Mint tudjuk, a magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság 2016-ot a külhoni fiatal magyar vállalkozók évének nyilvánította, s számos program, támogatási forrás igyekszik serkenteni a határon túli gazdasági-üzleti kezdeményezéseket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a 2015-ben meghirdetett és az év végén lezárult külhoni magyar szakképzés éve program ne hozna továbbra is kézzel fogható eredményeket. Éppen ilyen eredményekről bizonyosodhattunk meg kedden Magyarkanizsán és Adán. A 2015. évi programnak köszönhetően a magyarkanizsai Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont tangazdaságában átadásra került egy hidroponikus tanműhely – mely a talaj nélküli növénytermesztést igyekszik itthon meghonosítani magyar és holland szakértők bevonásával – a hozzá tartozó növényszaporító eszközökkel, valamint egy almafákból álló bemutatóparcella a megműveléséhez szükséges ültetvénytraktorral és mulcsozógéppel.
A tanműhely és bemutatóparcella ünnepélyes átadásán megjelent Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Hajnal Jenő magiszter, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Nyilas Mihály tartományi kormányalelnök, dr. Sarnyai Zoltán, a középiskola igazgatója, Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere, továbbá a nemzetpolitikai államtitkárság, a nemzeti tanács, a szabadkai magyar főkonzulátus és a belgrádi nagykövetség tisztségviselői.
Üdvözlő beszédében Sarnyai elmondta, a szakképzés támogatásának ötlete a korábbi megbeszélések alkalmával merült fel, melyeken kérdésként fogalmazódott meg: hogyan juthatunk olyan képességek birtokába, amelyek az itthon maradást, a munkahelyteremtést, a saját vállalkozások elindítását serkentik.
A támogatási program az iskolákra bízta annak eldöntését, mire lenne a leginkább szükségük az innovatív, jövedelmező és maradandó beruházáshoz. A Beszédes József iskolaközpont a hidroponikus műhely és az említett mintaparcella kialakítása mellett döntött – számolt be a részletekről az igazgató. Hamarosan egy belső tanműhelyt és raktárhelyiséget is kialakítanak a tangazdaságban, tette hozzá.
Vajdaságban kezdte és Magyarországon, Tolna megyében fejezte életpályáját Beszédes József, közölte Potápi János Árpád, s említést tett az anyaországi vízrendezési munkálatokról és részletes tervekről, melyek ehhez a névhez kapcsolódnak. Mint mondta, emiatt személyes kötődést is érez, hisz maga is Tolna megyei. A szakképzési program kapcsán megjegyezte: munkaerőhiány tapasztalható számos területen, ezért jelölték ki célul a szakmai fejlődés serkentését. Úgy lehet lassítani, esetleg megfordítani az elvándorlást, úgy lehet szavatolni egy területen az emberek megmaradását, ha a fiatalok kezébe megfelelő szakmai képzettséget adunk, olyat, amit hasznosítani tud a jövőben a maga és családja érdekében, jegyezte meg az államtitkár.
A szakképzési programra előirányzott 500 millió forint mintegy háromnegyede az azzal foglalkozó intézmények támogatását szolgálta, Vajdaságban Topolyára, Adára, Magyarkanizsára és Szabadkára is jutott e pénzből. A Beszédes József tangazdaságában bemutatott és megvalósított kezdeményezésekre 18,5 millió forintot költött a magyar állam.
Új gépek és eszközök Adán is
A Magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának 18,3 millió forintos támogatásából új gépekkel és eszközökkel bővült a 2015 külhoni magyar szakképzés éve program keretében az adai Műszaki Iskola elektrotechnikai, gépészeti és fémmegmunkálási, valamint építészeti és földméréstani tanműhelye. Az eszközök ünnepélyes átadására kedd délben került sor az adai középiskolában, ahol Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár vezette küldöttség megtekintette megújult szaktantermet és tanműhelyeket. Ezt megelőzően Gilice Hilda, a Műszaki Iskola igazgatója köszöntötte a vendégeket. Ezt követően elmondta, hogy a Magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága által biztosított támogatásnak köszönhetően az intézményben zajló oktató-nevelő munka színvonala kiemelkedően javult a gépészet és fémmegmunkálás, az elektrotechnika, valamint a földméréstan és az építészet szakterületen.
– A 18, 3 millió forintos támogatásnak köszönhetően sikerült 16 korszerű számítógépet, oszcilloszkópot, jelgenerátort, programozható logikai vezérlőket vásárolni, amelyek 80 tanuló szakmai tudásának fejlődését szolgálják és az előírt tananyag közel hiánytalan elsajátítását. A TM 2P-típusú számjegyvezérlésű marógép beszerzésével szélesebb körű alkatrész paletták gyártását tudjuk biztosítani, illetve a tanulóknak a szerteágazó tudást. Az új CNC-marógép vásárlásának elsődleges célja, hogy a meglévő CNC-marógéppel együtt a nyolc tanuló helyett négy tanuló tud a gyakorlati órán egy gépen dolgozni, ezzel növeljük a diákok munkaerőpiaci versenyképességét. Évről évre új technológiával felszerelt személygépjárművek kerülnek ki a gyárakból, ezért már csak kevés autót tudunk megjavítani a hagyományosan felszerelt tanműhelyünkben. Az újabb típusú személyautó megvásárlásával már az iskolában begyakorolhatják fiataljaink a diagnosztika használatát, az új futóműbeállító berendezés segítségével sokkal több problémát tudnak felmérni és kijavítani. Egy új, saját szintezőműszer és kiegészítő elemei – széthúzható mérőléc és állvány – megvásárlásával az építész szakos tanulóink ismereteit alapozzuk meg, erősítjük és fejlesztjük – közölte Gilice Hilda.
Potápi Árpád János lapunknak elmondta, hogy a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága a tavalyi évben meghirdette a külhoni szakképzés évét, amit 500 millió forintból bonyolítottak le, ebből 344 milliót fordítottak fejlesztésekre.
– Vajdaságba 60 millió forintnyi támogatást tudtunk biztosítani négy szakképző intézménynek. Ezek közül az adai Műszaki Iskola 18,3 millió forintot kapott különböző gépek és eszközök beszerzésére. Az adai iskola egy iskolaközpont szinte csak magyar tanulóval, vannak szerbek is, de kevesen. Úgy gondolom, hogy nagyon fontos ez a fejlesztés, hogy a szülőföldön tudjanak boldogulni az itt élő emberek. Ennek egyik lépése, hogy olyan szakmát és végzettséget szerezzenek a gyerekek, amivel elhelyezkedhetnek és boldogulni tudnak – nyilatkozta az államtitkár, majd hozzátette, hogy idén újabb támogatásban részesítik az adai Műszaki Iskolát.
Az adai Műszaki Iskola társalapítója a Magyar Nemzeti Tanács. Elnöke, Hajnal Jenő elmondta, hogy az új gépek és eszközök meghatározók lesznek az intézmény jövője és fejlesztése szempontjából. Kiemelte, hogy a 2015 a külhoni magyar szakképzés éve programsorozat keretében 60 millió forint támogatást érkezett a Vajdaságba, ahol négy intézmény került be a programban: a topolyai Mezőgazdasági Iskola, az adai Műszaki Iskola, a magyarkanizsai Beszédes József Iskolaközpont és a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola. Az MNT elnöke bejelentette, hogy a magyar kormánynak köszönhetően ebben az évben újabb 60 millió forint támogatás érkezik:
Ennek a négy szakiskolának a fejlesztése folytatódik. Emellett 37 középiskola van Vajdaságban, ahol magyar nyelven folyik az oktatás, ebből 24-ben szakképzés folyik. Ebből a két, 60 millió forintos támogatásból, valamint a Magyar Nemzeti Bank PADOK-alapítványának 17 millió forintos támogatásból a következő év első feléig várható 137 millió forint kerül a Vajdaságba. Nem lesz olyan szakiskola, amely valamilyen támogatás formájában ne kapna pénzt fejlesztésre – közölte többek között Hajnal Jenő.