Továbbra is megosztja a nemzetközi és a tudományos közösséget a koronavírus új, omikron variánsa. Míg egyesek szerint egyelőre nem egyértelmű, hogy milyen formában befolyásolja a világjárványt, mások arra az álláspontra helyezkednek, hogy az omikronnal kapcsolatos eddigi értesülések arra utalnak, hogy a Covid–19 helyi jellegű, az influenzához hasonló betegséggé válhat. Szerbiában december 6-án hat, Botswanából érkező szerbiai állampolgárt utasítottak vesztegzárba, a múlt héten hozott kormánydöntéssel összhangban – erősítette meg az egészségügyi minisztérium. Az egészségügyi válságstáb a múlt héten javasolta, hogy az omikron, illetve az ezzel esetlegesen összefüggő kockázat miatt hét afrikai országból – Dél-afrikai Köztársaság, Botswana, Zimbabwe, Namíbia, Lesotho, Mozambik és Malawi – az eddigiekhez képest szigorúbb feltételekkel lehessen beutazni Szerbiába.
Akármikor új variánsát azonosították a koronavírusnak, szinte azonnal pánik alakult ki, mindenekelőtt a sajtóban – jegyezte meg Milanko Šekler, az állatorvosi mikrobiológia és immunológia doktora a Szerbiai Rádió és Televízió vendégeként, rámutatván: egy-egy variáns a helyzet rosszabbodásához, de annak a javulásához is vezethet. Eddig minden arra utal, hogy az omikron okán semmi ok az aggodalomra – tette hozzá.
– Úgy tűnik, hogy az omikron variánssal a koronavírusnak sikerült megejtenie a legideálisabb átalakulást, azaz az emberhez igazodnia. Már korábban is rámutattam, hogy a járvány a koronavírus és ez emberek közötti egyfajta megállapodással ér véget. A vírus és az ember közötti kapcsolatban mindkét félnek feladatai voltak, illetve vannak. Az ember feladata az, hogy minél hatékonyabban megvédje magát a vírussal szemben. A vírus feladata volt akképpen átalakulni, hogy idővel gyorsabban terjedjen, minél több embert fertőzzön meg, de ne okozzon súlyos tüneteket. Habár a laboratóriumi vizsgálatok nem fejeződtek be, a Dél-afrikai Köztársaság orvosainak elmondása szerint az omikron, a delta variánshoz képest, kétszer gyorsabban terjed, ám nem okoz súlyos klinikai kórképet, a korábbiakhoz képest a kórházakban elhelyezett páciensek közül jóval kevesebbnek van szüksége oxigénterápiára. Az esetek többségében nem alakul ki tüdőgyulladás, az alapvető tünetek között a fáradékonyságot, az izomfájdalmat és a torokfájást említik – taglalta Šekler.
1675 új fertőzött – 41 elhunyt A tegnapi járványjelentés szerint az országban egy nap leforgása alatt 15 618 koronavírustesztet végeztek el, ebből 1675 eredménye volt pozitív (10,7 százalék). Hivatalosan a vizsgált egy napban 41 Covid-páciens hunyt el, hivatalosan 12 036 a járvány kezdete óta. A kórházakban országszerte 3304 Covid-pácienst gyógykezelnek, 194-nek mesterséges lélegeztetésre van szüksége. Éppen utóbbi mutató az egyetlen, amelyik az egy nappal korábbihoz képest rosszabbodott, a keddi járványjelentés szerint 180 páciens volt lélegeztetőgépen. |