2025. január 22., szerda

Kövér: Három erény emelte fel a magyarságot

A magyarországi keresztény oktatás több mint ezeréves hagyományát méltatta a hét végén Kövér László parlamenti elnök a Kárpát-medencei és országos református tanévnyitót követően a Pápai Református Gimnázium új internátusának átadásán. Közölte: az istenhit, a hazaszeretet és a tudományszolgálat az a három erény, amelyek több mint ezer éven át megtartotta és felemelte a magyarságot a Kárpát-medencében.

Több mint ezer esztendeje van keresztény oktatás Magyarországon, és csaknem ötszáz éve tart a református oktatás Pápán is – jelentette ki az Országgyűlés elnöke szombaton a Kárpát-medencei és országos református tanévnyitót követően a Pápai Református Gimnázium új internátusának átadásán. Kövér László kiemelte: ha egy emberöltőt harminc évvel számolunk, akkor a Kárpát-medencében a legősibb, 996-ban alapított pannonhalmi iskolától számítva napjainkig harmincnégy magyar nemzedéket, Pápán pedig 1531 óta tizenhat nemzedéket indított útjára az életbe a keresztény magyar iskola.

Hozzátette: ezek az erények váltak a Pápai Református Kollégium jelmondatává is, amelyet 1895-ben helyeztek ki az épület homlokzatára, ám 1952-ben eltávolítottak onnan, majd 1994-ben visszatettek a helyére.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond a Pápai Református Gimnázium új internátusának átadásán (Fotó: MTI)

Kövér László, az Országgyűlés elnöke beszédet mond a Pápai Református Gimnázium új internátusának átadásán (Fotó: MTI)

A jelmondat sorsa a homlokzaton pontosan jelzi a történelmi széljárást is – mutatott rá az Országgyűlés elnöke. Felidézte: az egykori pápai diák, Jókai Mór regényében már 1872-ben megsejtette „a XX. századi istentagadó erők színre lépését és rombolását", de a műben Magyarország szembeszáll a Nihil államával és „az alávetés sötét erőivel".

Úgy fogalmazott: a keresztyén emberek szerint mindig és csak akkor lehetünk győztesek, ha Jézus követői maradunk. Ezért az egyházi iskolák, miként az elmúlt ezer esztendőben mindig, napjainkban is azzal tehetik a legtöbbet, ha növendékeiket elindítják és megerősítik Jézus követésének útján.

Kövér László szerint „Jézus gyilkosainak eszmei utódai", akik a történelem során luciferistáknak, illuminátusoknak, jakobinusoknak, bolsevikoknak, globalistáknak, vagy mint éppen napjainkban, transzhumanistáknak nevezik magukat, ki akarják ölni az emberekből az Isten utáni vágyat, a hitet. Ez a magyarázata annak is, hogy napjainkban a kereszténység a legüldözöttebb vallás a világon – hangsúlyozta az Országgyűlés elnöke.

A házelnök jelezte: az ezeréves Magyarország története és a pápai kollégium 1531 óta tartó históriája is megmutatta azt, hogy a magyarság addig maradhat meg, amíg keresztyén szabadságában az ebben gyökerező kultúrájában élhet.

Kárpát-medencei és országos református tanévnyitó Pápán (Fotó: MTI)

Kárpát-medencei és országos református tanévnyitó Pápán (Fotó: MTI)

Az egyházi oktatás támogatásáról megjegyezte: az elmúlt 13 évben Magyarországon és a Kárpát-medence magyar lakta területein több mint 3700 – ebből csaknem 1300 református – templom újult meg, és 200 új templom – ebből 55 református – épült fel a kormány támogatásával. Emellett sikerült lezárni az 1991-ben elindult egyházi ingatlanrendezés folyamatát, 180 milliárd forint (468 millió euró) értékben több mint 8000 jogos egyházi ingatlanigényt sikerült teljesíteni, amiből 1400 református igény volt.

Rámutatott: 2010 óta az állam 326 milliárd forintot (848 millió euró) fordított az egyházi köznevelési intézmények fejlesztésére, s ezzel több mint négyszáz intézmény felújításához vagy építéséhez járult hozzá. Az elmúlt tizenhárom évben csak az egyházpolitikai szakterületen keresztül mintegy 1400 milliárd forint (3,65 milliárd euró) támogatás és törvényi járandóság került az egyházakhoz, amely összeg a hétszerese annak, mint amekkora 2010-ben volt.

A pápai internátus 3,5 milliárd forintból (9 millió euró), több mint 2500 négyzetméteren kialakított épületét a házelnök korszerűként, energiatakarékosként és építészetileg a környezetbe illőként jellemezte, de a legfontosabbnak azt nevezte, hogy a diákok a második otthonuknak érezhessék az intézményt.

Magyar ember Magyar Szót érdemel