2025. április 19., szombat

Titkok az utolsó vacsora helyszínéről

Középkori feliratok és címerek a jeruzsálemi Cenacle falain

Nemzetközi kutatócsoport digitális képalkotással eddig rejtett, középkori feliratokat és címereket fedezett fel a Cenacle, vagyis az utolsó vacsora hagyományos helyszínének falain. A felfedezés új megvilágításba helyezi a középkori Jeruzsálem zarándokmozgalmát és kulturális sokszínűségét.

Egy nemzetközi kutatócsoport – köztük az Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) szakértői – egy korszakalkotó tanulmány keretében eddig ismeretlen középkori feliratokat és címereket fedezett fel a jeruzsálemi Cenacle falain. Ez a helyszín a keresztény hagyomány szerint az utolsó vacsora színtere volt.

A négy kanonikus evangélium szerint Jézus az utolsó vacsorát a húsvét hetében, jeruzsálemi bevonulása után, közvetlenül keresztre feszítése előtt tartotta. Az étkezés során megjósolta, hogy egyik tanítványa elárulja, és hogy Péter háromszor is megtagadja őt.

Bár egyes tudósok szerint az eredeti épület zsidó zsinagóga lehetett, a régészeti leletek a Cenacle legkorábbi építési szakaszát a bizánci korra teszik. Az évszázadok során a helyszín többször elpusztult és újjáépült, jelenlegi formáját a keresztes hadjáratok idején nyerte el.

Az ÖAW és az Izraeli Régiségügyi Hatóság (IAA) kutatói fejlett multispektrális képalkotó technológiát alkalmaztak, hogy feltárják a kőfalakba vésett feliratokat, címereket és rajzokat. Ezek az elemek korábban rejtve maradtak a szem elől. A felfedezések között szerepel például a stájerországi Teuffenbach család címere, amelyet digitálisan feljavított fekete-fehér képen sikerült azonosítani.

A felfedezett „graffitik” között megtalálták Tristram von Teuffenbach stájer nemes címerét. Ő 1436-ban részt vett a Habsburg Frigyes főherceg által vezetett jeruzsálemi zarándoklaton. Egy másik, örmény stílusban írt felirat „1300 karácsonyát” említi – ez összefüggésbe hozható II. Het'um örmény király jeruzsálemi látogatásával, amelyet 1299. december 22-i hadi sikere után tett.

További neveket és címereket is rejt a Cenac: például Johannes Poloner regensburgi zarándok neve, aki 1421–22-es útját dokumentálta, valamint a berni patríciuscsalád, a Rümlingen család címerének vázlata.

„Ezek a graffitik új megvilágításba helyezik a középkori Jeruzsálembe irányuló zarándoklatok földrajzi sokféleségét – túlmutatva a nyugati szemléleten” – mondta Ilya Berkovich, az ÖAW kutatója és a tanulmány társszerzője.

Így néz ki az utolsó vacsora terme (wikipédia)

Így néz ki az utolsó vacsora terme (wikipédia)

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Középkori graffitik, címerek (Osztrák Tudományos Akadémia)