2024. szeptember 3., kedd
MAGYARSÁGKUTATÓ INTÉZET

A finanszírozó elhatárolódott A pozsonyi csata című animációs filmtől

A sorsdöntő csata évfordulója hetében közölte dátum nélkül a honlapján a Magyarságkutató Intézet (MKI) az elhatárolódást megfogalmazó közleményt.

A következőket írták: „1116 évvel ezelőtt, ezekben a napokban zajlott a 907. évi pozsonyi csata, amelynek a jelentőségét nem lehet túlbecsülni. A magyarság Kárpát-medencei megmaradása sokban függött ettől az eseménytől.

Sajnálatos, hogy 2020-ban – a Magyarságkutató Intézet előző vezetése alatt – több szakmai figyelmeztetés ellenére elkészült egy olyan animációs film a csatáról, amely az akkori főigazgató irányításával egy torz, szakmai hitelességet nélkülöző képet mutat.

Mivel az alkotás a Magyarságkutató Intézet új vezetése által képviselt hitelességnek, szigorú szakmai kritériumrendszernek nem felel meg, ezért annak oktatófilmként való használatát az intézet nem támogatja; azzal semmilyen közösséget nem vállal. A Magyarságkutató Intézet a honfoglalást szentesítő pozsonyi diadal hőseivel és a reális tárgyi ismereteken nyugvó nemzeti büszkeség ügyével vállal közösséget.”

A háttérről annyit érdemes tudni, hogy idén márciusban vezetőváltás történt a Magyarságkutató Intézetben, Kásler Miklós került a korábbi főigazgató, Horváth-Lugossy Gábor helyére, az a Kásler Miklós, aki 2018-ban még mint emberi erőforrások minisztere bejelentette a Magyarságkutató Intézet megalapítását. Az MKI fennállásának négy és fél éve alatt – főként az archeogenetikai kutatások terén – rendkívül jelentős tudományos eredményeket ért el, amelyek a jövőben akár a magyar őstörténet paradigmaváltásához is elvezethetnek. Kásler Miklóst 2022-ben Csák János váltotta a miniszteri székben, az év novemberében tiszteletbeli elnökévé nevezték ki az általa alapított intézetnek. Amint a Magyar Jelen megírta, e pozíciójából beleláthatott az MKI működésébe, ahol visszásságokat fedezett fel. A közte és Horváth-Lugossy között kialakult belső nézeteltérést Csák János kultuszminiszter oldotta meg a volt főigazgató leváltásával és Kásler kinevezésével, aki május végén segítőként maga mellé még három főigazgató-helyettest is kinevezett dr. Csornay Boldizsár régész, történész, dr. Fazakas Zoltán József jogász és Balogh Andrea Johanna Petőfi Sándor-díjas és Táncsics-díjas kommunikációs szakember, újságíró személyében.

Amint a Telex írja, a csaknem egyórás, A pozsonyi csata című animációs filmet a Magyarságkutató Intézet rendelte meg a Hyperion Interaktív Oktatásfejlesztő Műhelytől még Horváth-Lugossy főigazgatósága idején. Az animációt 2020-ban láthatta először a közönség, azóta a YouTube-on több mint negyedmilliós nézettséget ért el.

A nagy érdeklődés ellenére a filmet történészi szempontból vitatható jelenetei és animációs kidolgozatlansága miatt éles kritikák érték, a pártfogói ezekkel a vádakkal azt a nehezen vitatható érvet állították szembe, hogy minden hibája ellenére A pozsonyi csata című animációs film megismertette a szélesebb közönséggel azt a magyarság Kárpát-medencei megtelepedésére nézve kulcsfontosságú történelmi eseményt, a 907. július 4-én és 5-én zajló pozsonyi győztes csatát, amelyről a legutóbbi időkig szinte hallani sem lehetett sem az iskolákban, sem a történészi népszerűsítő előadásokban.

Nyitókép: A film egyik történészi szempontból vitatott jelenete: a szarmata nehézlovasság támadása (MKI/Screenshot)