában vendégeskedve ismételte meg, hogy nem marihuánát, hanem ipari kendert termesztett, ám később, bizonyos hatalmi központok nyomásgyakorlására, a rendőrök szándékosan „stresszt okozó körülményeknek tették ki” a növényeket, így azokban megnövekedett a THC-tartalom. Koluvija és a műsorban szereplő többi vendég kifejtette, hogy a kender – nem pontosítottak, hogy melyik fajtájára gondolnak – elválaszthatatlan eleme a szerb kultúrának, hagyományoknak és a szerb önazonosságnak, vagyis aki megfosztaná a szerb népet a kendertől, az éppen ezektől fosztaná meg. Egyébként is, a marihuánát Európa számos országában, például Észak-Macedóniában, legalizálták már, szögezték le.
Nyitókép: Srđan Milivojević (Fotó: FoNet)
Nyitókép: Srđan Milivojević (Fotó: FoNet)