Fennállásának 120. évfordulóját ünnepeli a muzslyai Szervó Mihály Általános Iskola. Ez alkalomra irodalmi és képzőművészeti pályázatot hirdetettek meg és mintegy hetven díjat osztottak ki a legjobbaknak. Az ünnepség keretében kreativitást serkentő műhelymunkát szerveztek magyar nyelvből, kémiából, fizikából, háztartástanból, biológiából és műszaki nevelésből. Sporttalálkozók is voltak, melyeken a diákokon kívül részt vettek a tanárok és a szülők is.
Megkoszorúzták Szervó Mihály néphős, az iskola névadója mellszobrát, majd díszülést tartott a kétnyelvű iskola tantestülete. A pénteki ünnepségen jelen voltak az iskola egykori tanárai és diákjai is, a vendégek közt volt Deli Andor tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár és Ivan Bošnjak, Nagybecskerek polgármestere.
– Mindenképpen az általános iskola meghatározó élménye mindannyiunknak, a jubileum pedig arra jó, hogy kicsit megálljunk, körülnézzünk, hogy mit is ért el ez az iskola. Mert az, hogy már 120 éve létezik, azt bizonyítja, hogy kielégíti a közösség, a környezet mindenféle igényét. Ezért úgy gondolom, hogy nekünk az a dolgunk, hogy az ilyen sikertörténeteket, mint amilyen a muzslyai iskola, fölkaroljuk, és támogassuk minden lehetséges módon, mondta Deli Andor.
Muzslyán 1893. novemberében kezdődött meg a tanítás, magyar tannyelven, négyosztályos iskolában, majd a második világháború után lett nyolcosztályos általános iskola. Szerb tannyelvű oktatás az iskolában 1964 óta van.
– Függetlenül a határok és társadalmi rendszerek változásától, iskolánk folyamatosan működött, nem történt meg egy évben sem, hogy beszüntették volna a tanítást. A tanítás 1893-ban 340 tanulóval indult, a legnagyobb létszám pedig 1445 volt 1974-ben. A diákok száma a délszláv háborúk kezdete óta rohamosan csökken. Jelenleg 808 diákunk és mintegy száz pedagógusunk van. Évenként átlagban egy tagozatra való diákkal van kevesebb. Egyik ok a negatív népszaporulat, a másik pedig az elvándorlás. A nehézségek ellenére próbálunk minél jobb feltételeket biztosítani a diákjainknak, terveink között van a tantermek felújítása és minél jobb felszerelése, valamint a kinti iskolaépület tornatermének felépítése, mondta Hallai Zoltán iskolaigazgató.
Az iskolának az elmúlt 120 év alatt mintegy 12 ezer tanulója volt, 325-en egyetemet vagy főiskolát végeztek, hatan tudományok doktorai lettek, négyen magiszteri titulust szereztek. A jelenlegi tanári kar soraiból ketten doktoranduszok, az iskola egykori tanulója pedig jelenleg Magyarország montenegrói nagykövete.
Az iskola tanulói – különösen az elmúlt tíz évben – jól szerepelnek az iskolai versenyeken, elsősorban magyar, szerb és német nyelvből, kémiából, műszakiból. Az iskola kiérdemelte Nagybecskerek Város Októberi Díját, a dr. Đorđe Natošević-díjat, két évvel ezelőtt pedig az oktatási minisztérium besorolta őket az ötven legjobb szerbiai iskola közé.