2024. szeptember 7., szombat

Biztos jövő

Anyanyelven tovább a villamossági szakközépiskolában

Az újvidéki Futaki utca 17. alatti Mihajlo Pupin Villamossági Szakközépiskola biztos jövőt, sokféle lehetőséget kínál azoknak, akik ezt az iskolát választják.
Harminc hely várja a végzős nyolcadikosokat a négyéves számítástechnikai elektrotechnikus irányzaton, amelyen magyarul folyik az oktatás. Biztos az iratkozás. Tavaly a négyéves magyar osztályba bekerült minden jelentkező. A legsikeresebb jelentkező összesen 88,35 pontot, míg a legutolsó a listán 52,17 pontot szerzett.
A négyéves oktatás során a diákok megtanulják összerakni a számítógépet, meg tudják állapítani a hibákat a számítógépben, számítógépes hálózatot tudnak létesíteni, programozni felhasználói programokban, videojátékokat programozni, adatbázisokkal dolgozni, PLC-ket és mikrovezérlőket programozni és működtetni. Megismerik a számítógépes rendszerek felépítését és működését, a számítógépes grafika és multimédia alapjait, az áramkör-szimulációkat számítógépen, valamint sok más hasznos tudnivalót.
Nem mellékes elmondani azt is, hogy a négyéves oktatás keretein belül a számítástechnikai ismeretek mellett a tanulók megfelelő alapokat szerezhetnek távközlésből, elektronikából és irányítástechnikából ahhoz, hogy a későbbiek során más, elektrotechnikával kapcsolatos munkakörben is dolgozhassanak.
A gyakorlati tudás birtokában a technikusok könnyen munkát kapnak. Akik viszont tovább szeretnének tanulni, azoknak sikerül beiratkozniuk a főiskolákra és egyetemekre, ahol e szakközépiskola volt, sikeres diákjai, ma már tanárai adnak elő.
Az újvidéki villamossági középiskola a felszereltségére és a kiváló munkafeltételekre alapoz. A tanításban korszerű számítógépes és kommunikációs felszerelést használnak a diákok, az előadók az interaktivitásra helyezik a hangsúlyt és igyekeznek az egyéni szükségleteknek megfelelően alakítani az oktatási folyamatot.
Kevés iskola ilyen jól felszerelt, mint az újvidéki Mihajlo Pupin középiskola. Az iskola a magyarországi EU-s pályázat útján kapott nagy összeget a távközlési laboratórium felszerelésére, ami egyedülálló eset az országban, később pedig EU-s támogatást kapott számítógépes laboratórium felszerelésére. Az iskola így felszerelte a multimediális laboratóriumot és stúdiót, amelyben már készültek díjazott rövidfilmek és hangfelvételek. Később az MNT pályázatán nyert forrásokból befejezte a multimediális laboratórium felszerelését. Legutóbb az iskola jelentős támogatást kapott az MNT-től számítógépes laboratórium felszerelésére a magyar nyelven is oktatott számítógépes hálózatok adminisztrátor szakirány fejlesztésére.
Az iskolában már megszokott módszer a multimediális anyagok használata, a tanárokkal való konzultáció, a tanárok és diákok e-mailes kommunikációja vagy akár az online tesztelés... A tanítás tantermekben, korszerű elektronikus felszereléssel ellátott szaklaboratóriumokban, korszerű számítógépekkel ellátott szaktantermekben folyik. A gyakorlati oktatás műhelyekben és az új autóelektronikai szakosított műhelyben történik. Az iskolában internetközpont és diákklub is létezik, amely a tanulók rendelkezésére áll. A testnevelési órákat két tornateremben és két fedett pályán (Lukovski Sportközpont) tartják.
A két fedett terem egyike parkettás kosárlabdapálya, a másikat pedig, mivel padlószőnyeges, teremfocira és teniszre is lehet használni. A sportszakkörök tagjai kiváló eredményeket érnek el országos és külföldi versenyeken is.
Az iskola különösen büszke a tanulók sikereire: községi, regionális és állami szintű versenyekről gyakran térnek vissza első helyezéssel, a robotikai szakkör pedig egyetemi szintű világversenyeken ér el évek óta kitűnő helyezéseket.
Tizenkét szakkör működik az iskolában, mint pl. a robotikai, programozási, mikrovezérlős, rádióamatőr stb. Az iskola részt vesz különféle diákcsereprogramokban külföldi és belföldi középiskolákkal.
A Mihajlo Pupin középiskolában olyan szaktanárok adják át a tudásukat a diákoknak, akik magyar, okleveles villamosmérnökök és magiszterek. A diákoknak pótórákat tartanak, rendelkezésükre állnak az órákon kívül és segítenek az egyetemi felvételi vizsgára való felkészülésben is. Akinek ezek után is van hozzájuk kérdése, írja meg az uprava.etspupin@gmail.com címre, és kérdésére választ kap.
Az érdekelteknek és a még tanácstalanoknak a http://www.etspupin.edu.rs/ linken azt az iskolát bemutató videónak a megtekintését ajánljuk, amelyet az iskola diákjai készítettek.
Ez az iskola büszke a végzős diákjaira, a diákok pedig az iskolájukra.