2024. július 17., szerda

Mobiltelefonnal az iskolába?

Az eszköz használatának gyakorlati kérdései néhány szabadkai oktatási intézményben

Egy nemrégiben közzétett kutatás szerint a szerbiai szülők 87 százaléka ellenzi az iskolai mobiltelefon-használatot. Franciaországban szeptemberben lépett életbe az a törvény, amely tiltja az eszköz használatát a college-ekben, ahova 16 éves korukig járnak a tanulók. Továbbá, arról is olvashattunk már, hogy a Szilícium-völgyben dolgozó szülők, akik a világ legnagyobb internetes és szoftverfejleséseiben vesznek részt, nem adnak okoseszközöket a 14 évnél fiatalabb csemetéik kezébe.

A PISA 2015-ös felmérése a 15 éves fiatalok internetezési szokásait is vizsgálta. Kiderült, hogy a magyarországi tinédzserek hétköznap átlagosan napi 161, hétvégén 197 percet töltöttek a világhálón. A helyzet csak a távol-keleti országokban rózsás, mivel ott sokkal kevesebbet mutatnak ezek a görbék.

Ehhez kapcsolódik a közösségi média használata. Csaknem egy éve annak, hogy Sean Parker, a Facebook egyik feltalálója és megalkotója a Business Insidernek tett nyilatkozatában élesen kritizálta Mark Zuckerberget és a legnagyobb közösségi oldal vezetőségét, köztük önmagát is, mivel szerinte ezek az emberek teljesen tisztában voltak a „találmányuk” káros hatásaival, mégis belevágtak a projektumba. Ennek hatására júliusban a cég vezetősége eldöntötte, hogy a sok visszaélés, haláleset és zaklatási ügy miatt törli a 13 évnél fiatalabb felhasználók profilját. Ezenkívül a Facebook, a Twitter és a Snapchat januártól korlátozni fogja azokat a reklámokat, amelyekben alkoholos italok, cigaretta és szerencsejáték szerepel.

A Facebook által tavaly indított Messanger Kids – melyet kizárólag a 13 év feletti fiataloknak találtak ki – is rengeteg negatív kritikát kapott némely amerikai, gyermekek jogait védő szervezettől, melyek több pert is indítottak a cég ellen.

A szeptember elsejétől hatályba lépő szerb oktatási törvény 83. szakaszának 7. pontja értelmében a mobiltelefon és egyéb eszközök használata abban az esetben tilos, ha a diák sérti a többiek jogait, illetve, ha segítségükkel csaláshoz folyamodik az osztályzás során.

Annak jártunk utána, hogy hogyan működik ez a gyakorlatban Szabadkán. Weiss Vesna, a Széchenyi István Általános Iskola igazgatónője elmondta, hogy az intézmény házirendje alapján tilos a mobiltelefon használata az órán. A diákok a tantermekben található dobozokba teszik az eszközöket, és a tanítás ideje alatt nem nyúlnak hozzájuk.

– Az órán nem használjuk őket, mivel minden teremben van számítógép és projektor, tehát a lehetőségek adottak. A tanárok ezek használatával is tudnak érdekes órákat tartani. Úgy gondolom, hogy ebben az életkorban nem ajánlatos a mobiltelefon tanítási céllal való alkalmazása. Nem tilthatjuk ki teljesen az iskolából, mivel a diákoknak a saját biztonságuk érdekében tanítás után tartaniuk kell a kapcsolatot a szülőkkel – tette hozzá.

Zombori Imre, a Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola igazgatója kifejtette, hogy csak a tanítási szünetekben engedélyezett a mobiltelefonok használata az intézményben. Az iskola rendelkezik wifi-hálózattal, ám a diákoknak tilos csatlakozniuk rá az órán. A telefonok tanórai használatát szankcionálják. Oktatási célból sem alkalmazzák ezeket az eszközöket, mivel a tanárok az iskola számítógépes kabinetjeiben tartják meg azokat az órákat, amelyeken digitális tartalmakat szeretnének megosztani a tanulókkal.

Más a helyzet a Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnáziumban. Novák Károly Attila igazgató szerint a diákok használhatják a telefont a szünetben, és külön wifi-hálózatot telepítettek a számukra.

– Voltak olyan próbálkozásaink is, hogy betiltsuk az eszköz használatát. Ez nem sikerült, viszont vannak olyan tanáraink, akik mobilalkalmazások segítségével oktatnak. Júniusban volt kolléganőnk, Balassa Emese tartott erről egy belsős képzést az érdeklődő tanárainknak – nyilatkozta.