2024. július 16., kedd

A döntés ideiglenes, de végrehajtandó

A VaMaDisz jogi képviselője reméli, hogy a Jogtudományi Kar nem a bírságot választja

A VaMaDisz és jogásza a tegnapi sajtótájékoztatón tájékoztatta a közvéleményt a fejleményekről.

2015. december 2-án tett a VaMaDisz feljelentést az Újvidéki Egyetem Jogi Kara ellen, amiért az elutasítja, hogy az érvényes tartományi határozat ellenére magyar nyelven is megszervezze a felvételi vizsgát. A feljelentésben a diákszövetség diszkriminációra hivatkozott, s követelte a felvételi vizsgák magyar nyelven történő lebonyolítását a jövőben – ismertette az előzményeket dr. Slobodan Beljanski, a VaMaDisz jogi képviselője.

– A mai sajtótájékoztatónk célja még véletlenül sem az, hogy bármiféle nyomást gyakoroljunk a bíróságra. A per továbbra is folyamatban van. Az egyetlen cél tájékoztatni az esetleges érdeklődőket arról, hogy a bíróság ideiglenes, de végrehajtandó ítélete értelmében most magyar nyelven is lehetőség lesz felvételizni – jelentette ki az ügyvéd.

Mint mondta, a bíróság olyan esetekben hozhat ideiglenes döntéseket, ha a panasztevő nyilvánvalóvá teszi a jogsérelmet, és egyértelművé válik, hogy ellenkező esetben újabb tartós jogsérelem esetével találkoznánk. Ebben az esetben ez utóbbi könnyen bizonyítható, hiszen amennyiben most sem tennék lehetővé a jelentkezőknek a magyar nyelvű felvételizést, azt később már nem lehetne helyreigazítani esetükben, és bekövetkezne a tartós jogsérelem. Mint Beljanski magyarázta, a bírósági döntés kézbesítésének pillanatától végrehajtandónak számít. A döntés kitér arra is, hogy az intézkedéseket kizárólag a Jogi Kar teheti meg, nem engedheti át a felvételi megszervezését másoknak. Amennyiben a kar elutasítja, hogy a döntés szerint járjon el, pénzbírság róható ki rá. A Magyar Szó kérdésére válaszolva az ügyvéd elmondta, hogy a bírság összege a jogi személy esetében 100 ezer és 2 millió dinár között alakul, a felelős személyt pedig további 10 és 200 ezer dinár közötti büntetéssel sújthatják. Megjegyezte, a gyakorlatban az első esetben nem szokta a bíróság kiróni a lehető legmagasabb bírságot, sorozatos visszaélés esetében azonban növekszik ez az összeg. Kijelentette: reméli, hogy a Jogi Kar nem fogja a költségvetés rovására a bírságot választani. A tartományi döntés értelmében a vajdasági szervek minden segítséget megadnak a magyar nyelvű felvételi vizsga megszervezéséhez, ezért nem látja semmi akadályát annak, hogy a bírósági döntést követően eljárjon annak alapján a kar.

A panaszok 2012 óta folyamatosan érkeznek a VaMaDiszhoz, közölte Sóti Attila, a szervezet elnöke. Mint mondta, tavaly megértek a feltételei annak, hogy beadjanak egy jogi keresetet az ügyben.

– Óriási falat volt ez a számunkra, hosszas mérlegelés előzte meg a döntést. A tartományi oktatási titkárság és a Magyar Nemzeti Tanács végig mellettünk állt. Az elmúlt hónapokban számos kritikát is kaptunk arra vonatkozólag, hogy nem egyeztettünk a Jogi Kar magyar ajkú hallgatóival sem az ügyben. Nekünk egyetlen célunk volt: lehetővé tenni már az idén azt, hogy magyarul lehessen felvételezni, mint minden más karon – magyarázta Sóti.

A VaMaDisz a magyar felvételit követően is figyelni fogja a fejleményeket a Jogi Karon, s azt, hogy egyforma bánásmódban részesülnek-e a magyar hallgatók a többiekkel. Mint a szövetség elnöke elmondta, ez az eset, a kedvező bírósági döntés igazolja a diákszervezetek létjogosultságát. Reményét fejezte ki, hogy a VaMaDisz-nak sikerült bizonyítania: érdemes arra, hogy részt vegyen az MNT ösztöndíjrendszerén belül javaslattevő jogosultsággal a munkában, illetve arra, hogy az Európa Kollégium hallgatói önkormányzatának megalakításában is szerepet kapjon. Aláhúzta: olyan diákszövetségi kultúrát kell idehaza is megvalósítani, amilyen Magyarországon már régóta létezik.