2025. február 23., vasárnap

A megmaradás érdekében

Folytatódnak a nemzetpolitikai államtitkárság programjai

A magyar nemzetpolitika célja a magyar nemzeti megmaradás, gyarapodás, hogy a magyar nemzet és a külhoni magyar közösségek erősödését tudja szolgálni 2025-ben is – jelentette ki Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár csütörtök este Sepsiszentgyörgyön.

Az államtitkár a székelyföldi városban jelentette be hivatalának az idei évre tervezett programjait.

Az államtitkár elmondta: fontosnak tartja, hogy az egyes programelemeket ne budapesti irodákból jelentsék be, hanem ott, ahol ezek a leginkább hasznosulnak: külhonban, az elszakított nemzetrészekben vagy a diaszpórában.

Közölte: a nemzetpolitikában az idei év A jövő nemzedék éve, amikor a gyermekek, a fiatalok, az ifjúsági közösségek és a családok vannak fókuszban, mivel magyar gyermek nélkül nincsen magyar jövő.

Bejelentette, hogy az idén is folytatódik a Szülőföldön magyarul nevű program. Közölte: az idén is egyszeri 100 ezer forintos oktatási-nevelési támogatásban részesítik a szülőföldjükön magyarul tanuló diákokat és egyetemi hallgatókat. Kétszázharmincezer külhoni magyar gyermeket segítenek, közülük 144 ezret Erdélyben.

Beszélt a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program megvalósításáról és a még folyamatban lévő beruházásokról. Sikeresnek nevezte a program tavalyi teljesítéseit, amelyeknek révén mintegy kilencszáz bölcsőde és óvoda újult meg vagy épült fel. A beruházások 90 százaléka megvalósult, 30 van még folyamatban, és idén nagy valószínűséggel ezek is elkészülnek – mondta.

Négyszáznyolcvan intézmény újult meg, és 90 vadonatúj jött létre Erdélyben, legyen az bölcsőde vagy óvoda, ami a legkisebbek oktatását, nevelését, közösségbe való integrálását célozza – közölte, aláhúzva, hogy a programmal 40 ezer óvodás és bölcsődés gyermek számára biztosítanak minőségi oktatási körülményeket.

Elmondta, hogy az államtitkárság továbbra is kiszámítható támogatásban részesíti a külhoni magyar oktatási intézményhálózatot: 50 magyar középiskola, kollégium, szórványkollégium és nyolc külhoni magyar tannyelvű felsőoktatási intézmény vagy kar működtetését támogatják.

Emellett az idén is lesznek nyílt pályázati kiírások, elsősorban az ifjúsági közösségeket kívánják segíteni, számukra terveznek program- és eszközbeszerzési pályázatokat indítani. Rámutatott: egy fiatal életében egy tábor, közösségi helyszín, zarándoklat életre szóló élmény lehet, meghatározó kapcsolatok születhetnek ott. „És nem mellesleg ezek a programok mind-mind a magyar identitásukban és a közösséghez való tartozásukban erősítik meg a fiatalokat” – húzta alá.

Meghirdetik a testvértelepülési programot is, mert céljuk, hogy minden magyarországi település rendelkezzen külhoni magyar testvértelepüléssel.

Kitért a Határtalanul programra, amely magyarországi diákok külhoni nemzetrészekhez való utazását, külhoni közösségekkel való ismerkedését célozza, megemlítve, hogy Háromszék ennek egyik kedvelt helyszíne. Elmondta: eddig 535 ezer magyarországi diák jutott el valamelyik külhoni régióba, és Erdély továbbra is kiemelten népszerű célpont.

Aláhúzta: fontosnak tartja, hogy a magyarországi diákok amellett, hogy eljutnak szép helyekre külhonban, aktív kapcsolatot létesítsenek az ottani fiatalokkal, legyen az testvériskolai kapcsolat, sportrendezvény vagy táncműhely.

Nacsa Lőrinc kijelentette: hisznek abban, hogy minden magyar gyermek egy újabb őrhely, ezért a magyarországi családtámogatási rendszer bizonyos elemei a határon túli magyarok számára is elérhetők. Közölte: az anyasági támogatást közel 60 ezer magyar család igényelte, és 53 ezer kérelem érkezett a Babakötvényre. Az államtitkárság több mint 25 ezer babacsomagot is ajándékozott.

A vállalkozók támogatásáról beszélve kitért a Mentorprogramra, amelynek háromezer vállalkozó a tagja. „A programjainkba bevont vállalkozók több mint 80 százalékban magyar munkavállalókat foglalkoztatnak, tehát ezekkel a programokkal a magyar családok megélhetését is segítjük” – húzta alá.

Elmondta: szeretnék, ha az elmúlt években elindított hálózatok minél inkább kiteljesednének, segítve a szakemberek közötti tapasztalatcserét. Ezért folytatódnak a szakmai képzések is, ezekbe minél több olyan szakembert vonnának be, akik a gyermekek, fiatalok mentális és fizikális egészséggel foglalkozik.

A nemzetpolitikai államtitkárság minél több olyan szervezetet, közösséget szeretne „megtalálni”, amelyek részt vesznek a nemzetépítő munkában, felelősséget vállalnak a közösségeikért, a jövő nemzedékért. „Ha ezt meg tudjuk tenni, akkor egy helyes lépést tettünk az erős magyar jövő irányába” – húzta alá Nacsa Lőrinc.

„Kiállunk a magyarok nyelvi jogai mellett”

A magyar kormány kiáll a külhoni magyar közösségek nyelvi jogai mellett, különösen igaz ez a legnehezebb helyzetben lévő nemzetrész, a kárpátaljai magyarság esetében – jelentette ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a Facebookra pénteken, az anyanyelv nemzetközi napján feltöltött videónyilatkozatában.

Nacsa Lőrinc beszámolt arról, hogy támogatják a külhoni magyar fiatalok anyanyelven történő oktatását a bölcsődétől az egyetemig, évente 300 ezer gyermek számára teszik lehetővé a minőségi anyanyelvi oktatást szerte a Kárpát-medencében és a nagyvilágban.

„Folyamatos és kiszámítható támogatásban részesítjük a külhoni magyar oktatási intézményeket, hiszen ezek a magyarság megmaradásának bástyái” – mutatott rá.

Hozzátette, céljuk, hogy „csodálatos anyanyelvünk, a magyar nyelv ne csak 100, hanem 1000 év múlva is éljen, és virágozzon mindenhol, ahol magyarok élnek”.

„Nyelvében él a nemzet” – idézte az államtitkár Széchenyi Istvánt, hangsúlyozva, hogy az anyanyelv nemzetközi napján különösen fontos emlékezni erre.

Úgy értékelte, büszkék lehetünk arra, hogy a világ egyik legnehezebb és legkülönlegesebb nyelvét beszéljük.

„Anyanyelvünk egyben a legnagyobb nemzetmegtartó erőnk is, hiszen ez köt össze bennünket, magyarokat, éljünk bárhol a világon” – jegyezte meg. (MTI)

 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Nacsa Lőrinc (Fotó: MTI)