2024. december 22., vasárnap

Magyar szemmel látva

Fotókiállítás nyílik az összetartozás emlékhelyénél – Nyílt nap lesz az Országházban a nemzeti összetartozás napján

Fotókiállítás nyílik pénteken, a nemzeti összetartozás napján a fővárosi Kossuth Lajos téren, az összetartozás emlékhelyénél. A nap folyamán meg lehet tekinteni a Szent Koronát az Országházban, este pedig a Nemzeti Színházban tartanak díszelőadást. Emellett az online térben is lesznek rendezvények a központi programok között. Továbbá az idén is világszerte meghirdették az Összetartozásunk Tüze programot.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkársága szerdán közölt programja szerint június 4-én, pénteken 9 órakor nyílik meg a kültéri fotókiállítás Budapesten, az Országháznál, az összetartozás emlékhelyénél. Beszédet mond Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára.
Felidézték: a nemzetpolitikai államtitkárság április 28-án hirdetett fotópályázatot Magyar szemmel címmel a Kárpát-medencében, az anyaországban és a diaszpórában élő magyarság számára. A Rizsavi Tamás fotós, Páczai Tamás fotóriporter és Hegyi Benjámin fotós alkotta zsűrinek több mint 10 ezer képből kellett kiválasztania a nyerteseket. A mintegy 100 fotóból álló tárlat június 4-e és 6-e között lesz megtekinthető.
A nemzeti összetartozás napja alkalmából június 4-én, pénteken nyílt nap lesz az Országházban: az érdeklődők 10 és 17 óra között megtekinthetik a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát. Az Országház a védettségi igazolvánnyal – vagy applikációval – rendelkező emberek és a felügyeletük alatt lévő kiskorúak számára látogatható. Az épületben az orrot és szájat eltakaró maszk viselése kötelező.
A Nemzeti Színházban 18 órakor kezdődik a díszelőadás, melyen ünnepi beszédet mond Balog Zoltán református püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke. Balog Zoltán beszédét az M5 televíziós csatorna élőben közvetíti – jegyezték meg.
Kiemelték: tavaly, a trianoni békeszerződés 100. évfordulóján meghirdették az „Összetartozásunk Tüze" programot; 73 ország 2551 településétől 6137 tüzet vállaltak önkormányzatok, intézmények, civil szervezetek, magánszemélyek. „Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy ez volt a legnagyobb szabású trianoni megemlékezés" – fogalmaztak.
Ezt a programot most is meghirdették, s azt kérik: 2021. június 4-én, közép-európai idő szerint 20.21-kor szerte a nagyvilágban lobbanjon fel az Összetartozásunk Tüze! A kezdeményezésre regisztrálni lehet a https://gyujtsukmeg.ma/ oldalon.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békediktátum aláírásának napját, június 4-ét. Az erről szóló, 2010. évi XLV. törvény kimondta: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".

A Kárpát-medence arcai
Harmincöt, véletlenszerűen kiválasztott belhoni és külhoni magyar látható azokon a plakátokon, amelyek szombattól a Minden magyar számít! köztéri kiállításon lesznek láthatók Budapesten – közölte a szervező Magyar Patrióták Közössége az MTI-vel.
A Kárpát-medence arcai alcímet viselő, ingyenesen látogatható kiállítás központi gondolata, hogy éljünk akár a trianoni határ innenső vagy túlsó oldalán, mi, magyarok nem különbözünk egymástól.   Ennek jegyében az erdélyi, felvidéki, délvidéki, kárpátaljai, drávaközi és muravidéki fotóalanyok együtt szerepelnek a magyarországiakkal – olvasható a közleményben.
Mint írják, a plakátarcok kiválasztásakor arra törekedtek a szervezők, hogy az ácstól az egészségügyi szakasszisztensen át a varrónőig olyan hétköznapi embereket mutassanak be, akik közöttünk élnek.
A Minden magyar számít! – A Kárpát-medence arcai című köztéri plakátkiállítás sajtónyilvános megnyitóját a nemzeti összetartozás napjához kapcsolódva szombaton 11 órától tartják Budapesten, a XVI. kerületi Reformátorok terén. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával megvalósuló kiállítást Hetzmann Róbert, az egyesület elnöke nyitja meg és június 29-éig lesz látogatható – áll az összegzésben. (MTI)
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás