2024. szeptember 6., péntek

Elvitték a turulszobrot a munkácsi várból

Nyilatkozatban tiltakozik a munkácsi Turul-emlékmű eltávolítása miatt a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ). A KMKSZ megdöbbentőnek tartja a munkácsi képviselő testület csütörtöki határozatát, amely alapján még aznap el is távolították a helyi vár bástyájáról a Turul-emlékművet. A tervek szerint a helyére az ukrán állam kiscímere, az úgynevezett trizub, azaz a háromágú szigony kerül.

A lépést azért is furcsának tartja a KMKSZ, mert a Munkács egyik jelképének számító turulszobor a város vezetésének kezdeményezésére került vissza eredeti helyére, „a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élésének jegyében”.

Az UMDSZ pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a független Ukrajnában ilyen intézkedésre még nem volt példa. Most először fordult elő, hogy egy kárpátaljai önkormányzat nem a magyarság kultúrájával, történelmével kapcsolatos emlékmű felállításának, netán helyreállításának engedélyezéséről döntött, hanem elrendelte annak lerombolását. Az UMDSZ tiltakozik a határozat ellen, és a visszavonására szólította fel a döntéshozókat.

Budapesten a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára is megdöbbentőnek, sőt felháborítónak nevezte a döntést, amely alapján eltávolították a Munkács jelképének számító, 2008-ban eredeti formájában helyreállított millecentenáriumi turulszobrot. Potápi Árpád János sajnálatosnak nevezte, hogy egy háború kellős közepén a városi vezetés lebontatja a helyi, valamint a kárpátaljai magyarság egyik kiemelt szimbólumának számító műemléket, miközben Magyarország története legnagyobb humanitárius segélyakcióját hajtja végre az ukrajnai háborús menekültek megsegítésére.

Potápi úgy véli, hogy a munkácsi intézkedés átgondolatlan, sőt időszerűtlen, és a soknemzetiségű Kárpátalja stabilitása ellen hathat. Szerinte egy európai értékeket valló országban alapvető fontosságú a történelmi emlékművek és emlékhelyek kölcsönös tisztelete, megőrzése. A nemzetiségek vonatkozásában ez egyik fokmérője az adott ország kisebbségpolitikájának.

Közleményében emlékeztetett: a munkácsi vár turulszobrát 1896-ban állították fel, a hét millenniumi emlékmű egyikeként. A csehszlovák hatóságok 1924-ben lebontották, a vidékre bevonuló Vörös Hadsereg pedig 1945-ben beolvasztotta a csaknem egytonnás bronzszobrot.

Az eredeti alkotás másolatát Belény Mihály szobrász készítette el. A másolat visszahelyezésében pedig Pákh Imre amerikai magyar üzletember játszott kulcsszerepet.