2024. november 24., vasárnap

Nemet mondani a mocskolódó propagandának

A kampánybeli újságírói tudósítás szabályairól tartottak tanácskozást Újvidéken

A 2012-es választási kampányban a legnagyobb gondot azok a hirdetések jelentették, amelyek negatív kampányt folytatva, mocskolódó hangnemben használták fel a politikai ellenfélről készült korábbi kép- és hangfelvételeket – közölte tegnap a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének (NDNV) Médiaközpontjában megtartott értekezleten Goran Karadžić, a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség (RRA) tanácsának elnökhelyettese. A politikai ellenfél hamarosan kontrareklámmal válaszolt, ami ellehetetlenítette a negatív kampány megfékezésének minden lehetőségét. Az idén, a jelek szerint, ismét nehéz kampányra lehet számítani, közölte Karadžić, ezért az RRA máris óvintézkedéseket tett annak érdekében, hogy amennyire csak lehet, elkerüljék a tavalyelőtti forgatókönyvet. Minden olyan választási lista képviselőivel egyeztettek már, amelyiknek biztos a szavazáson történő indulása, ugyanakkor két további olyan listával terveznek találkozót, amelyik még nem fejezte be az aláírásgyűjtést. Karadžić véleményének adott hangot, hogy a hirdetésekről szóló törvény világos kritériumokat szab meg, közülük sok a „tilos” kifejezéssel indul, a médiumoknak tehát egyértelműen ezekhez a szabályokhoz kellene tartaniuk magukat a következő időszakban. Fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy a médium, amennyiben a politikai mocskolódás elemeit tartalmazó propagandaanyaggal találja szembe magát, visszautasíthatja annak közlését, levetítését. A sajtóorgánum kikérheti a műsorszórási ügynökség véleményét azokban az esetekben, amikor nem teljesen biztos benne, hogy a közlésre leadott anyag megfelel-e a törvény előírásainak vagy sem. Az RRA minden ilyen kérdésre igyekezni fog 24 óra alatt válaszolni – ígérte meg a tartományi médiumok jelenlévő képviselőinek Karadžić.

Közölte, hogy egyre fokozottabb gazdasági nyomásnak lesz kitéve a sajtó a kampány előrehaladtával, erre minden médiumnak számítania kell. Két évvel ezelőtt számos olyan eset történt, amikor egy induló lista több pénzt ígért, ha levetíti az adott csatorna az erősen kifogásolható hirdetést vagy kampánybeszámolót. Az RRA szabályzata szerint egy választási lista vagy önállóan induló párt naponta legfeljebb ötperces propagandaidőt kaphat a tévéműsorban, a kampány ideje alatt pedig egy alkalommal fizetheti egy félórás kampánybeszámolónak, kampánycsend előtti utolsó hosszabb hirdetésnek a közlését. Az anyagi jellegű nyomás e rendelkezés kapcsán is minden bizonnyal jelen lesz majd, hiszen a pártok megkísérlik túllépni az általuk szűknek vélt keretet. Dragan Marković Palma esetét említette Karadžić, aki a jelenlegi kampány kezdetén egyszer már egy három és fél órás választási propagandaanyagot jelentetett meg a jagodinai Palma tévé műsorán, ami az eddigi legnagyobb visszaélésnek számít a nemrégiben kezdődött kampányidőszak alatt.

Dragan Lukić, az RRA végrehajtó igazgatója a következő szempontok figyelembe vételét tartotta a legfontosabbnak: a választási műsorok és tartalmak világos megjelölését, a hirdetés egyenlő feltételekkel történő felkínálását a listák számára, a gyűlöletbeszédet tartalmazó anyagok leközlésének visszautasítását és az illetékes szervek értesítését, továbbá a kampánycsend tiszteletben tartását a voksolás előtt és annak ideje alatt. Elmondta, hogy 2012-ben 19 ülést tartott az ügynökség tanácsa, 76 panaszt bírált el. Összesen 40 esetben kellett figyelmeztetéseket megfogalmaznia.

A Sajtótanács a kampány alatt az írott sajtónak, az online híroldalaknak és a hírügynökségeknek a hozzáállását elemzi, az azokat érintő panaszokat bírálja el – közölte Gordana Novaković, a tanács főtitkára. Az előző választási folyamatban nem volt nagy számú kifogás, ami annak tudható be, hogy maga a Sajtótanács is újonnan alakult szervnek számított még. A nyomtatott sajtóban várhatóan nagyobb lesz a mocskolódás a főtitkár szerint. Általános észrevétel, hogy sokszor nem tisztelik a lapok a válaszadáshoz, reakcióhoz való jogot, továbbá, hogy meg nem erősített, pártoktól származó információkat tényekként közölnek. Számos esetben keveredik össze az újságírói kommentár műfaja a tényközlő hír műfajával. Novaković közölte, hogy a portáloknak az olvasók által közzétett kommentárokért is felelősséget kell vállalniuk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás