A Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottsága március 21-én, egyeztetve a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi-Nemzeti Közösségi Titkársággal, jóváhagyta a középiskolai iskolahálózatra vonatkozó elképzeléseket, azaz az iskolák iratkozási tervét. A minisztérium döntése értelmében a középiskoláknak a terveik készítésekor figyelembe kellett venniük, hogy nem lehet több szakirány a 2016/2017-es tanévben annál, mint amennyi most van. Ennek értelmében, amennyiben egy iskola új szakot kíván nyitni, akkor azt egy másik helyett kell megtenniük. Emellett figyelembe kell venni a hároméves és a négyéves szakok arányát.
A középiskolák iratkozási terve kapcsán a minisztérium nemrégiben javaslatot küldött az iskolákba, amely szerint néhány esetben nem olyan szakok nyitására tett javaslatot a minisztérium, mint amilyen szakok nyitását kérvényezte az adott iskola, vagy az adott szakok nyitását egyáltalán nem is javasolta. Ahogyan azt Jerasz Anikótól, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnökétől megtudtuk, ezen minisztériumi javaslattétel után április 6-án az MNT írásos kérelemmel fordult a minisztérium felé, és 6 szakirány elindítását a minisztérium utólag jóvá is hagyta. Utóbb kiderült, hogy 2 iskola esetében újabb kérelemre volt szükség, ezt a második levelet április 26-án küldték el a minisztériumnak.
Mindezek után, amikor május 7-én az oktatási minisztérium honlapján megjelent a középiskolai szakok és férőhelyek listája, ott 5 iskola esetében megint csak eltérés mutatkozott a tartományi titkárság és az MNT által is jóváhagyott iratkozási tervhez képest. Három esetben a minisztérium egy szakkal kevesebbet javasol, mint amennyit az adott iskola kérvényezett, két esetben pedig egy teljesen másik szak elindítását javasolja a kérvényezett szakirány helyett. Mint ahogyan Jerasz Anikó lapunknak nyilatkozva elmondta, május 10-én az MNT elnöke, erre reflektálva, egy újabb kérelmet írt, ahogyan kérelmet írt a korrekcióra a tartományi titkárság is. Május 12-én ülésezett a nemzeti tanácsok koordinációja Belgrádban, és a középiskolai szakok esetében történt eltérő javaslattevés témaként itt is napirendre került. A Magyar Nemzeti Tanács itt is elmondta, hogy a magyar közösségnek milyen igényei lennének, ezen igényeket a nemzeti tanácsok koordinációja is jelezni fogja a minisztériumnak.
– Az elmúlt években pozitív tapasztalataink is voltak az utólagos korrekciók terén. Reméljük, hogy idén is meghallgatásra találnak a kérések és hogy a jövő hét elején talán már választ is kapunk – mondta Jerasz Anikó.
Kiterjeszteni a középiskolai tankönyvekre is!
Mint ahogyan arról már hírt adtunk, az oktatási minisztérium, a Tankönyvkiadó Intézet és a nemzeti tanácsok egy hármas szerződést kötöttek az általános iskolák hiányzó tankönyveinek pótlásáról.
– A kisebbségi nyelveken történő tankönyvek kiadását összesen 134 millió dinárral támogatja az oktatási minisztérium, a hiányzó magyar tankönyvek megírása már folyamatban is van. Korábban már volt arról szó, hogy a középiskolai hiányzó tankönyvek esetében is meg kellene tenni ezt a lépést, és most a Belgrádban tartott nemzeti tanácsok koordinációján is elhangzott, hogy ezt a programot ki kellene terjeszteni a középiskolákra is, így a nemzeti tanácsok koordinációja az erre vonatkozó kérelmet hamarosan el is küldi a minisztériumba – tudtuk meg Jerasz Anikótól.