2024. november 5., kedd

Figyelni kell a Balkánra is

Orbán: Olyan Balkán-politikára van szükség, amely egyértelmű tagsági perspektívát ad – V4-csúcs Pozsonyban

A nyugat-balkáni helyzet, az orosz–ukrán háború és a migránskvóta égető kérdéseinek a megtárgyalása mellet az is indokolta a hétfői pozsonyi V4-csúcsot, hogy június végén zárul szlovák soros elnökség.

Ódor Lajos, a magyar származású szlovák miniszterelnök először fogadta a szlovák fővárosban a V4 kormányfőit. Az orosz–ukrán háború miatti nézeteltérések ellenére a találkozón megerősítést nyert, hogy továbbra is indokolt a V4 kormányok közötti együttműködés. A gazdasági, az ipari és a kereskedelmi témakörökben ez egyértelműen kiviláglott, de abban is egyetértett a négy kormányfő, hogy elutasítják a migránskvóták bevezetését és az ukrán gabonadömpinget.

A feszült nyugat-balkáni helyzet témakörét a földrajzilag legérintettebb V4-tag, Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor vetette fel a megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón, amelyen a felszólalók az együttműködési pontokat igyekeztek kidomborítani.

Orbán Viktor beszámolt róla, hogy az elmúlt héten a régió számos országában járt és örömmel hallotta, hogy fennmaradt az a közös álláspont, hogy a balkáni országok európai uniós csatlakozási folyamatát fel kell gyorsítani. Az MTI tudósítása szerint a magyar kormányfő elmondta: olyan időszakban vagyunk, amikor a figyelem nagy része Ukrajnára összpontosul, de vannak más problémák is, figyelni kell a Balkánra is, ahol olyan növekvő feszültségek vannak, amelyek kifinomult, komplex megoldást igényelnek, s amelyek kezelése az unió részéről tele van tévedésekkel, és eddig kudarcos volt. Kiemelte: egy olyan Balkán-politikára van szükség, amely egyértelmű tagsági perspektívát ad az ott élő népeknek. Rávilágított: megengedhetetlen, hogy az az érzés alakuljon ki, hogy Ukrajna hamarabb kerülhet be az EU-ba, mint azok az országok, amelyek már évek óta tagjelöltek.

A téma kapcsán Orbán Viktor reagált arra is, hogy múlt heti kérésének megfelelően, a szerb hatóságok hamarosan kiengedik őrizetből a korábban elfogott három koszovói rendőrt. „Annak is örülök, hogy a szerb hatóságok, illetve a bíróság úgy döntött, hogy a három koszovói rendőrt kiengedik, és ezzel a gyorsan növekvő feszültséget némileg sikerült csökkenteni” – mondta.

A találkozót követő közös sajtótájékoztatón a vendéglátó Ódor Lajos szlovák ügyvezető kormányfő elmondta: több stratégiai kérdésről is szó esett, és azokat a témákat keresték, amelyekben közös az álláspont. A Nyugat-Balkán európai integrációs törekvéseiről szólva kifejtette, hogy az ottani országoknak olyan perspektívát kell nyújtani, amely nem évtizedekre szól, hanem középtávon nyújt megoldásokat. Az ukrajnai helyzettel kapcsolatban Ódor Lajos kijelentette: Pozsony tartja az Ukrajnának nyújtott segítség eddigi irányát, ugyanakkor tisztában van az ezzel kapcsolatos korlátaival.

Orbán Viktor és Ódor Lajos hivatalosan először találkozott egymással (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda)

Orbán Viktor és Ódor Lajos hivatalosan először találkozott egymással (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda)

Ódor Lajos megerősítette, hogy Szlovákia elutasítja a migrációs kvótákat, és hogy ebben összhang van a V4-es országok között. Ami a jövőt illeti, az EU nem engedheti meg magának, hogy ne találjon megoldást az illegális migrációra, e tekintetben a külső határok hatékony védelmére van szükség – mondta. A beléptetéssel kapcsolatban egyedül a magyar miniszterelnök vetett fel konkrét megoldási javaslatot. Orbán Viktor szerint csak azokat kellene beengedni az unió területére, akiknél előzőleg lefolytatták a menedékjogi eljárást.

A magyar miniszterelnök az illegális migrációval kapcsolatban leszögezte: ebben az ügyben a magyar álláspont változatlan. A megoldás az lehetne – amit egyébként a magyar törvények is kimondanak –, hogy ha valaki benyújt egy belépési kérelmet az unió területére, amíg azt a kérelmet el nem bírálták, az adott személynek fizikailag az európai határokon kívül kell lennie.

„Ha ezt kimondanánk, hogy csak az léphet be az unió területére, akinek lefolytatták az eljárását és megkapta az engedélyt valamelyik tagállamtól, hogy beléphessen, már túl is lennénk ezen a mizérián” – hangsúlyozta az MTI tudósítása szerint Orbán Viktor. Hozzátette: az EU ezt a döntő lépést nem hajlandó megtenni, és sajnos az Európai Bizottság új migrációs javaslata sem érte el ezt a célt, ezért ebben az ügyben tovább kell harcolni.

A miniszterelnök az Európai Bizottság által most felvázolt – a migrációval is foglalkozó – költségvetési módosítási javaslattal kapcsolatban megjegyezte: az a pénz, amit az EB ebben a migráció elleni küzdelemre elkülönít, nevetséges.

Orbán Viktor arról is beszélt a sajtótájékoztatón, hogy áttekintették az orosz–ukrán háború kérdését is, de – mint mondta – nem az a cél, hogy ez a téma legyen a közös együttműködés középpontjában. Kijelentette: Magyarország osztozik az Ukrajnából érkező gabona miatti aggodalmakban. „Támogatjuk, hogy Ukrajnából eljusson Európán kívüli célpontjaihoz, de nem támogatjuk, hogy ez a gabona itt maradjon például Magyarországon és tönkretegye a teljes magyar gabonapiacot” – szögezte le.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a ma7.sk tudósítása szerint a sajtótájékoztatón kiemelte, nem szabad az ipart és a kereskedelmet érintő egyes intézkedéseket úgy meghozni, hogy azok végső kedvezményezettjei az unión kívüli államok, az USA vagy Kína legyenek.

A lengyel kormányfő kijelentette: a visegrádi országok között az együttműködés jó, s bár az elmúlt hónapokban a V4-ek között a különbözőségek voltak hangsúlyosak, ma ezzel szemben sikerült a közös nézetekre összpontosítani.

Az oroszországi helyzetről azt mondta, hogy az Prigozsin hétvégi lázadása miatt bizonytalanná vált. Oroszország kiszámíthatatlan, ezért is fontos az egységes fellépés – tette hozzá a lengyel kormányfő.

Morawiecki hangsúlyozta azt is, nem értenek egyet semmilyen migrációs kvótával, Európának mechanizmust kell kidolgoznia a külső határok védelmére, és nem szabad támogatni az embercsempészeket vagy az ilyennel foglalkozó terrorszervezeteket – számolt be a sajtókonferencián elhangzottakról a napunk.dennikn.sk.

Petr Fiala cseh kormányfő a júliusban kezdődő soros V4-elnökség kapcsán kifejtette, hogy annak a meghatározói azok a témák lesznek, amelyekben közös álláspont kialakítására nyílik lehetőség. E témák között említette a biztonságos társadalom, az innovatív gazdaság, illetve Ukrajna integritása megőrzésének a témáját.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda