2025. április 19., szombat

Jók forrasztásban és műszaki innovációban

Az adai középiskolás tanulók kiválóan szerepeltek két magyarországi szakmai versenyen

Az adai Műszaki Iskola négy végzős, mechatronikai technikus és számítógépes elektrotechnikus tanulója, Kálmán Zoltán, Karácsonyi Antal, Kalinka Ákos és Nagy Rihárd, Kovács Árpád szaktanár vezetésével április 9-én részt vett és a száznégy induló közül a középmezőnyben végzett a Budapesten megtartott IV. MELT Diák Forrasztási Versenyen, amely az Inno Electro Kiállítás és Konferencia keretében zajlott. Nagy Dániel negyedikes számítógépes elektrotechnikus diák pedig április 11-én második helyezést ért el a Szegedi Tudományegyetem Informatikai Intézet által tizenegyedik alkalommal megtartott Szegedi Innovatív Informatika Versenyen a műszaki informatikai szekcióban, ugyancsak Kovács Árpád szaktanár felkészítésében. Mindkét versenyen saját kezdeményezésben vettek részt a tanulók a középiskola támogatásával és a szaktanár kíséretében. Gilice Hilda iskolaigazgató elmondta, hogy a diákjaik folyamatosan részt vesznek hazai és külföldi versenyeken, amelyek a szakmai fejlődésüket szolgálják. Ezért a középiskola teljes mértékben támogatja a tanulókat, akik felkészítenek és elkísérnek a versenyekre.

Az Inno Electro Kiállítás és Konferencia részeként rendezték meg a IV. MELT Diák Forrasztási Versenyt, amelyen Kálmán Zoltán és Karácsonyi Antal mechatronikai technikus tanulók a középmezőnyben végeztek a magyarországi, szlovákiai és romániai diákok között. A verseny mellett megtekintették a kiállítást is, amelyen találkozhattak a szakma neves képviselői, valamint különleges robotokat is láttak. Kálmán Zoltán elmesélte, hogy a versenyre azért jelentkeztek, mert érdekelte őket a forrasztás, és szerették volna magukat próbára tenni, hogy lássák, hol tartanak. A verseny elméleti és gyakorlati részből állt. Az elméleti teszten jól teljesítettek, hiszen a maximális 120 pontból 90–100 pontot gyűjtöttek. Karácsonyi Antal elmesélte, hogy a gyakorlati részen SMD-alkatrészeket kellett felcinezniük egy nyomtatott áramkörre cinezőpáka segítségével. Kiemelte, hogy ez egy egyszerűbb áramkör volt, ezért a feladat könnyűnek számított, csak az időkeret bizonyult kevésnek számukra. Hiszen 25 percük volt a munkára, amely alatt körülbelül száz forrasztási pontot kellett megforrasztaniuk. A tanulóktól megtudtuk, hogy szerettek volna jobb eredmény elérni, ennek ellenére nagyon hasznos volt számukra a verseny, amelyen sok új dolgot láttak, és felmérték a tudásukat. A jövőben mindkét diák a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán szeretné folytatni tanulmányait mechatronika szakon.

Nagy Dániel számítógépes elektrotechnikus diák viszont már kiváló eredmény ért el, miután második helyen végzett a kétfordulós Szegedi Innovatív Informatika Versenyen, amelyre egy automatizált lítiumion akkumulátorcella-tesztelőt készített. A tanuló a versenyre átadott egy dokumentumot, amelyben leírta a munkája célját, valamint azt, hogy az hogyan járul hozzá a környezet megóvásához. A döntőre videót készített a zsűrinek, akiknek a helyszínen prezentáció formájában ismertette a munkáját, majd a gyakorlatban is bemutatta. Nagy Dániel elégedett a Szegeden szerzett második helyezéssel a felkészülési idő szűke miatt, mivel későn szerzett tudomást a versenyről. Elmondta, hogy ha egy-két héttel több ideje lett volna, akkor akár az első helyet is megszerezhette volna. Bár erős volt a konkurencia, látva a többi pályamunkát, lett volna rá esélye. A műszaki informatikai szekcióban hét középiskolás mutatta be munkáját, közülük egyedül ő érkezett a határon túlról, a többiek Magyarországról. Nagy Dániel nagyon hasznosnak nevezte a versenyt, amellyel fejlesztette a tudását. Kiemelte, hogy a verseny lehetővé tette számára, hogy megismerkedjen a pneumatikus berendezésekkel, hogy reszponzív weboldalt készítsen, valamint hogy a PLC- és mikrokontrollerek használatával továbbfejlessze tudását. A tanulótól megtudtuk, hogy ősztől mérnök-informatikusként szeretne továbbtanulni a Természettudományi és Informatika Karon a Szegedi Tudományegyetemen.

Kovács Árpád szaktanár elmondta, hogy mindkét versenyen kiválóan szerepeltek a diákjai, ahhoz képest is, hogy Budapesten a középmezőnyben végeztek, hiszen első alkalommal vettek részt adai középiskola diákjai a MELT-en. Megjegyezte, hogy a következő forrasztóversenyre már nagyon odafigyelnek az idő megfelelő menedzselésére. Az innovatívinformatika-versenyről csak annyit mondott, hogy az egy nagyon színvonalas és nehéz verseny, amelyre februártól minden egyes délután készültek, beleértve a hétvégéket is. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Az adai tanuló a forrasztási versenyen Budapesten (Fotó: Adai Műszaki Iskola)