– A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács 2010-ben alakult, és tulajdonképpen a tehetségpontok szövetsége. A tehetségpontok oktatási intézmények, civil szervezetek, amelyek kiemelkedő módon foglalkoznak tehetséggondozással, tehetségfejlesztéssel. A VATT-nak jelenleg 26 tehetségpont a tagja, a díjra a tehetségpontok terjesztették fel – hallottuk De Negri Ibolyától, a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács elnökétől, amikor felkerestük annak apropóján, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma Bonis Bona – A nemzet tehetségeiért kitüntetésben részesítette a VATT-ot, kiemelkedően eredményes tehetséggondozó tevékenysége elismeréseképpen. Negyedik alkalommal jutalmazták idén a tehetséggondozásban kiemelkedő munkát végző hazai és határon túli magyar, valamint magyarországi nemzetiségi pedagógusokat és tehetségsegítő szakembereket, és újdonságként – ebben az évben először – öt tehetséggondozó szervezetet is díjaztak.
– Létezik az a mondás, hogy mindenki tehetséges valamiben. A tehetséggondozással meg lehet találni a diákokban az erősségüket, s pedagógusként ez is egy fontos feladat. A VATT a megalakulásakor feltérképezte, hogy az iskolákban hol milyen tehetséggondozás zajlik, majd szakosodtunk is. Két éve létezik a tehetség-hálózat program, négy szakterületet alakítottunk ki a keretében: természettudomány, vizuális nevelés, zeneművészet és a népzene, néptánc területe. Ezekbe csoportosulva a tehetségpontok még szorosabban és még specifikusabban tudnak együttműködni, közösen tudnak programokat szervezni. Fontos az egymás közötti szakmai kapcsolat. Ezeken a szakterületeken belül tehetségfejlesztő szakmai tanácskozások is zajlanak, kétszer volt már például zenei mesterkurzus is a szabadkai Zeneiskolában, tavaly Pély Barna énektanár és Sárik Péter dzsesszzongorista, idén pedig Lajkó Félix hegedűművész vezetésével, de tehetségfejlesztő szakmai találkozóra került sor a vizuális nevelés terén is, amikor a szabadkai Politechnikai Iskolában A színek és formák harmóniája elnevezéssel csendéletfestő verseny zajlott – mondta az elnök.
A Vajdasági Tehetségsegítő Tanács sokrétű munkát végez, a Bonis Bona díj indoklásában is kiemelték ezt. De Negri Ibolya elmondta, hatékonyan működnek a műhelymunkák, a kiscsoportos foglalkozások. Az iskolákban és iskolán kívül is folynak ilyen munkák. Különböző versenyek, tanárképzések szervezésében is részt vesz a VATT. Négy alkalommal szervezte már meg a Vajdasági Tehetségnapot, amely arról szól, hogy díjazzák a kiemelkedően tehetséges diákokat, valamint a pedagógusokat, tehetségnagyköveteket is választanak. Az Ady-ösztöndíjprogramnak is ők a lebonyolítói, és bekapcsolódva a Kárpát-medencei szintű tehetséggondozásba, különféle díjakra is felterjesztik az itteni tehetségeket. S mivel a Vajdasági Tehetségsegítő Tanács immár részévé vált az Európai Tehetségtámogató Hálózatnak, külföldi szervezetekkel is szeretnék felvenni a kapcsolatot, és együttműködést kialakítani velük.
Az elismeréssel anyagi juttatás is járt, a pénzt a tervek szerint a szakmaiság terén kívánják hasznosítani.