2024. július 17., szerda

Anyanyelvünkön helyesen

Cs. Nagy Lajos és N. Császi Ildikó előadásai

Észszerűbb szabályok? címmel vendégelőadók helyesírásról és érvelésről szóló előadásain vehettek részt tegnap az újvidéki Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék hallgatói. A Kontaktzóna rendezvény keretében délelőtt Dr. Cs. Nagy Lajos nyelvész Változások a magyar helyesírásban és a helyesírás tanítása című előadása a helyesírás-történeti összegzést követően a 2015-ben megjelent, az előzőt pontosítani, módosítani hivatott, átszerkesztett, kiegészített 12. helyesírási szabályzat bemutatását, és annak az előző, 1984-es szabályzattal való összevetését célozta.

– Szükség volt a változtatásokra: a szabályzatban kisebb módosítások történtek az előzőhöz képest, az igazán nagy változtatás az 1950-es, illetve az 1954-es szabályzatban történt. A 12-es szabályzat szerkesztője ezúttal egy egész munkacsoport volt, akik azt vallják, hogy apróbb változtatásokra van szükség azért, mert a nyelvünk is változott. Olyan értelemben változott, hogy bejött a helyesírási szabályok közé egy fontos szempont: a jelentés, amit nem lehet megkerülni. Például a külön- és egybeírásnál, ha megváltozott egy szónak a jelentése, azt egybe kell írni akkor, ha egy fogalmat jelöl. A mozgószabályoknál történt ilyen változás: ha azt mondjuk, hogy vágott baromfi, akkor ez egy jelzős szerkezet, ha pedig valaki kereskedőként ezzel foglalkozik, akkor ő a vágottbaromfi-kereskedő. Ami fontos változás még, hogy a -szerű utótag már nem képzőszerű utótag, hanem utótag, így ami eddig ésszerű volt, az most már észszerű. A hangjelölés is megenged bizonyos kettősségeket: a h végű szavaknál, például méh, düh, rüh, pléh a h-val való ejtést is, és a mostani helyesírásunk ezt a nyelvi változást figyelembe veszi, tehát leírhatjuk úgy is ezt, hogy méhvel és úgy is, hogy méhhel. Változás történt a 11. szabályzathoz képest az 1-je, 1-jén írásában is: az 1984-es szabályzat kötelezővé tette a j használatát, az új szabályzat megengedi az új, 1-én és a korábbi, 1-jén alakot is – összegezte a legszembetűnőbb változtatásokat Cs. Nagy Lajos.

Mint mondta, a helyesírás alapja elsősorban a jó nyelvérzék, és hozzátette, sok hiteles, jó szöveget kell olvasni, mert nem biztos, hogy a reklámszövegek minden esetben jó példával tudnak szolgálni, ahogyan az interneten megjelenő, különböző szövegvariációk sem mindig megfelelőek. Emellett különböző kiegészítéses gyakorlatokkal, diktálási feladatokkal javíthatunk a helyesírásunkon, azonban vannak olyan nyelvtani ismeretek, amelyek nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy helyesen használjuk anyanyelvünket – tette hozzá a nyelvész.

Délután a Maribori Egyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének lektora, dr. N. Császi Ildikó Az érvelés tanítása, érvelési gyakorlatok címmel tartott előadást.