2024. július 17., szerda

Érzelmi intelligencia az osztályteremben

Érdekes, hasznos kommunikációs gyakorlatok a nyári akadémián

Az érzelmi intelligencia volt a témája dr. Skita Erika kommunikációs hídépítő, EQ tréner előadásainak, amelyet a 20. Szabadkai Nyári Akadémián tartott.

– Az a cél, hogy kicsit másképpen nézzük a kommunikációt: nézzünk mögé, vizsgáljuk meg, mi indítja el bennünk azt, hogy hogyan reagálunk, miért úgy reagálunk. És mindez mit válthat ki a másik félből. Minden egyes kommunikáció érzelmeken alapul, és azt vizsgáltuk meg, hogy ha nem vagyunk elégedettek azzal, ahogyan az érzelem-gondolat-cselekvés megnyilvánult a kommunikáció során, akkor hogyan tudunk ezen változtatni – hallottuk az előadótól.

A gyakorló pedagógusok a kétnapos foglalkozások során elméleti alapokat és gyakorlati ismereteket is szerezhettek, ottjártunkkor is éppen kommunikációs gyakorlatokat végeztek.

– Sokat kell gyakorolni, mert bizony vannak olyan elvárások, amiket a pedagógusok a gyerekekkel szemben támasztanak, magukkal szemben pedig nem. Ha elvárom a gyerektől, hogy tudjon önkontrollt gyakorolni, akkor először saját magammal szemben kell elvárnom azt, hogy tudjak példát mutatni ebben. Az a fontos, hogy figyeljünk saját magunkra. Hajlamosak vagyunk mindjárt a másikra figyelni, úgy vélni, hogy tudjuk, a másikat mi motiválja, sokszor rögtön azt gondoljuk, hogy másik is azt gondolja, amit mi. Ezeket a dolgokat mi annak idején nem tanultuk, a mai kor gyerekének viszont sokkal több ilyen ismeretre van szüksége, mert sokkal több olyan szituáció van, amelyben érdemes ezeket a módszereket alkalmazni. Ezek tanulhatók, taníthatók. A berögzült mintáinkon is lehet változtatni, de ehhez nagyfokú odafigyelés szükséges – hívta fel a figyelmet dr. Skita Erika.

– Mindenkinek vannak érzelmei. Senkitől sem várható el, hogy ezeket az osztályterembe belépve letegye. De ha azokat az osztálytermen belül jól tudjuk kezelni – a pedagógus a sajátjait és a gyerekekét, a gyerekek a sajátjaikat és egymáséit – akkor egészen másfajta légkör tud teremtődni, ha tekintettel tudunk lenni egymásra, az sokkal elfogadóbb légkört teremt, és ha nincs minek ellenállni, akkor nem is dolgozunk az ellenálláson – hangsúlyozta beszélgetőtársunk.