2024. szeptember 7., szombat

A tanulók érdekei az első helyen

A szabadkai Miloš Crnjanski Általános Iskola diákjai szüleinek megmozdulása – Önkormányzati sajtótájékoztató az iskolahálózat tervezett racionalizációjáról

A szabadkai Miloš Crnjanski Általános Iskola tanulói és szülei megdöbbenten szereztek tudomást arról, hogy az iskola bezárhat az elkövetkező tanévtől kezdve. Emiatt hétfőn délután hangot adtak a tiltakozásuknak, szimbolikus összejövetelt szerveztek az iskola udvarában, amelyen megközelítőleg 250 szülő vett részt. Az összejövetel során a szülők tanácsának a képviselői az újságírókhoz fordultak, külön hangsúlyozva, hogy a tanulók érdekeit tartsák az első helyen. Dražen Marić és Jovan Milivojević elmondása szerint, Nyilas Mihály tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár május 29-én tett látogatást az iskolában, ahol a dolgozókkal és a szülők tanácsával tudatta, hogy a szerbiai iskolai hálózat racionalizációjával összhangban, tervbe vették az iskola bezárását. A szülők ezt megalapozatlannak tartják, mivel elmondásuk szerint az iskolába évről évre többen iratkoznak be, érdemeit nem lehet kétségbe vonni, és külön fájlalják, hogy kész tények elé állították őket, miközben az önkormányzat részéről semmilyen tervezetet nem láttak. A szülők tudomása szerint, a nyolcadikosokat nem számítva, beleszámítva azonban a 47 leendő elsőst, az iskolának 368 tanulója van, és Szabadka területén ez az egyetlen iskola, amely egy váltásban, délelőtt dolgozik.
A témával kapcsolatban kedden sajtótájékoztatóra került sor, amely során Etela Jerinkić, a polgármester oktatási kérdésekkel megbízott tanácsosa, Nataša Aleksić, a városi tanács oktatási ügyekkel megbízott tagja és Jasmina Stevanović, Szabadka Város Közigazgatási Hivatala Társadalmi Tevékenységek Titkárságának titkára fordult a média képviselőihez. Utóbbi elmondása szerint, 2017 elején az oktatási minisztérium utasította az önkormányzatokat, hogy a racionalizáció következtében tervezetet készítsenek az iskolahálózatra vonatkozóan:
– Az idén áprilisban elkészült tervezet a költségek és a nem kihasznált források, lehetőségek arányára fókuszál. A Miloš Crnjanski iskola példája drasztikus. A minisztérium kritériuma szerint egy 400-nál kevesebb tanulót számláló iskola nem lehet jogi személy. Ez az iskola jelenleg 355 tanulót számlál, és már megközelítőleg tíz éve nem tesz eleget ennek a kritériumnak. Ráadásul egyazon udvarban van a Jovan Mikić Általános Iskolával, amely viszont megfelel minden szempontnak. Amikor a tervezet elkészült, az igazgatók aktívája elé terjesztették. Egy évvel ezelőtt az iskolaszék képviselőinek szóban előrevetítettük a bezárás lehetőségét, de önkormányzatként csakis hivatalos dokumentummal állhatunk elő. Megértjük a szülők aggodalmát, és számunkra is a tanulók érdeke az első. Mindent megteszünk, hogy a dolgozók és a tanulók is egyaránt minél zökkenőmentesebben alkalmazkodjanak az új helyzethez. A folyamat úgy zajlik, hogy az önkormányzat javaslatot tesz, amely a városi képviselő-testület ülésén kerül elfogadásra, azután tartományi szinten jóváhagyásra, a végleges döntést pedig a minisztérium hozza meg. Az óhajunk, hogy az épület megtartsa oktatói jellegét. Azt is javasoljuk, hogy az iskola épületébe költözzön a Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola, mert az ő épületük a zsidó hitközséghez tartozik. Az önkormányzat évente megközelítőleg kétmillió dinárt fizet ennek z épületnek a bérlésére, csak a múlt évre vonatkozó költségek 9,8 millió dinárt tettek ki. Tornatermük sincs, ami elfogadhatatlan – hallottuk Jasmina Stevanovićtól.
Etela Jerinkić elmondása szerint a korábban Gyakorló, 1994-től Miloš Crnjanski iskola problémája nem új keletű, 2011–2012-ben a tanulók száma lecsökkent, mivel a magyar nyelvű osztályokat áthelyezték a Jovan Mikić iskolába és az Október 10. iskolába. Emiatt a Miloš Crnjanski iskola egy váltásban kezdett el dolgozni, ez a más városrészekben élő szülőknek is megfelelt, és sokan emiatt íratták a gyerekeket ebbe az iskolába.