Egyelőre nem jött el az ideje annak, hogy hatályon kívül helyezzék a járványintézkedéseket, de a jelenlegieknél szigorúbbakra sincs szükség – értékelte a Blic napilapnak BranislavTiodorović epidemiológus, a válságstáb tagja. Kiemelte, hogy az omikron túlságosan rövid ideje van jelen, és túl kevés felmérés készült ahhoz, hogy bármilyen következetéseket lehetne levonni vagy átfogóan felmérni a helyzetet, illetve annak alakulását. Szerinte azért nem követhetjük a skandináv országok intézkedéseinek lazítási példáját, mert azokban az átoltottsági arány 85 és 90 százalék körül alakul. A SARS-CoV-2 idővel feltehetőleg szezonális járványként terjedő vírussá alakul, ám továbbra is lesznek, akik számára veszélyes lesz – vélekedett.
NEGYEDIK DÓZIS, DE NEM MINDENKINEK!
Milanko Šekler, az állatorvosi mikrobiológia és immunológia doktora nem hiszi, hogy az omikron alvariánsa, a BA.2, (avagy stealth) drasztikusan rontana a járványhelyzeten. Az omikron és az alvariáns is fertőzőbb, mint a delta, ám a tünetek jóval enyhébbek. Míg a delta esetében az újonnan fertőzöttek 6-7 százalékának volt szüksége kórházi ellátásra, addig az omikron esetében ez az arány nagyjából 1 százalékos, azzal, hogy a hatalmas fertőzésszám miatt a kórházban ápoltak száma is jelentősen megnőtt – magyarázta Šekler.
Az SZRTV-nek nyilatkozva azt is elmondta, hogy az alvariánssal való fertőzés minden további nélkül kimutatható – az antigénteszteknél szinte ki van zárva az eredmény álpozitivitása, az álnegatív eredmény pedig valamennyivel gyakoribb –, ám szerinte nem egyszerű a mintából megállapítani, hogy valóban ezzel az alvariánssal fertőződött-e meg a tesztelt személy. Az omikron alvariánsát nehéz megkülönböztetni a delta variánstól – fejtette ki.
A Pfizer gyógyszergyártó Paxlovid gyógyszerével kapcsolatban Šekler abbéli reményének adott hangot, hogy sikeresen alkalmazzák majd. Szerinte a hatásfokot mérő kutatási eredmények impresszívek. Az immunizáció témájához kapcsolódóan pedig kifejtette: reméli, hogy a felhatalmazott szerv nem dönt úgy, hogy a védőoltás negyedik dózisát mindenkinek javasolja. A negyedik dózisra az időseknek, valamint az immunhiányos megbetegedésben szenvedőknek, esetleg az egészségügyben dolgozóknak lehet szükségük – tette hozzá.
NEM VALÓSZÍNŰ DRASZTIKUS ROSSZABBODÁS
A többi Covid-kórházhoz hasonlóan ugyanannyi pácienst helyeznek el egy nap leforgása alatt, mint amennyi távozik – számolt be az aktuális helyzetről IvoUdovičić, a Karaburma Katonai Kórház parancsnoka az SZRTV-nek. Mivel a páciensek java része idősebb, az intenzív terápiás részleg kapacitásai beteltek, a gyógykezelés pedig bonyolult. A páciensek többsége társult megbetegedésben szenved, ezt pedig tovább bonyolítja, hogy a járványhelyzet miatt nem jártak olyan gyakran ellenőrzésre, mint korábban.
Az intenzív osztályon ápoltak fele oltott személy – tette hozzá, kiemelvén, hogy az oltottak továbbra is könnyebben átvészelik a betegséget. Udovičić sem hiszi, hogy az omikron alvariánsának következtében drasztikusan megnövekszik a kórházba utaltak száma, mivel alapvető tulajdonságai az eredeti variánshoz képest változatlanok.
Csökkenés és növekedés A tegnapi járványjelentés szerint egy nap leforgása alatt 11 121 új fertőzést jegyeztek, 29 075 koronavírustesztet végeztek el, a pozitivitás aránya 38,2%. A vizsgált 24 órában ismét többen hunytak el, mint az előző napokban – 63 Covid-páciens. A kórházakban kezelt és a mesterségesen lélegeztetett Covid-páciensek száma is tovább növekedett – 4526, illetve 181. Vajdaságban 2578 új fertőzést jegyeztek, Újvidéken 630-at |