2024. július 17., szerda

„Hülye, aki fizetett”

Csökkenő médiaszabadság, bizonytalan és kiszámíthatatlan pénzelés – figyelmeztetnek a médiaszakértők a tv-előfizetés eltörlésének kapcsán

A Vajdasági Újságírók Független Egyesülete (NDNV) elfogadhatatlannak tartja a tv-előfizetés eltörlését és a szerbiai, valamint a vajdasági közszolgálati adók költségvetési pénzelését. Az NDNV követeli, hogy az illetékesek álljanak el ebbéli szándékuktól, mivel a pénzelés ezen formája tovább veszélyezteti a közszolgálati adók már így is törékeny függetlenségét, valamint utat nyit a politikai befolyás erősödése előtt és veszélyezteti a szerbiai társadalom demokratizálódását.

„Az NDNV populista lépésként tekint a tv-előfizetés eltörlésére, aminek egyetlen célja van: az olcsó politikai pontszerzés. A polgárok így sem mentesülnek a közszolgálati adók finanszírozása alól. Pénzeljék a Szerbiai, valamint a Vajdasági Rádió és Televíziót közvetlenül, vagy közvetetten az államkasszából, így is, úgy is a polgárok pénzéről van szó. Megalapozott a félelem, hogy a múlt század kilencvenes éveihez hasonlóan közszolgálati adóinkat ismét propagandagépezetté minősítik át. Azzal is tisztában kell lenni, hogy a költségvetés átütemezésével és a közszolgálati adók számára elkülönített pénzzel az állam más területeken csökkenti a kiadásokat. Ezek akár a szociális juttatások is lehetnek. Azt is fontos hangsúlyozni, hogy a VRTV bizonyítja: az állam nem képes és nem is akar gondoskodni közszolgálati adóiról. A VRTV tizennégy éve alárendelt helyzetben van és még a munkavégzéshez szükséges alapfeltételek sem adottak számára. Mindennek ellenére minőséges, a közszolgálatiság elveivel összhangban álló programokkal a VRTV az utóbbi két évben jelentős szakmai előrelépést produkált, növelte népszerűségét. Attól tartunk, hogy a költségvetési pénzelés még inkább rontja majd a VRTV helyzetét. A vajdasági közszolgálati adó példája bizonyítja, hogy az előfizetés eddigi begyűjtése, majd szétosztása kedvezőtlenül valósult meg, hiszen nem tette lehetővé a VRTV normális pénzügyi működését, pedig az ország többi részéhez képest Vajdaságban jóval több pénz gyűlt be az előfizetésből. Biztosak vagyunk benne, hogy közvitával, politikai demagógia nélkül az államhatalom megfelelő megoldást találhatna a közszolgálati adók a polgárok részéről történő igazságosabb és sikeresebb pénzelésére” – olvasható az NDNV közleményében.

A POPULIZMUS KONTRAPRODUKTÍV

Szinte ugyanezek az észrevételei Rade Veljanovskinak is, aki a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karán média szakon ad elő, valamint tagja a köztájékoztatási és médiatörvény tervezetét kidolgozó munkacsoportnak. Tudvalevő, hogy ha a közszolgálati adókat az állami költségvetésből pénzelik, akkor az biztosan veszélyezteti függetlenségüket és önállóságukat, fejtette ki lapunknak nyilatkozva Veljanovski, hozzátéve: ez persze nem jelenti azt, hogy közszolgálati adóink – főleg az SZRTV – eddig függetlenek lettek volna, vagy lennének. Ugyanakkor a költségvetési pénzelés ahhoz vezethet, hogy ahelyett, hogy közszolgálati adóink igyekeznének minél függetlenebbek lenni, tovább csökken a függetlenségük, hangsúlyozta Veljanovski, aki szerint az előfizetés eltörlését ügyetlenül kivitelezték.

A döntést nem azok a szervek hozták meg, amelyeknek erre joga lett volna, mondta a szakember, hozzátéve, hogy a vonatkozó törvény értelmében a közszolgálati adókat a tv-előfizetésből kell pénzelni. A köztájékoztatási és médiatörvény tervezetét kidolgozó munkacsoport szintén úgy véli, hogy nem a büdzséből kellene fenntartani az SZRTV-t és a VRTV-t, emelte ki Veljanovski.

Kérdésünkre válaszolva a szakember elismerte: megtörténhet, hogy az előfizetés eltörlése mögött valóban a politikai pontszerzés szándéka áll. Az ehhez hasonló politikai nyilatkozatok általában populista jellegűek és az a céljuk, hogy növeljék az adott politikus népszerűségét, fejtette ki Veljanovski, majd figyelmeztetett, hogy a nem átgondolt döntések és nyilatkozatok kontraproduktívak lehetnek.

Aleksandar Tijanić, az SZRTV igazgatójának azon kijelentésével kapcsolatban, hogy az új pénzelési rendszer miatt legalább ezer alkalmazottat kényszerülnek majd elbocsátani, Veljanovski emlékeztetett, hogy Tijanić mindig is egyike volt azoknak, akik a leghevesebben szorgalmazták a tv-előfizetés eltörlését és a költségvetési pénzelést.

– Tijanićnak erről nem szabadna megfeledkeznie. Most azonban, amikor közölték vele, hogy feltehetőleg nem kap annyi pénzt, mint amennyire számított, azonnal elbocsátásokat emleget. Kétségtelen, hogy az SZRTV alkalmazottainak egy részére nem lenne szükség. Ugyanakkor nem ilyen módon kell elkezdeni találgatni, hogy hányan tekinthetőek munkafeleslegnek, hanem szakszerűen hozzáállva kell elvégezni a szisztematizációt és megállapítani a pontos számokat – magyarázta Veljanovski.

A napokban arról is értesülhettünk, hogy az SZRTV nagyjából évi 70–80 millió euróból gazdálkodhat. A szakember szerint ez nem elegendő a minőséges működéshez, a régió országainak és Európa más országainak a tapasztalatai azt mutatják, hogy a közszolgálati adóknak több pénzre van szükségük, például a horvát közszolgálati adó évi költségvetése mintegy 240 millió euró. Az SZRTV-nek és a VRTV-nek stabil, kiszámítható pénzelést kell biztosítani, szögezte le Veljanovski, aki attól tart, hogy a költségvetésből elkülönített pénz nem mindkettő, hanem még egyik számára sem lesz elég.

– Azzal kapcsolatban, hogy közszolgálati adóink betöltik-e közszolgálati szerepüket, nagyjából az a véleményem, hogy mindkettő jó úton halad ennek a célnak a megvalósítása felé. Az SZRTV-vel kapcsolatban az az egyik kifogásom, hogy nem sugároz elegendő adást a nemzeti közösségek számára és a nemzeti közösségek nyelvén, nem jelenik meg kínálatában a civil szektor, valamint csökkentette az oktatási és gyermekműsorokat. Persze ahhoz, hogy biztosítsa a megkívánt minőséget, valóban több pénzre van szüksége. A VRTV az utóbbi egy-két évben jelentősen fejlődött. Szerintem még minőségesebbé válhatna, ha az újságírói megfelelő körülmények között végezhetnék munkájukat, jelenleg azonban nem ez a helyzet – fogalmazott Veljanovski.

Arról, hogy a tv-előfizetés eltörlése mekkora pofon lenne azoknak, akik eddig rendszeresen fizették ezt a tételt, és mennyire támogatná a kötelezettségek elkerülésének szokását, a szakember kifejtette: ha eltörlik az előfizetést, akkor tovább mélyítik a társadalmi felelőtlenség gyakorlatát Szerbiában. Populista szándékkal azt üzenik a polgároknak, hogy nem kell minden kötelezettséget fizetniük, hiszen van olyan politikus, aki gondol rájuk, emelte ki Veljanovski, hozzátéve: „talán senki sem annyira naiv, hogy elhiggye, hogy a költségvetési pénzeléshez a polgároknak semmi közük nem lesz, tudjuk, hogy a büdzsét a polgárok pénzével töltik meg”.

HATALOMSZOLGÁLATI ADÓK

Ljiljana Smajlović, a Szerbiai Újságírók Egyesületének (UNS) elnöke szerint az előfizetés eltörlésének még nem kellene automatikusan veszélyeztetnie semmit sem. Az a legfontosabb, hogy a pénzelés stabil legyen és ne a politikusoktól függjön, nyilatkozta lapunknak Smajlović, hozzátéve, hogy az államhatalomnak nem szabad befolyásolnia a szerkesztéspolitikát.

– A BBC szakemberei már korábban is figyelmeztettek bennünket arra, hogy az előfizetés nem jó megoldás a szerbiai közszolgálati adók fenntartására, hiszen ez valójában az önkéntességen alapszik. A britek pedig úgy vélik, hogy az önkéntesség nem jó alap az ilyen jellegű pénzelések tekintetében. Ami pedig a függetlenséget illeti, az SZRTV az utóbbi években a többi vezető médiumhoz hasonlóan működött: papíron független, a valóságban azonban a hatalom, vagyis a hatalmi pártok ellenőrzése alatt állt. Egyébként még nem szabad úgy beszélni, mintha a tv-előfizetés eltörlése végleges lenne, nem tudjuk, hogy ez a döntés hivatalosan is megszületett-e. A köztájékoztatási és médiatörvény még készül, független személyek írják, akik nem fogják feltétlenül követni a politikusok utasítását – összegezte Smajlović.

A Tijanić által bejelentett elbocsátások kapcsán az UNS elnöke elmondta, hogy az SZRTV már öt évvel ezelőtt szociális programot tervezett kidolgozni ezer elbocsátandó alkalmazott számára. Nem világos, hogy miért vártak ezzel, mondta Smajlović.

– A közszolgálati adók azért vannak, hogy a közérdek mentén dolgozzanak. Ha az SZRTV szerkesztőinek attól kell félniük, hogy fizetésük a hatalom elégedettségétől függ, akkor újságírásról még csak nem is beszélhetünk. Az utóbbi időben az SZRTV és a VRTV esetében is a pluralizmust hiányoltam. Az még nem pluralizmus, hogy ellenzéki politikusokat is meghívnak a stúdióba. Az átlagpolgárnak olyan embereket kell látnia és hallania a közszolgálati adókban, akik ugyanúgy vélekednek, mint ő, vagyis másképpen, mint a politikai elit. Arról nem is szólva, hogy közszolgálati adóink nem foglalkoznak oknyomozó újságírással. Ha valóban eltörlik az előfizetést és bevezetik a költségvetési pénzelést, akkor az emberek nyugodtan megállapíthatják, hogy nem közszolgálati, hanem hatalomszolgálati adóink vannak. Ezenfelül a polgárok úgy érzik majd, hogy hatalmukban áll eldönteni: ha nem tetszik nekik a csatorna műsorkínálata, egyszerűen nem fizetik. Valamint mindenki leszögezheti, hogy hülye az, aki eddig rendszeresen törlesztette a tv-előfizetést – magyarázta Smajlović.