2024. november 22., péntek

Elhelyezkedési lehetőség, jó alap a továbbtanuláshoz

Milyen szempontok alapján készítik el az iratkozási terveiket a szakközépiskolák?

Április 20-án és 21-én tartják idén a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskolában az oktatási börzét, ahol a középiskolák, felsőoktatási intézmények standjainál hasznos információkat kaphatnak a továbbtanulási lehetőségekről a végzősök. A középiskolák már elkészítették az iratkozási tervüket, ami jelenleg minisztériumi jóváhagyásra vár. A jóváhagyás várhatóan nem történik meg az oktatási vásárig. Hogy valóban az iskolák által tervezett szakok nyílnak-e meg, az valamivel később derül ki, ám az biztos, hogy széles a paletta, van miből választani, és a végzős nyolcadikosokat is több szabad hely várja a vajdasági középiskolákban, mint ahányan kilépnek az általános iskolák kapuján.

Mi most két szakközépiskolába látogattunk el, hogy megérdeklődjük, milyen szempontok alapján készítették el az iratkozási tervüket és magyar nyelven milyen szakokat kínálnak a leendő elsősöknek.

A szabadkai Vegyészeti-technológiai Iskolában vegyészlaboráns, élelmiszeripari-technikus és ruhamodellező szak nyílik magyar nyelven a tervek szerint. Mindegyik négyéves képzés és mindegyiken 30 tanuló számára van hely. Nikola Matković iskolaigazgató elmondta, az iratkozási tervek készítésénél mindig több szempontot vesznek figyelembe: hogy megfelelő tudást, a munkaerő-piaci elvárásoknak megfelelő képzettséget tudjanak adni a diákoknak ahhoz, hogy piacképes szakmájuk legyen és munkát tudjanak kapni, másrészt jó alapot is adjanak azoknak, akik tovább szeretnének tanulni.

– És van egy harmadik út is. Mi a diákjainknak a tanulmányaik során a vállalkozói képességeiket is igyekszünk felismerni és segíteni ebben a fejlődésüket. A tudás, a képességek megvannak nálunk is, de valahogy mégis azt lehet látni, hogy a nyugati diákoknak több bátorságuk és önbizalmuk van saját vállalkozás elindításában gondolkodni. Saját vállalkozás elindításához nem kizárólag pénz szükséges, hanem ötletek is és annak a képessége is, hogy ezeket az ötleteket hogyan is lehetne megvalósítani. Ebben az évben egy vállalkozói tantermet is nyitottunk a vállalkozói kompetenciák ösztönzéséhez – hallottuk az igazgatótól.

A középiskolákba való iratkozáskor a rangsort az általános iskolai tanulmányi eredmények és a kisérettségin összegyűjtött pontszámok alakítják ki. Mint ismeretes, a végzősök három tesztet töltenek ki a záróvizsgán, az idei újdonság az, hogy a négyéves szakokra való bejutáshoz a 100-ból minimum 50 pontot kell megszerezni, ám fontos hangsúlyozni, hogy a népszerű iskolák népszerű szakjai esetében az 50 pont nem lesz elegendő. Ilyen iskolákban várhatóan verseny alakul ki, s ez történik meg várhatóan a szabadkai Egészségügyi Középiskolában is. Ahogy azt Olga Petrovićtól, az említett intézmény igazgatónőjétől megtudtuk, az eddigi tapasztalatok szerint mindig megtelnek a szakok magyar nyelven is, annyira, hogy nem is jut be mindenki, aki a kívánságlistáján az adott szakot jelölte be. Az egészségügyi nővér-technikus szakon 30 hely van mind magyar, mind szerb nyelven. A tavalyi felvételikor a szerb tagozatra jelentkezőknél a 30. helyen szereplő tanulónak a 100 pontból 91,7 pontja volt, a magyar tagozaton pedig a 30. helyen szereplő felvételiző 87 pontot gyűjtött össze.

– Azt látjuk, hogy a legjobb tanulók kerülnek be, általában Vuk-díjasok, erős kitűnők, akik a kisérettségin is jól teljesítenek. A legnagyobb érdeklődés mindig az egészségügyinővér-technikus szak iránt van, azért is, mert a munkakeresés terén ez több lehetőséget nyújt, de a továbbtanuláshoz is jó alapot ad. Ez a szak idén is megnyílik tehát magyar nyelven is, 30 tanuló számára. Emellett magyar nyelven egészségügyinővér-nevelő (ők bölcsődékben dolgoznak az óvodapedagógusok mellett) és nőgyógyászati-szülészeti nővér szak nyílik meg a terveink szerint, szintén 30-30 tanuló számára. Mindegyik négyéves képzés – mondta az igazgatónő, akitől megtudtuk, hogy az ő alapvető elgondolásuk az iratkozási tervek készítésénél, hogy kivéve az egészségügyinővér-technikus képzést, a többi szak esetében nem nyitnak minden évben ugyanolyan szakokat. Vagy egy adott szak egyik évben szerbül, másik évben magyarul nyílik, vagy akkor kerül egy szak az iratkozási tervbe, amikor az adott szakon egy generáció már elhagyja az iskolát.

Mindkét középiskolában elmondták nekünk azt is, hogy szakközépiskolák lévén, fontosnak tartják a szaktantermek megfelelő felszereltségét is, s lehetőség szerint pályázatok útján újítani a berendezésen. A Vegyészeti-Technológiai Iskola például nemrég tésztakészítő gépet igényelt, az Egészségügyi Középiskolában pedig egyebek mellett főként tanbábura van szükség, hiszen az iskola több szakirányán tanulók is használják gyakorlati óráikon.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás