2024. november 21., csütörtök

Amivel mindenki jól járhat

A szabadkai Politechnikai Iskolában is elindult a duális képzés

Mind hangsúlyosabbá válik a duális képzés mint oktatási forma a szakközépiskolákban. A duális oktatás valójában egy olyan módszer, amellyel minden fél jól járhat: az iskoláknak a vállalatokkal való együttműködése lehetővé teszi, hogy a diákok már az első évtől kezdve jelentős számú gyakorlati órát tölthetnek el az adott vállalatoknál, a vállalatok pedig azzal, hogy náluk gyakorlatozik a diák, a saját igényei szerint képezheti ki a mesterembert olyanná, amilyen szakemberre szüksége van. A duális képzés így egyrészt a diákoknak nagyobb eséllyel ad munkába állási lehetőséget, másrészt a vállalatok a végzett diákok munkába állításakor már a számukra megfelelően képzett szakembereket kaphatnak.

A 2016/2017-es tanévtől a Politechnikai Iskolával bővült a szabadkai duális képzést nyújtó tanintézmények sora. 25 bútorkészítő operatőr szakos diák tanulja tavaly szeptembertől a szakma csínját-bínját duális képzési formában. Ahogyan azt Arancsity Dancsa Gyöngyi igazgatóhelyettestől megtudtuk, a duális képzés ezzel a szakkal egyelőre szerb nyelven van jelen az iskolában, de a jövőbeli terveik között szerepel ilyen oktatási modellben más szakokat is nyitni, köztük magyar szakokat is.

– A bútorkészítő operatőr szak hároméves szak. A korábbi tapasztalatok szerint a hároméves szakok nehezen töltődnek fel, a 25 helyre 10–15 diák jelentkezik, ám most ebben a tanévben erre a szakra 25-en jelentkeztek, ami véleményem szerint éppen a duális képzésnek köszönhető. Az egész úgy indult, hogy felkerestük az adott szakmával kapcsolatos vállalatokat, tehát a faipar területén tevékenykedő cégeket, és megérdeklődtük, hogy van-e igényük részt venni az új szakkáderek ilyen irányú kialakításában. Jó visszhangra talált ez a kezdeményezés, ebből kifolyólag kérvényeztük is a minisztériumnál a szak duális képzési formában történő megnyitását, s ezt jóvá is hagyták. A diákjaink számára öt vállalatban történik a gyakorlati oktatás, az EM Commerce-ben, az Inbajmokban, az M+3 Interiorsban, a Budućnostban és a Baneban. Nem mindegyikben, de van, ahol a diákok ösztöndíjat is kapnak. A tanulók három napot elméleti oktatással az iskolában töltenek, kettőt pedig gyakorlati oktatáson a vállalatokban, ahol mentorok foglalkoznak velük – mondta el az igazgatóhelyettes, aki mint mondja, a vállalatok hamar felmérték, hogy mivel részt vesznek a képzésben, lehetőségük nyílik arra, hogy az oktatás befejezésével olyan szakembert kapjanak, amilyenre szükségük van. – Jók az eddigi visszajelzések mind a tanulók, mind a vállalatok részéről. A jövőben szeretnénk az építőipar és a nyomdaipar területén is duális képzésű szakokat nyitni, az építőipari gépkezelő szakon mindenképpen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás