Magyarország miniszterelnöke 1995 óta kitüntetéssel ismeri el a külhoni magyarságért végzett áldozatos tevékenységet. Az elismeréseket a magyar államalapítás és az államalapító Szent István király ünnepe alkalmából adják át. A nevezetesen Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díjakat ünnepi rendezvény keretében a pénteki napon adták át. Az idén tizenhárom személy, illetve szervezet vehette át, akik a külhoni magyar közösségek érdekében kiemelkedő tevékenységet végeznek a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban és a gazdasági önszerveződésben. Az elismerést magyarországi és külhoni személyek, illetve szervezetek is kiérdemelhetik, akik sokat teszek a magyar nemzet fennmaradása érdekében. Vajdaság ezúttal három díjazottal büszkélkedhet, név szerint a Bezdáni Önkéntes Tűzoltó Testület, a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület és Kalapis Sztoján szalézi szerzetes nagybecskereki atya. A díjazottak egymillió forintos pénzjutalmat is magukénak tudhatnak.
A 145 éves Bezdáni Önkéntes Tűzoltó Testület közössége tárgyi értékeinek és tűzoltó hagyományának megőrzésében, illetve a bezdáni magyarok nemzeti közösségének építésében végzett munkájáért érdemelte ki. A díjátadón Horváth Alen, az tűzoltó testület elnöke volt jelen és vehette át az elismerést.
– A testület hosszú fennmaradását az elődeink kitartó munkájának köszönhetjük. Mindvégig túlnyomó többségben magyarok vállaltak szolgálatot az önkéntes tűzoltóságon, ahogyan ma is. A pénzjutalom elköltésére, melyet a kitüntetés mellé kaptunk már vannak ötleteink, amelyet még titokban tartunk, ám mindenféleképpen meg fogjuk osztani a nyilvánossággal hamarosan – mondta a testületelnök.
A horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület a magyar kultúra és néphagyományok lelkiismeretes ápolásáért és tovább adásáért tudhatja magáénak a Kallós-díjat, amely tevékenység erős közösségépítő jelleggel bír. Dudás Zoltán, az egyesület elnöke vette át a díjat.
– Nagyon nagy megtiszteltetés ez a díj! Hálásak vagyunk azoknak a horgosiaknak, akik 85 évvel ezelőtt megalapították az egyesületünket, illetve azoknak a helyieknek, akik küzdöttek a fennmaradásáért. Nem utolsó sorban köszönetet szeretnék mondani azoknak a nagyszülőknek, szülőknek, akik ebben a rohanó világban mindent belefektetnek egyesületünk létezésébe és működésébe – nyilatkozta az egyesület elnöke az átadót követően.
Kalapis Sztoján szalézi szerzetes a szórványban és Nagybecskereken folytat magyar anyanyelvű oktatást, megalapította és működteti a muzslyai Emmausz Kollégiumot is, mindemellett újból megteremtette a délvidéki cserkészetet, amelyekkel alázatos keresztény nevelő a magyar fiatalok körében.
– A magyar állam segítségével tudtam tenni a délvidéki fiatalságért, hiszen nagyon sok segítséget adtak. Ha nincs Magyarország támogatása, akkor mi is árvák lennénk, nem tudnánk sokat tenni enélkül. Több elismerést is kaptam már, ám én nem az elismerésért dolgozom, hanem azért, hogy másokon segítsek. Nagyon hálás vagyok a magyar kormánynak, hogy támogatásával felkarolhatom a délvidéki fiatalokat – mondta az eseményt követően meghatódottan az atya.
A díjakat Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára adta át a Budai Vár Főőrség és Lovarda épületében. Ünnepi beszédében emlékeztetett, hogy bárhol is élünk a Kárpát-medencében egyek vagyunk.
– Általában tíz díjazott szokott lenni, ám az idén rendhagyóan tizenhárman kaptak elismerést, hárman a diaszpórából és tízen a Kárpát-medencéből. Olyan személyek kapják ezt a kitüntetést, akik évtizedeken keresztül tesznek annak érdekében, hogy az adott magyar közösség, ahonnan érkeznek megőrizze az identitását, kultúráját és hagyományait, illetve akár meg is újítja azokat. Jó látni, hogy a díjazottak listája sosem csökken, hanem növekszik. Nehéz is választani a jelöltek közül, ám a végén mindig látni lehet, hogy sosem döntünk rosszul – hangzott el az államtitkár sajtónak adott nyilatkozatában.
Az eseményen részt vett dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke és Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke is.
Nyitókép: Ótos András