2024. július 17., szerda

Pedagógusként Angliában

A palicsi Mikuska Éva doktori disszertációjában az angol óvodai rendszert hasonlítja össze az ittenivel

M

ikuska Éva vajdasági származású egyetemi és főiskolai tanár jelenleg a Chichesteri Egyetem előadója és doktori iskolájának hallgatója. A közelmúltban Az angol óvodapedagógia címmel előadást tartott a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. Az eseményen a többi között szó volt az angliai iskoláskor előtti intézmények csoportosításáról, valamint magáról az angliai oktatási rendszerről. Kiderült, hogy mindez sokkal összetettebb, mint a szerbiai oktatási rendszer.

Angliában például sokkal kevesebb férfi választja a pedagógusi pályát, mint Szerbiában vagy Magyarországon. Mikuska Éva 14 éve dolgozik tanárként, és ez alatt az idő alatt mindössze 4 fiatalembert tanított a Chichesteri Egyetem Tanítóképző Karán. Ezzel ellentétben Szerbiában és Magyarországon a II. világháború után is voltak tanító bácsik, ma pedig a legtöbb településen teljesen megszokottnak számít, ha egy óvó bácsi vagy egy tanító bácsi fogadja a kicsiket.

Sokaknak az iskolai egyenruhák, Oxford és Cambridge jutnak eszébe, ha az Egyesült Királyságra gondol. Ezekre az egyetemekre nem könnyű bekerülni, mivel az óvodai és iskolai kvalifikációs tesztek eredményei, illetve a család anyagi helyzete nagyban befolyásolja az angliai gyermekek jövőjét. A konzervativitás és a szigor az ország oktatási rendszerére is rányomta a bélyegét – derült ki a szabadkai MTTK-n tartott előadásból.

Fontos megemlíteni, hogy nagy eltérések vannak Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország oktatási rendszere és törvényei között. Ezek mindig is fennálltak, mivel a négy állam teljesen más társadalmi, történelmi és kulturális háttérrel bír. Skóciában például ingyenes az oktatás, ezért világszerte sokan választják a cserediákprogramok keretében a skót oktatási intézményeket. Mint tudjuk, Észak-Írországot a lakosság vallásossága, Walest pedig a különleges walesi nyelv és a hagyományok tisztelete jellemzi, ezért a két tagország oktatási rendszere között sincs sok hasonlóság.

Hogy kerül egy palicsi nő a Chichesteri Egyetemre? Mikuska Éva földrajz szakon végzett az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karán. Jugoszlávia szétesése után, 1992-ben vándorolt ki Angliába. Elmondása szerint két éven át fogalma sem volt arról, hogy ott marad-e. A jugoszláviai egyetemi diplomájával semmi esélye nem volt arra, hogy földrajztanárként helyezkedjen el.

– Nem volt könnyű megszokni az új környezetet és a nyelvet. Azért mentem ki Angliába, hogy megtanuljak angolul. Nem is sejtettem, hogy így alakul az életem, és hogy egyszer tanár lesz belőlem. Éttermekben dolgoztam, takarítottam. Közben megismertem a későbbi férjemet, és két gyermekünk született. A gyermekeim által lett rálátásom az angliai óvodai és iskolai rendszerre, mivel szülőként aktívan részt vettem az óvodai és az iskolai tevékenységekben – mesélte Mikuska Éva. Szorgalmára felfigyelt annak az óvodának az igazgatója, ahova az egyik gyermeke járt. Az igazgató megkérte, hogy dolgozzon náluk az óvodában, és a munkájáért fizetést is ad.

– Nagyon meglepődtem, mert nem ehhez a hozzáálláshoz szoktam. Lett állandó jövedelmem, és fokozatosan építettem fel az angliai karrieremet. Elvégeztem az óvópedagógiai főiskolát, valamint az egyetemi mesterképzést is. Jelenleg a doktori disszertációmat írom a Chichesteri Egyetem Tanítóképző Karán, ahol előadó is vagyok – mondta. Mikuska Éva számára a karrier nem döntés volt, hanem – ahogy fogalmaz – „így hozta az élet”,és keményen megdolgozott érte. Doktori disszertációjában szeretne betekintést nyújtani az angliai óvodai rendszerbe, és összehasonlítani azt a volt Jugoszlávia, valamint Szerbia óvodai rendszerével.