2024. november 25., hétfő

Már egy hete tiltakoznak Romániában a gazdák

Tegnap kedden is tiltakoztak a romániai gazdák és fuvarozók, ami azt jelenti, hogy az eleinte spontánul kialakuló gazdatiltakozás megszakítás nélkül már egy hete tart. A demonstrálók a biztosítási tarifák, az üzemanyagra kivetett jövedéki adók és az országon áthaladó, havi többmillió tonnányi ukrán gabonaexport általuk vélelmezett piactorzító hatásai ellen tiltakoznak. A traktorokat és teherautókat a rendőrség – erre vonatkozó engedély híján – a legtöbb helyen nem engedi be a nagyvárosokba, ezért a járművezetők az országutakon és a városok körgyűrűin, menetoszlopokba rendeződve, dudálva, zászlókat lobogtatva demonstrálnak. A tüntetők hétfőn akadályozták a forgalmat a Románia és Szerbia közötti temesmórai (Moravita) határátkelő térségében is.

A hétfői tárgyalások után ugyan derűlátóan nyilatkoztak a bukaresti kormány tagjai, a forgalomlassító útzárlatok azonban kedden is országszerte folytatódtak.

A Krónika azt írja, hogy egy, a bukaresti sajtó által idézett szakszervezeti vezető elmondta: a gazdák arra várnak, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök fogadja őket, miután véglegesítették a követelések listáját.

„A tiltakozások addig folytatódnak, amíg meg nem születnek a végleges döntések” – mondta a fuvarozók egyik képviselője is az Antena 3 hírcsatornának. Az egyeztetések kedden is folytatódtak a kormány és a tüntetők képviselői között. A tiltakozásban a gazdák és a fuvarozók Erdély-, Partium- és Bánság-szerte részt vesznek – írja a Krónika.

Marcel Ciolacu miniszterelnök azt állítja, hogy a gazdák követeléseinek 99 százalékát megoldották már. A román kormányfő hétfő este úgy fogalmazott, hogy a gazdák és a fuvarozók tiltakozása jogos, az elégedetlenség oka a felgyülemlett frusztráció, mivel az elmúlt években több válság is volt, a koronavírus-járványtól kezdve a háborúig. Úgy véli azonban, hogy mielőtt az utak elzárásához folyamodtak volna, a tiltakozóknak előbb párbeszédet kellett volna folytatniuk a hatóságokkal. Azt is elismerte, hogy a fuvarozó cégek által a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokért fizetett díjak nagyon magasak, mint kifejtette, egyes fuvarozók 18 000–19 000 lej (3560–3770 euró) közötti összeget fizettek a közlekedési balesetekben érintett teherautók biztosításáért.

Ciolacu azzal érvelt, hogy Románia nem engedheti meg magának, hogy a biztosítási díjakat a piac által el nem viselhető árakra korlátozza. „Én nem vagyok Ceaușescu” – mondta.

A gazdák az ukrán gabona feketén történő értékesítése miatt is tiltakoznak, melynek értelemszerűen árleszállító hatása van a román gabonára. A hétfői találkozón elhangzott, hogy a hatóságok megvizsgálták azt a – tüntetők által hangoztatott – sérelmet, miszerint Romániában feketén értékesítik a más piacokra szánt ukrán gabona egy részét.

„Az első helyszíni adatok alapján megerősíthető, hogy 2023 októberétől kezdődően csak tranzitról van szó, az ukrán gabona áthalad az országon a konstancai kikötő felé, de nem értékesítik Romániában” – olvasható a román kormány hétfőn kiadott közleményében. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: székelyhon.ro