2024. november 27., szerda

Háború vagy béke?

A magyar kereszténydemokraták nemzetközi békekonferencia összehívását javasolják a kormánynak

Nemzetközi béketárgyalásokat, illetve békekonferencia összehívását javasolta a magyar kormánynak Simicskó István a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség A béke több, mint a háború vége címmel rendezett konferenciája előtt csütörtökön Budapesten.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője a Parlamentben tartott rendezvény sajtótájékoztatóján rámutatott: a béke most a legfontosabb központi kérdése nemcsak a magyar társadalomnak, hanem egész Európának és a világnak is. Jó lenne, ha hozzá tudnának járulni, akárcsak egy apró lépést is tudnának tenni a mielőbbi béke érdekében – hangsúlyozta a politikus.

A KDNP álláspontja következetes, a háború kitörése előtt annak elkerülését szorgalmazták, most pedig azt képviselik, hogy mielőbbi tűzszünetre és békére van szükség – rögzítette.

Simicskó István elmondta: számos olyan kihívással találkoztak a 21. században, amellyel korábban nem vagy nem ilyen mértékben. A szomszédban háború dúl, a migráció nem csökken, sőt egyre növekvő méreteket ölt, és eközben Európa civilizációs lejtőre került, spirituális válságban van.

A kereszténydemokraták sokat szeretnének tenni azért, hogy ez a folyamat jó irányba megváltozzon – hangsúlyozta.

Javasolta a magyar kormány részéről nemzetközi béketárgyalások kezdeményezését vagy békekonferencia összehívását. Az unió által meghozott szankciók önsanyargatóak, visszafelé sültek el, és nem működnek – értékelt a KDNP frakcióvezetője.

Kitért az előző napi, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel Belgrádban tett látogatásra, és elmondta: találkoztak Aleksandar Vučić szerb elnökkel és több miniszterrel, akik szintén teljes mértékben a béke pártján állnak.

Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség területfejlesztésért felelős parlamenti államtitkára, a KDNP ügyvezető főtitkára arról beszélt, hogy a nyugat-európai baloldali elit sajnálatos módon elszakadt a saját választóitól és egy neomarxista ideológia foglyává vált. Attól még, hogy a nyugat-európai politikai elit a háború mellett foglal állást, és a háború szószólója, ez nem azt jelenti, hogy a Nyugat-Európában élők is a háború pártján állnának. Európa a békéért kiált és a békéért könyörög – fogalmazott.

Hozzátette: ez a fajta nyugat-európai neomarxizmus most már egyértelmű „elkommunistásodást” jelent, most is az „ez a harc lesz a végső!” felkiáltással állnak a háború oldalára. Emlékeztetett: 125 éve hirdetik, hogy ez a harc lesz a végső, és láttuk, hogy Európa történelmében ez mennyi fájdalmat és szenvedést hozott. Nem szabad hagyni, hogy a háborúpártiak diadalmaskodjanak, velük szemben a keresztény értékek azok, amik egyedül a békét hirdetik. A keresztény értékek mentén élő politikusok és civilek soha nem látott összefogására van szükség, hiszen a béke az, ami egyedül gyarapodást tud hozni. Jelezte: a tanácskozás kiváló alkalom, hogy elindítsák az összefogást a béke érdekében.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezető-helyettese, az MKDSZ elnöke rámutatott: 25. alkalommal rendezik meg a keresztény civil szervezetek találkozóját. Tizenkét éve indult a konferenciasorozat, amelyen valódi civil szervezetek vesznek részt, amik mögött nincs politikai támogatás vagy szándék, hanem alulról szerveződő, egymástól különböző tömörülések. Megtalálhatók köztük országos hálózattal bírók és kis helyi szervezetek, amelyeknek a tevékenysége is eltérő, szociális, kulturális, egészségügyi vagy közéleti témákkal egyaránt foglalkoznak – mondta, kiemelve: közös vonásuk a keresztény társadalmi felelősségvállalás.

Kitért arra is, hogy a tanácskozás fő témájának, a békének ma különös aktualitása van. A KDNP frakcióvezetője úgy fogalmazott: a béke alapvető emberi igény, a keresztény tanítás központi eleme. A béke ugyanakkor belülről kezdődik, ha az ember önmagával, a teremtővel és a környezetével békében van, akkor a társadalmi béke és az országok közötti béke is működik.

Szászfalvi László, a KDNP frakcióvezető-helyettese a felekezetek közötti együttgondolkodásra és együttműködésre hívta fel a figyelmet. A 20. század az ökumené évszázada volt, és az elmúlt több mint 20 évben is tovább folytatódott az egyházak, a felekezetek közötti párbeszéd. Ez a béke alapja, ami ma Európában, az ukrán–orosz háború közelségében rendkívül aktuális – mondta.

Ferenc pápa magyarországi látogatása újabb dimenziót nyitott a párbeszédben, többször és többféle módon jelezte az ökumené támogatását, ami egy újabb impulzust adhat a magyarországi felekezeteknek a hosszú távú közös szolgálatára a nemzet érdekében – fűzte hozzá Szászfalvi László.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás