2024. december 22., vasárnap

Hat százalék fölött az RMDSZ

Hétpárti parlament alakul Bukarestben – Előretörtek a szélsőséges román nacionalisták

Hétpárti parlament alakul Romániában, miután a hétvégén lezajlott választásokon két kisebb, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR) kivált politikusok által létrehozott új párt, az SOS Romania és a Fiatal Emberek Pártja (POT) is parlamenti képviseletet szerzett – derült ki hétfőn, a külföldi választókörök zárása után közzétett, 99,6 százalékos feldolgozottságot tükröző részeredményekből.

A választásokat a kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) nyerte 22 százalékkal. A legnagyobb román ezzel elődpártja eddigi legrosszabb, 1996-os eredményét ismételte meg. A legutóbbi, 2020-as választásokon a PSD a voksok 29 százalékát szerezte meg.

Az erdélyi, székelyföldi és a partiumi magyarság szempontjából fontos, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) – kifejezetten jó eredménnyel – sikerült átlépni az ötszázalékos parlamenti küszöböt. Az országos átlagnál magasabb arányban urnákhoz járuló magyarság országos szinten 6,4 százalékos támogatottsághoz juttatta az RMDSZ jelöltlistáit.

A legutóbbi népszámláláson az ismert nemzetiségű román állampolgárok 6 százaléka vallotta magát magyarnak. Utoljára a 2000-ben tartott parlamenti választásokon ért el ennél jobb (6,8 százalékos) eredményt az RMDSZ, amikor népszámlálási adatok szerint Románia lakosságának 6,6 százaléka vallotta magát magyarnak.

Kelemen Hunor sajtótájékoztatója (Fotó: MTI)

Kelemen Hunor sajtótájékoztatója (Fotó: MTI)

A szélsőségesnek tartott romániai nacionalista párt, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a második helyen végzett. A párt a voksok 18 százalékát kapta, megduplázva korábbi parlamenti súlyát.

A kormánypárt, a PSD eddigi nagykoalíciós partnere, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága a négy évvel korábbi 25,5 százalékról 14 százalékra zsugorodott. A magát szintén jobbközép pártként meghatározó, korábban centrista, progresszív politikai szólamokat is hangoztató ellenzéki Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) a szavazatok 12,2 százalékát kapta, miután a párt élére a júniusi EP-választáson elszenvedett kudarc után megválasztott Elena Lasconi – az alkotmánybíróság által azóta sem igazolt eredmények szerint – múlt héten bejutott az elnökválasztás második fordulójába.

A voksok 7,6 százalékát megszerző SOS Romániát a 2020-ban AUR-jelöltként román szenátori mandátumot szerzett, majd az AUR-ból kizárt, rendszeres hangoskodással, botránykeltéssel ismertséget szerző Diana Șoșoacă alapította, amelynek jelöltjeként 2024-ben európai parlamenti mandátumot is szerzett. Șoșoacă a romániai elnökválasztáson is indult, de az alkotmánybíróság kizárta a jelöltek közül az alkotmányos rend megdöntésére uszító kijelentései miatt.

A 6,3 százalékos eredményt elérő POT a román média szerint az elnökválasztás első fordulójában legtöbb szavazatot szerző, az egykori antiszemita és magyarellenes Vasgárdával szimpatizáló Călin Georgescu mögött álló párt, amelyet Anamaria Gavrilă – az AUR listáin parlamenti mandátumhoz jutott, majd a pártból egy év után kilépett, Hunyad megyei parlamenti képviselő alapított 2023-ban. A POT a parlamenti választások előtti héten, a „TikTok-jelöltént” emlegetett Georgescu meglepetésszerű berobbanását követően jelent meg először a közvéleménykutatásokban, mint a parlamenti képviseletre esélyes párt.

ORBÁN: AZ ERDÉLYI MAGYAROK MEGCSINÁLTÁK

Az, hogy az RMDSZ-nek sikerült megőrizni a helyét a parlamentben, az összmagyarság szempontjából fontos esemény. Ennek jegyében érkeztek tegnap gratulációk.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök Facebook-oldalán a következő rövid bejegyzést írta: „Győzelem! Az erdélyi magyarok megcsinálták. Gratulálunk Kelemen Hunornak és az RMDSZ-nek!”

Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is a közösségi oldalán reagált a jó hírre. „Minden elismerésünk! A romániai magyarság egyként állt az RMDSZ mögé, rekordmagas részvétel mellett biztosította a parlamenti képviseletet! Gratulálok az RMDSZ-nek és Kelemen Hunornak! Embert próbáló választási kampányt vittek végig, megvan az eredménye!” – írta a VMSZ elnöke.

 

„Az erdélyi és székelyföldi magyarok megmutatták, hogy erős magyar érdekképviseletet akarnak Bukarestben” – írta Facebook-oldalán Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn reggel.

„Az RMDSZ fantasztikus eredménye a romániai parlamenti választáson biztosítja, hogy a jövőben is erős hangja lesz a magyarságnak a bukaresti parlamentben, ahol így semmilyen döntés sem születhet a magyarokról a magyarok nélkül” – fogalmazott a tárcavezető.

Hozzátette: ugyanakkor az RMDSZ jó szereplése nagy segítséget fog jelenteni a magyar–román kapcsolatok további fejlesztése érdekében is.

ERŐS, SZOLIDÁRIS, FELELŐSSÉGET VÁLLALÓ KÖZÖSSÉG

Az erdélyi magyar közösség a romániai parlamenti választásokon nagyon nehéz kampány végén, magas részvétel mellett bebizonyította, hogy erős, szolidáris, felelősséget vállal saját magáért és az ország további éveiért, évtizedeiért – mondta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke vasárnap este Kolozsváron.

A szövetségi elnök az RMDSZ eredményváró rendezvényén köszönetet mondott az erdélyi magyar választóknak, hogy „minden körülmények között, a legsötétebb időkben is kitartottak” az érdekvédelmi szervezet mellett.

Kelemen Hunor rámutatott: vasárnap az a korosztály „mozdult meg” leginkább, amelynek van emléke az 1990-es és 1989 előtti évekről, és „tudja, mi a magyarellenesség”. Úgy vélte, az erdélyi magyar választópolgárok „látták a veszélyt”, ami a szélsőséges pártok előretörése révén az erdélyi magyar közösségre leselkedik, ezért vonultak ilyen nagy számban az urnák elé.

Köszönetet mondott a külföldön élő romániai magyaroknak is, akik közlése szerint nagyobb számban vettek részt a parlamenti választásokon, mint az államfőválasztás múlt vasárnapi első fordulójában, és felelősséget vállaltak szülőföldjükért. Azoknak is megköszönte a részvételt, akik évek óta nem szavaztak, és most mégis megtették.

Kiemelte: a tény, hogy Hargita megyében volt a legmagasabb a részvételi arány és a magyarlakta megyék az élvonalban végeztek, az erdélyi magyar közösségek tenni akarását jelzi nehéz időkben. „Nem vagyunk egyformák, de összetartozunk, és ez ma mindenki számára fontos volt” – húzta alá az RMDSZ elnöke.

Hozzátette: az is fontos volt, hogy eljussanak minden kis közösségbe, ahol a magyar identitást őrzik, a szövetség így tudta elérni ezt az eredményt egy nagyon nehéz időszakban.

Emlékeztetett: a választópolgárok az államfőválasztás múlt vasárnapi első fordulóján a mainstream pártokat büntették. „Most pedig az exit poll eredmények alapján az egyensúlyt kereső polgárok azt akarják, hogy ezen az úton haladjunk – a korrekciókat természetesen elvégezve –, amely a fejlődést és jobb élet reményét jelenti” – fogalmazott Kelemen Hunor.

Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, a magyarok magas részvételét annak tulajdonítja, hogy az erdélyi magyarok felismerték a veszélyt, amit a magyarellenes erők 30 százalék fölötti támogatottsága jelent, és hogy a parlamenti választásokon való részvételnek komoly tétje van a közösség, az ország jövője szempontjából.

A hétvégén lebonyolított romániai parlamenti választásokon 9 millió 455 ezer választó járult az urnákhoz, ami 52,5 százalékos részvételt jelent. Az RMDSZ 99,58 százalékos feldolgozottságnál 589.620 voksot kapott. Romániában húsz éve – amióta a parlamenti választásokat nem rendezik együtt a legnagyobb érdeklődést kiváltó elnökválasztással – nem volt 50 százalékot meghaladó részvétel a törvényhozási választásokon. A legnagyobb – 58,8 százalékos – arányban a székelyföldi Hargita megyében járultak urnákhoz a választók. Bihar megyében 56,7, a szintén székelyföldi Kovászna megyében pedig 53,8 százalékos volt a részvétel. (Szerkesztőségi összefoglaló)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az RMDSZ voksok 6,55 százalékát szerezte meg (Forrás: Beta)