2024. november 25., hétfő

Közös ügy, közös küldetés

Hat vajdasági magyar család vette át az idei oktatási-nevelési támogatást Szabadkán a Magyar Házban
Dr. Szilágyi Péter átadja a támogatást

Dr. Szilágyi Péter átadja a támogatást

Tegnap kiosztásra kerültek a 2016/2017-es tanévre szóló első oktatási-nevelési támogatások, amelyeket Szabadkán a Magyar Házban hat vajdasági magyar család vehetett át. A Szülőföldön magyarul pályázat szerbiai lebonyolításával megbízott Concordia Minoritatis Hungaricae (CMH) koordinátora, Bús Ottó számolt be arról, hányan is kaptak idén támogatást:

– 2001-ben alkotta meg a magyar Országgyűlés, az első Orbán-kormány a kedvezménytörvényt, ami jogalapot biztosít arra, hogy a megközelítőleg 250 ezer határon túli magyar óvodás, iskolás, egyetemi- és főiskolás hallgató támogatásban részesüljön. Térségünkben a 2011/2012-es tanév volt a legerősebb, akkor 26 678 iskolás kapott oktatási-nevelési támogatást, ez a szám utána elkezdett csökkenni. Tavaly 23 753, idén 22 821 tanuló részesül támogatásban, ez 15 740 családot jelent. A felsőoktatást illetően ezúttal 81 főiskolai, egyetemi hallgató kap támogatást. Idén tehát kevesebb a támogatott, azaz kedvezményezett, de reméljük jövőre több lesz. Az óvodások, tanulók esetében a támogatás ezúttal is 55 eurót tesz ki – hallottuk Bús Ottótól.

A családokat Pirityiné Szabó Judit, a nemzetpolitikai államtitkárság kapcsolattartási főosztályvezetője is köszöntötte, majd pedig dr. Szilágyi Péter, a nemzetpolitikai államtitkárság helyettes államtitkára fordult az egybegyűltekhez és adta át az első támogatásokat.

Bús Ottó, Lukács Csaba, dr. Szilágyi Péter és Pirityiné Szabó Judit

Bús Ottó, Lukács Csaba, dr. Szilágyi Péter és Pirityiné Szabó Judit

– Habár személyesen csak kevesen ismerhetjük egymást, mégis tudjuk, hogy van egy közös ügyünk, közös küldetésünk: magyarok vagyunk és gyermekeinket magyarként kívánjuk felnevelni. Magyarország kormánya, a Magyar Nemzeti Tanács, a CMH, valamint a Rákóczi Szövetség összehangoltan és közösen támogatja a magyar óvodások és iskolások tanévkezdését. A pénzbeli segítség mellett a kiegészítő tanszercsomagok elkészítésén, az iskolabuszok biztosításán, a diáksegélyezésen és az ösztöndíjprogramok megvalósításán át az egyetemi kollégium működéséig, széles körben igyekszünk közösen erősíteni a délvidéki magyar oktatást. A hatékonyabb segítség érdekében, a jövő évi költségvetés tervezésekor, az oktatási-nevelési támogatást visszaállítottuk a régi 22 ezer forint feletti összegre, de ebben az évben is Kárpát-medencei szinten több mint 4 milliárd forintot nyújt erre a célra Magyarország kormánya – emelte ki Szilágyi Péter.

– Köszönet jár a szülőknek, amiért kiállnak magyarságuk mellett, és gyermekeiket magyar osztályba íratják. Nemzetünk 1848-ban megszerezte a szabadságot, az 1956-os forradalmunkat bár leverték, de a rendszerváltáskor éppúgy célba ért. Ma a hűség nagy küzdelmeit vívjuk. A magyarnak megmaradás, a szülőföldön való boldogulás, a külföldi munka utáni hazatérés győztes csatáit kell megvívnunk. Hinnünk kell benne, hogy magyar nemzetünk küzdelme most is célba fog érni. Ügyes gyermekeinkben, jó lelkű unokáinkban újjászületik Délvidék magyarsága – mondta a nemzetpolitikai államtitkárság helyettes államtitkára, és arra biztatta a magyarokat, hogy vegyenek részt az október 2-ai, a Kárpát-medence és Európa jövőjéről szóló magyarországi népszavazáson.

Immár ötödik éve az OTP az oktatási-nevelési támogatások lebonyolítója. A Magyar Házban jelen volt Lukács Csaba, az OTP Bank szabadkai bankfiókjának igazgatója is, akitől megtudhattuk, hogy a tervek szerint november közepéig megtörténnek a kifizetések. A támogatások ezúttal is a személyi igazolvány és az értesítő levél felmutatásával vehetők fel. A torlódások elkerülése végett arra kérnek mindenkit, hogy a levél megérkezte után rövid időn belül vegyék fel az összeget. Ezt megtehetik bármelyik OTP-ben. Az is nagyon fontos, hogy a támogatást csak az bírja felvenni, aki megpályázta.

Az átadásokkor családokat is megszólaltattunk, Arnold Ildikó Palicsról érkezett:

– Három gyermek van a családban, egy nyolcadikos, egy hatodikos és egy elsős. A segélyt az iskolai felszerelésre, kirándulásra vagy épp táborban való részvételre fordítjuk, kinek mire van jobban szüksége. A nyolcadikos tankönyvek 12 ezer dinárba kerülnek, ehhez jön még a szükséges tanfelszerelés. Hatodikos gyermekünk ezt-azt megörökölhet, de az elsős könyvek sok mindenben változtak, ráadásul majdnem mindegyik kitöltős, úgyhogy ezek a könyvek megközelítőleg 10 ezer dinárba kerültek. A támogatás tehát nagyon jól jön – fejtette ki Arnold Ildikó.

Vorkapity Gubik Krisztina Újvidékről jött, és két általános iskolás gyermek anyja:

– Óvodás koruk óta kapják a támogatást. Szerintem ez a támogatás nagyon sokat jelent és nagyon szép gesztus a magyar kormány részéről. Arra kell késztetni a szülőket, hogy magyar osztályba írassák be a gyermekeiket. Nem a támogatás miatt, hanem a magyar nyelvű oktatás megmaradásáért, hogy gyermekeink magyarul tanulhassanak. Ez kiváló lehetőség, tisztelni kell, hogy Vajdaságban adódik erre lehetőség. A támogatás mindenképpen jól jön, tanszereket vásárolhatunk vagy mást, amire szüksége van a gyereknek. Kipótolhatjuk a családi költségvetést – mondta Vorkapity Gubik Krisztina.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Dr. Szilágyi Péter átadja a támogatást