2024. november 24., vasárnap

Előfizetést vagy párthű médiumokat?

A közszolgálati tájékoztatással, a vajdasági közszolgálati média helyzetével foglalkozott együttes ülésén a tartományi és a köztársasági parlament tájékoztatási bizottsága

Az együttműködés alapjait fektette le tegnap Újvidéken a köztársasági képviselőház művelődési és tájékoztatási, valamint a tartományi parlament tájékoztatási bizottsága – első ízben tartottak együttes ülést, melyen a közszolgálati médiumokról szóló, készülő törvény kapcsán megfogalmazott vajdasági álláspontok szerepeltek napirenden. A tartományi bizottság az egyelőre még konkrét javaslat formájában nem létező jogszabállyal kapcsolatban előre megfogalmazott bizonyos javaslatokat, melyek között van a vajdasági közszolgálati médium vezérigazgatójának kinevezésére és szervezési kérdésekre vonatkozó is, és el kívánja érni, hogy a Vajdasági Rádió és Televízió a közszolgálati médiumokra fordított költségvetési összeg egynegyedét megkapja, továbbá azt is, hogy végre megkezdődjenek a tévé lebombázott épületének felújítási munkálatai.

Vesna Marjanović, a köztársasági parlament bizottságának elnöke fontosnak nevezte a véleménycsere bevezetését a két képviselőházi testület között, tekintettel arra, hogy az ország olyan médiatörvények elfogadása elé néz, melyek kihatással lesznek a vajdasági közszolgálati adókra, helyi és kisebbségi médiumokra is.

– A köztársasági parlament elé került a jövő évi költségvetés, melyben már előirányoznak bizonyos összeget a közszolgálati média számára. Mindez jogi alapok nélkül történik viszont, hiszen a médiatörvényeket, melyek meghatároznák a közszolgálati sajtó költségvetésből történő finanszírozását, még mindig nem fogadták el. Az előfizetés kérdése továbbra is aktuális, a legfontosabb témák egyike ez – fejtette ki véleményét Marjanović.

Úgy fogalmazott: semmi kétség sem fér hozzá, hogy a közszolgálati média ma nehéz helyzetben van, s azt sem ellenzi senki, hogy az állam bizonyos segítséget nyújtson, amíg nem találják meg a finanszírozás legstabilabbnak számító formáját.

– Az előfizetés eltörlését viszont rendkívül rossz megoldásnak tartom, melynek hosszú távon nagyon káros kihatásai lesznek. Az előfizetés megszüntetése veszélybe sodorhatja a közszolgálati média függetlenségét. A polgároknak meg kell magyaráznunk, hogy az előfizetés eltörlésével ők nem mentesülnek ezen kötelezettségtől, ugyanazt az összeget, más forrásból, így vagy úgy meg kell kapnia a közszolgálati médiának, ami megint csak a polgárok pénzéből történhet – húzta alá.

Dušan Jakovljev, a tartományi parlament tájékoztatási bizottságának elnöke a legfontosabbnak azt nevezte, hogy a tartomány polgárai számára továbbra is szavatolják a tájékoztatáshoz való jogot.

– Már egy éve próbálunk megoldást találni a vajdasági közszolgálati média helyzetére. Az általunk elfogadott javaslatokkal kívánunk most hozzájárulni a problémák rendezéséhez. A megoldást azonban mi – hatáskörök híján – nem tudjuk magunk elérni, az előírások elfogadása a köztársasági parlament hatásköre. Logikusnak tartom tehát, hogy azokkal beszéljünk a kérdésről, akik a legilletékesebbek – jelentette ki Jakovljev.

Az ülésen részt vett Srđan Mihajlović, a VRTV igazgatója is, aki felszólalásában elmondta, hogy a vajdasági médium csupán a törvények tiszteletben tartását kéri, továbbá azt, hogy minél előbb definiálják az új beharangozott törvényes keretet, hogy véget vessenek a jelenlegi bizonytalan állapotnak, melyben egyszerűen nem lehetséges tervezni. Kiemelte: annak ellenére, hogy a szerbiai és a vajdasági közszolgálati média nem egyenlíthető ki a finanszírozás szempontjából, hiszen az SZRTV sokkal szélesebb közönséget szolgál ki, az egyforma bánásmódhoz még ragaszkodhat a VRTV.

Saša Milenić, a Szerbiai Egyesült Régiók köztársasági képviselője úgy fogalmazott, hogy a médiatörvényeket a teljes zavarodottság légköre veszi körül. Mint mondta, maga a munkacsoport is szétesett időközben, így ma nemcsak azt nem lehet tudni, mikor kerül a tervezett törvénycsomag napirendre, hanem azt sem, hogy ki fogja javasolni azt.

Jelena Trivan, a Demokrata Párt képviselője arra emlékeztetett, hogy a média területét egy, a szerb kormány által elfogadott médiastratégia már rendezi, s annak három alapelvét: a közszolgálati média decentralizálását vagyis a helyi médiumok létrehozását, a média függetlenségét, illetve a privatizációra vonatkozó elemet a jelenlegi kormánynak is kötelessége tiszteletben tartania. Szerinte a helyi médiumok magánosítását azért fékezik sokan, mert politikai befolyásuk megszűnésétől tartanak. Úgy fogalmazott, hogy ezek a médiumok ma sokkal inkább pártpropaganda eszközei, mint a tájékoztatáshoz való jog kivitelezői. A téma kapcsán Jakovljev megjegyezte, hogy Vajdaságban ennél összetettebb a helyzet, mivel a helyi médiumok közül sok a kisebbségek nyelvein tájékoztat, s ezek privatizációja e nyelvek eltűnéséhez vezetne az éterben.

A bizottságok megállapodtak abban, hogy a vajdasági álláspontokat megvitatják a köztársasági tájékoztatási bizottság ülésén, e testület elnöke pedig arra kérte a tartományi képviselőket, hogy a jogszabály javaslatának beterjesztését követően még egyszer üljenek össze, s az adott szöveg fényében pontosítsák, egészítsék ki javaslataikat. A két testület ezentúl kölcsönösen tájékoztatni fogja egymást üléseik napirendi pontjairól és a meghozott döntésekről.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás