„Ma az a bátorság Európában, hogy kimondjuk: békét akarunk” – fogalmazott a március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából, szerdán a budapesti Múzeumkertben elmondott beszédében a kultúráért és innovációért felelős miniszter.
Csák János elmondta: „március 15-én hős elődeinkre emlékezve hirdetjük, hogy a magyarok immár 1100 éve, 33 nemzedék óta mindmáig a szabadság népe”.
Mint hozzátette, a magyarok soha nem hódoltak be senkinek, nem lettek senkinek a gyarmata, szellemüket és lelküket senki nem tudja elfoglalni.
„Életerőnk forrása a magyar kultúra” – hangsúlyozta, emlékeztetve arra, hogy a kultúra nemcsak művészi alkotásokat vagy épületeket jelent, hanem a világlátást, az életmódot, az észjárást is.
Csák János kiemelte, hogy a kultúra nélkül széthullik a közösség. „Kultúra révén válunk egyes egyének halmazából önazonossággal bíró nemzetté” – fogalmazott.
Elmondása szerint a magyarok nem a történelem áldozatai, hanem a túlélői, sőt győztesei, mert minden nehézség ellenére állják a sarat, alkotnak és gyarapodnak.
A béke fontosságát ma, a szomszédunkban dúló háború árnyékában nem lehet eléggé hangsúlyozni – közölte a miniszter, kiemelve: „ha ez a háború elszabadul, mindent elpusztíthat, Európát is.”
Csák János emlékeztetett: a magyar érdek mindig az volt, hogy Európában szabad nemzetek békében, együtt éljenek.
Mint hozzáfűzte, a szabadság, a béke és a rend az Isten, család, haza egységén alapul.
A küzdelemnek akkor van értelme, ha van család, gyerekek és unokák, akik majd öröklik a magyar kultúrát – fejtette ki a miniszter, hangsúlyozva: családok nélkül nincs haza.
„Nekünk, mai magyaroknak nem lehet más a programunk, mint hogy a magyar szabadság szellemi jelenségét és lelki örökségét átadjuk a következő nemzedékeknek” – mondta ünnepi beszédében Csák János.
Nyitókép: Csák János (Fotó: MTI)