2024. november 23., szombat

Fő a biztonság

Aggasztó adatok és információk a szerbiai tinédzserek szexuális szokásairól

A legtöbb európai országgal ellentétben Szerbiában a szexuális nevelés sohasem volt az oktatási program kötelező része az általános iskolákban és középiskolákban. Országunkban a serdülőkorúak szexuális felvilágosítását és a reprodukciós egészségről való tájékoztatását a legszűkebb családon, az oktatási és egészségügyi intézményeken kívül 1999 óta 58 tanácsadó-szervezet végezte, amelyekből ma kevesebb mint 20 működik.

Azokban az európai országokban, ahol a szexuális nevelés része az iskolai programnak, csökkent a nem kívánt terhességek és az abortuszok száma. A Szerbiai Reproduktív Egészségügyi Szervezet kutatása szerint minden 3. szerbiai lány 16 évesen veszíti el a szüzességét, illetve 10-ből 4 lány dönt úgy, hogy egyhetes vagy annál rövidebb „párkapcsolata” során intim viszonyt kezd a partnerével. A fogamzásgátlási szokásokkal kapcsolatban kiderül, hogy Szerbiában minden 3. lány bárminemű védekezés nélkül él nemi életet.

Egy 19-20 éves lányok körében készült reprezentatív felmérésből kiderül, hogy a megkérdezettek 25 százalékának 4 vagy több szexuális partnere volt már zsenge élete során. Szerbiában minden 3. lányról elmondható, hogy soha életében vagy ritkán élt át orgazmus az intim együttlét során. A fiatal lányok 36 százaléka elégedetlen a szexuális életével, vagy kétségei és téves feltételezései vannak a saját képességével és a parterével való együttléttel kapcsolatban. Riasztó adat, hogy Szerbiában minden 6. lányt bántalmaz a párja. Ez utóbbi nem reprezentatív adat, mivel nem tudhatjuk, hogy hányan szenvednek még teljes tűrés és hallgatás közepette.

Ahhoz, hogy átfogóbb képet kapjunk a szexuális nevelés iskolai szintű megvalósításával, valamint a fent említett riasztó és elgondolkodtató adatokkal kapcsolatban, felkerestük két szabadkai általános iskola pszichológusát. Pap Ágota, a szabadkai Széchenyi István Általános Iskola pszichológusa megosztotta velünk, hogy a szexuális nevelés programjának bevezetését az általános iskolai tantervbe a belgrádi Incest Trauma Központ kezdeményezte. Elmondása szerint korábban részt vett a képzéseiken. Az egyesület célja, hogy felhívja a figyelmet a gyermekbántalmazásokra, és ebből kiindulva dolgozták ki a szexuális nevelés iskolai programját.

Ez egy olyan téma, amelyről még a hozzánk közel állóval sem szívesen beszélünk, ebben az országban pedig tabunak számít. Az Incest Trauma Központ gyermekbántalmazásról szóló tájékoztatófüzete a szülőkhöz és a gyermekekhez is eljutott, viszont a szülők reakciója elutasító és támadó volt. Ahhoz, hogy beszélni tudjunk erről a témáról, előbb magunknak kell megbirkóznunk vele – mondta Pap Ágota. Szerinte akkor lett volna sikere a szexuális nevelés programjának, ha mentálisan és szakmailag is felkészítették volna rá a tanárokat. A pszichológus szerint a programban nem volt meghatározva, hogy pontosan melyik korosztállyal kell feldolgozni a megadott témákat. Úgy gondolja, hogy meg kell erősítenünk a gyermekeket abban, hogy bizonyos helyzetekben nemet tudjanak mondani, nehogy érzelmi vagy szexuális zsarolás áldozatai legyenek.

Egészségnevelési tervünk van, amely a mentális, testi és az egészségi nevelés kérdéseit tartalmazza. Ide tartozik a drogprevenció, az alkoholizmus és a dohányzás prevenciója. A szexuális nevelés tekintetében eddig tájékoztató és informatív jellegű programok valósultak meg. Fontos, hogy a szülő leüljön a gyermekével, és beszélgessen vele a szexualitásról – szögezte le Pap Ágota.

Török Róbert, a szabadkai Majsai Úti Általános Iskola pszichológusa szerint az általános iskolákban, a felsős tagozatokban általában az osztályfőnöki órákra korlátozódik a szexuális nevelés kérdése. Amíg ez tabutéma lesz a szerbiai családok többségében, addig a gyermek a kortársaihoz fog fordulni szexuális tanácsadásért, és olyan tippeket kap, amelyeknek alkalmazása nem mindig vezet jóra.

Már a hetedik és a nyolcadik osztályosok körében is gondok vannak, mivel a szülők többsége nem világosítja fel a gyermekét a szexualitásról. A gyermek pszichoszexuális fejlődése során több szakaszon megy át, és ide tartozik az önkielégítés is. Az a baj, hogy a fiatalok kipróbálnak mindent, amit az interneten látnak vagy a kortársaiktól hallanak. A tinédzserek a virtuális térben, a közösségi és egyéb, a szakemberek és a szülők által még nem feltérképezett oldalakon élik az életüket, és könnyen a virtuális szexualitás áldozataivá válhatnak. Sok fiatal olyan chatprogramokat használ, amelyeken ismeretlen emberekkel társalog, vagy társkereső oldalakra regisztrál. Ha nem vigyázunk, a gyermekek könnyen pedofília vagy szexuális zaklatás áldozataivá válnak – mondta Török Róbert. Szerinte a fent említett tantárgy és annak tanterve azért nem került bele az általános iskolai oktatásba, mert nincs társadalmi konszenzus arról, hogy mi legyen benne ebben a programban. Kiemelte a német modellt, amelynek első szakasza az információnyújtásra helyezi a hangsúlyt. A német tinédzserek előbb megtanulják, hogy mi a terhesség és a fogamzásgátlás, a program második részében pedig arra tanítják őket, hogy hogyan kell felelősségteljes partnerkapcsolatban élni, illetve megelőzni a szexuális erőszakot és visszaélést.

Ezen adatok tükrében elmondható, hogy a szülő dolga időben leülni és elbeszélgetni serdülő korú gyermekével arról, hogy milyen változásokon megy át a teste, mi a biztonságos szex, milyen nemi betegségek és fogamzásgátlási módszerek vannak, hogyan kell egészséges párkapcsolatban élni, hogyan kell körültekintően internetezni és elkerülni a virtuális cukrosbácsikat. A többi már a fiatalokon múlik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás