2024. szeptember 7., szombat
E HÉTVÉGÉN

Felvételi a tehetséggondozó szakokra

A szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban felvételiznek az informatika szakra jelentkezők

A szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumban felvételiznek az informatika szakra jelentkezők

Szerbia-szerte a tehetséggondozó gimnáziumok felvételijére e hétvégén kerül sor. Ekkor felvételizhetnek a matematikai, a számítástechnikai, a nyelvi, a képzőművészeti és a zenei szakokra a középiskolába induló diákok. A minisztérium központosított felvételi rendszert határozott meg az informatikai szakkal kapcsolatban, így több városból érkeznek majd vasárnap a diákok a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumba, hogy a felvételi tesztet megírják.

ZENTA, BOLYAI GIMNÁZIUM
A Zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium három szakkal várja a tehetséges diákokat a szeptemberben induló tanévben. A matematikai, az informatikai és képzőművészeti gimnáziumi szakokra a felvételikre a hétvégén kerül sor.
– A pályázat alapján három szakra vagyunk jogosultak, amely a matematikai, a számítástechnikai és a képzőművészeti tehetséggondozó gimnáziumi szak. A matematikai szakra 34 diák jelentkezett, a felvételi vizsga szombaton, június 2-án lesz. Van, aki úgy érkezik, hogy valami oknál fogva nem volt jelen az előkészítőn, de ez ritka, hiszen a diákok is látják, hogy a hétvégi felkészítőn mennyi anyagot veszünk át, és ezt nehéz bepótolni, ha a diák nincs jelen. Az informatikai szakra 48 tanuló jelentkezett, itt a központosított felvételire Szabadkán, a Svetozar Marković Gimnáziumban kerül sor, vasárnap. A képzőművészeti szakra 31 diák jelentkezett, ahol a felvételi háromnapos, pénteken, szombaton és vasárnap különböző alkotásokat kell készíteniük a tanulóknak. Mindegyik szakunk tehetséggondozó szak, ami azt jelenti, hogy csak 20 diákot veszünk fel, tehát a felvételi vizsgán az elérhető pontok felét teljesíteni kell ahhoz, hogy sikeresnek mondható legyen a vizsga – tudhattuk meg Csikós Pajor Gizellától, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium igazgatónőjétől, aki részletesebben kifejtette a most induló informatikai szakok felvételi vizsgájának menetét is.
– A központosított felvételi rendszert határozták meg az informatikai szakkal kapcsolatban, így most több városból érkeznek majd a diákok a szabadkai Svetozar Marković Gimnáziumba, hogy a felvételit megírják. Magyar nyelven ez a szak csak Zentán és Topolyán lesz elérhető, a központosított felvételire pedig Újvidéken, Nagybecskereken, Szabadkán és Sremska Mitrovicán kerül majd sor. Akik Topolyán vagy Zentán szeretnék ezen a szakon folytatni a tanulmányaikat, azok Szabadkán felvételiznek. A szabadkai Svetozar Marković Gimnázium nem kért, és nem is nyit informatikai szakot magyar tannyelven.
Az igazgatónő rávilágított a tehetséggondozó gimnázium egyik előnyére is, amiért érdemes a tanintézményt választani.
– Akik hozzánk jelentkeznek, ők a természettudományokat, különösen a matematikát, fizikát és számítástechnikát részesítik előnyben, vagy képességeik alapján a képzőművészetet. Alapos és jó képzést tudunk nyújtani a diákjainknak, amely az elmúlt 10–15 évben be is bizonyosodott. Zentai székhellyel ez a tehetséggondozó gimnázium meg tudja állni a helyét, ami annak is köszönhető, hogy ez egy bentlakásos intézmény. A kollégiumnak hála a diákjaink mindig a tanárok rendelkezésére állnak, és fordítva, így a kötelező tanításon túl a foglalkozások kitöltik a diákok életét – fejtette ki az igazgatónő.
KOSZTOLÁNYI GIMNÁZIUM, KÖZÉPFOKÚ ZENEISKOLA
A szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium három első osztállyal – két nyelvi, és egy általános szakirányú tagozattal – indul szeptemberben. A nyelvi osztályokba jelentkezők számára a felvételi június 2-án és 3-án lesz.
– Összesen 48-an jelentkeztek a két nyelvi osztályba. Szombaton magyar nyelv és irodalomból tesznek vizsgát, vasárnap pedig az idegen nyelvi tesztek kitöltésére kerül sor, attól függően, hogy melyik vizsgára jelentkezett a tanuló, mivel mindkét vizsga, az angol és a német is, egy időben lesz. Az előkészítőn általában két-három tanulóval vannak többen, mint a felvételin. Van, aki úgy jön a felvételire, hogy az előkészítőn valamilyen okból nem vett részt, de olyan is akad, aki részt vett a felkészítőn, ám mégsem írja meg a felvételit. A nyelvi, tehetséggondozó szakjaink többet tudnak adni a diákjaiknak. Ezek a tagozataink hivatalosan is csökkentett létszámúak, maximum 24 fővel indulnak, a magyar és a nyelvi órákon pedig ez a szám tovább feleződik. A 12 fős tanulói csoportoknak a nyelv elsajátítására jobb körülményeket biztosítanak, a csoportban lévő diákok egy nyelvi szinten mozognak, és így az órák is kommunikatívabbak. További előnyünk, hogy aki a nyelvek iránt érdeklődik, az első és második idegennyelv mellett harmadik idegennyelvet is tanulhat, ami a már első osztálytól választható spanyol, vagy francia nyelv. Erre máshol nincs lehetősége a diákoknak – tudhattuk meg Novák Attila igazgatótól, akit az általános tagozatról is kérdeztünk.
– Az általános tagozatunk nem tehetséggondozó, nincsenek privilégiumai, 30-as létszámmal indul, csoportbontás nincs, mégis nagy az érdeklődés, így általában teljes létszámmal indulunk minden évben. Előnye az, hogy a nyelv mellett a természeti tantárgyak is jelen vannak, így aki a továbbiakban is inkább ez irányban folytatná a tanulmányait, jobb eséllyel tud természettudományi szakra jelentkezni.
A szabadkai Zeneiskolában a felvételi vizsgára június 1-től 3-ig lesz lehetőségük a diákoknak, szolfézsből, zeneelméletből, valamint a választott főtárgyból is.
– Magyar nyelven 3 szakunk nyílik, a zeneelméleti, a klasszikus zene – zenei előadói, és a jazz szak. Eredetileg hat szakunk érhető el magyarul, az említettek mellett még az etno – és egyházzenei és a hangtechnikusi szak, idén viszont csak három nyílik, bár idén mind a hat szakunkat szerettük volna megnyitni, erre sajnos nem volt lehetőségünk. A három szakra összesen 35 diák jelentkezett, fele-fele arányban magyar és szerb ajkú, osztályonként pedig 8 diák tanul együtt. A középfokú zenedei felvételi a hétvégén, elsején, másodikán és harmadikán lesz. Ezt követően a legkisebbek számára is lesz felvételink, negyedikén, ötödikén és hatodikán. Ekkor lesz a felvételi vizsgánk a zeneóvodába, az előkészítő első és második évére, valamint az alapfokú zeneiskolába. Ezekről érdeklődni az iskola honlapján lehet, valamint az épület előtt is egy plakáton olvasható az összes tudnivaló a felvételivel kapcsolatban – tudhattuk meg Dragana Nikolićtól, a szabadkai Zeneiskola igazgatónőjétől, aki azt is elmondta, hogy miért egyedülálló az intézmény.
– Azok a gyerekek, akik nálunk folytatják középfokon a tanulmányaikat, általában már rendelkeznek zenei alapképzéssel, tehát ez a logikus folytatása a tanulmányaiknak. Ami még különlegessé tesz minket, az az, hogy Szerbiában mi vagyunk az egyetlen olyan zeneiskola, ahol magyar nyelven is tanulhatnak a diákok, így sok diák érkezik hozzánk máshonnan, Szabadkára tanulni, ami lehetővé teszi, hogy minden évben megnyithassuk a magyar nyelvű szakjainkat.
Bogdan Šuput, Újvidék
Az újvidéki Bogdan Šuput Képzőművészeti Középiskola is várja a tehetséges diákokat különböző művészeti szakirányokon. Tehetséggondozóként itt is a hétvégén kerül sor a felvételire, valamint itt is kis létszámú osztályokban zajlik az oktatás.
– Szerb nyelven 161 diáknak biztosítunk helyet, amire 100 diák jelentkezett, magyar nyelven 20 diákot veszünk fel, de csak 9 jelentkezett. A felvételi háromnapos, ahol mindegyik napon más technikát kell a jelentkezőknek bemutatni. Június elsején, másodikán és harmadikán lesz a felvételi rajzból, festészetből és szobrászatból – nyilatkozta az intézmény igazgatója, Emina Pajić.
Az újvidéki Bogdan Šuput az egyik legrégebbi képzőművészeti középiskola, ahol a kézi ábrázolástól a textiliparig a művészeti ágak java elérhető és tanulható.

A topolyai gimnáziumban az informatikai szakra 12 szerb és 13 magyar ajkú diák jelentkezett.