Újításokat tervez, innovatív és progresszív irányt kíván venni az Újvidéki Egyetem Magyar Tanszéke, derült ki tegnap dr. Toldi Éva tanszékvezető beszédéből az intézmény fennállásának 59. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen. Toldi a 120 évvel ezelőtt született Sinkó Ervinre, a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék alapítójára, életpályájára is visszatekintett, majd napjaink aktuális kérdéseihez visszatérve azokról a sajnálatos társadalmi folyamatokról szólt, amelyeknek a következtében évről évre csökken a hallgatók száma ezen a tanszéken is. Toldi azt mondta, egyedül biztosan nem fogják tudni megállítani ezeket a folyamatokat, de ha hiszünk a hagyomány erejében, melynek részét képezi maga Sinkó is, ha a hallgatók továbbra is kiemelkedő eredményeket valósítanak meg, akkor lesz okunk bizakodásra. A későbbiekben a tanszékvezető a kilencvenéves Ágoston Mihály nyelvész munkásságát is méltatta, visszaemlékezett, milyen volt a korábbi tanár hallgatójának lenni, s elmondta, miért ismernek még ma is rá az egykori Ágoston-diákok egymás kézirataira.
A tanszéknapi rendezvényen, a szokásokhoz híven, áttekintették az elmúlt egy évben lezajlott tudományos munka eredményeit is. Dr. Andrić Edit tanszékvezető-helyettes emlékeztetett az időközben lezajlott 25. Egyetemi Nyelvészeti Napokra, mely az alkalmazott nyelvészet jelenével és jövőjével foglalkozott, a Kontaktzóna rendezvényeire: nyolc alkalommal tartottak Kontaktzónát, mely alternatív képzési programot nyújt a hallgatóknak, s a vendégek között olyan kiemelkedő személyiségek voltak, mint Kukorelly Endre, Háy János, Grecsó Krisztián. Hallgatói esszépályázatot, Ékes beszéd egyetemista szónokversenyt is tartottak a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karral együttműködve. A kar diákjai munkáikkal részt vettek a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián is, hallhattuk a beszámolóban.
Dr. Láncz Irén korábbi tanszékvezető, nyelvészeti tantárgyakat oktató tanár nyugdíjba vonult, munkáját dr. Kovács Rácz Eleonóra méltatta.
Átadták az idei Sinkó-díjat is. A Sinkó Ervin Irodalmi Díj bírálóbizottsága (Novák Anikó – elnök, Csányi Erzsébet, Toldi Éva) 2018. október 10-én megtartott ülésén Oláh Dórinak ítélte oda az elismerést Rakétaiskola darált húsból című kötetéért, mely a Symposion Polgárok Egyesülete és a Forum Könyvkiadó gondozásában jelent meg 2016-ban. Dr. Novák Anikó a helyszínen elmondta, a mű varázsát az irodalom és képzőművészet határmezsgyéjén járó, az alkotás folyamatát, annak dilemmáit is láttató sajátos módszer adja meg. Az útkeresés dokumentuma ez, fogalmazott, melyet a firkák, korrekciók tesznek igazán elevenné. A regény a megjegyzendő dolgoknak, feljegyzéseknek az összességeként is értelmezhető, az Umberto Eco-féle lista mámora jellemzi. A díj átvételét követően Oláh Dóri megtiszteltetésének adott hangot, azt mondta, örül, hogy ilyen kiváló befogadást kapott az, ahogyan maga a képzőművészet világából az irodalom világába csöppent. A jutalomban részesített műben az alkotó elmondása szerint a rajzok viszik a regény fonalát, maga az írás díszelem, magyarázó ábra. Kép és szöveg fúziójának, együttműködésének eredménye a Rakétaiskola darált húsból című könyv, mondta el.
A kilences átlagnál is jobb eredménnyel rendelkező hallgatókat a rendezvény végén elismerésben részesítette a Tanszék. Albert Éva, a Magyar Tanszék elsőéves hallgatója Victor Vlasov Archipelago Gulag című szerzeményét adtak elő harmonikán. Dr. Bence Erika egyetemi rendes tanár megtartotta székfoglaló előadását A történelmi regény egykor és ma (Kemény Zsigmond és Spiró György regényírása) címmel.
Nyitókép: Oláh Dóri a Sinkó-díjjal